Yaş Mama?

hayvansever_

Anket

haftada 1 kez
(5 oy)
haftada 2 kez
(4 oy)
Her gün yarım paket
(5 oy)
Toplam (14 oy)

merhaba sitede evde yapıla bilecek yaş mama tarifleri daha önceden yazılmışmı biraz araştırıyordum ve bazı yorumlar okudum 1 yaşını doldurmamış bir kediye haftada kaç kez yaş mama verilir sorusuna günde yarım konserve haftada 2 konserve gibi cevaplar okudum. Biraz garipsedim çünkü ben haftada 1 kere (ikiye bölerek) veriyorum. Bazen 2 haftada bir verdiğim bile oluyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir de kedilerinizin beğendi el yapımı yaş mama tarifiniz varmı?

11 CEVAP

Sselin1

Sitede bolca yaş mama tarifi bulunuyor kesinikle bakin. Temelde az miktarda sebze (%30 gibi) ile tavuk, et, ciger, veya balik haslamak baska bir sey katmaya gerek yok zaten. Kedinizde ilerde böbrek tasi olusursa emin olun bunun sebebi kuru mamadir. Yas mamayi düzenli olarak verirseniz bunun önüne gecebilirsiniz. Günde yarim konserve tavsiye ederim. Kedilerim 3 yasinda düzenli olarak yaş mama veririm hazir ya da ev yapimi. Kedilerde daha 1 bucuk yasindayken böbrek sorunlari yasaniyor ki cok sık yasanan bir durum normal mi sizce ? Ben kuru mama yaygin degilken boyle bir sorunla karsilasmadim. 15-16 yil yasayan kediler kuru mama yemiyordu. Kuru mama mucizevi bir sey degil sadece bizim icin kolaylik.

Cansumuezza

Yaş mama gösterilenin aksine az verilecek kötü birşey değil içeriği de temizse çok sağlıklı bir besindir kedinizin yaş ve kilo durumuna göre verebilirsiniz iki hafta bana kalırsa uzun bir zaman

hayvansever_

Balkabağı havuç ciğer haşlayıp püre yaptım bugün bayıldı sanırım tavsiyeniz gibi haftada bir kaç günde ek olarak ev yapımı yapıp vericem.

Sselin1

Cigeri ve diger sakatatlari haftada en fazla 2 kere verin ama. Benim kedilerim de cigere bayılıyor.:) Ve yapabilirseniz kesinlikle diş fırçalamaya alıştırın. Yavruyken daha kolay oluyor.

Selin Hanım’a katılıyorum. Diş taşı çok pahalıya patlıyor. Ben yandım siz yanmayın, diş fırçalamaya kiçükken alıştırın. Şimdi çok zorlanıyoruz

lwb

Ben trixienin setini aldım bi kaç günde bir temizliyorum dişlerini, yaş mamayı da olabildiğince sık veriyorum

Kontesiim

Yaş mama kaliteliyse haftada bir veya iki olabilir (nd,gourmet,schesir,naturea)

hayvansever_

schesir kullanıyorum.

hayvansever_

şimdiden başlayayımmı bilemedim ama başlıycam sanırım diş fırça seti için önericeğiniz marka varmı?

Malesef ben de araştırırken her markada bir sorun olduğunu gördüm. Özellikle diş macununda. Fırça olarak çocuk diş fırçası kullanıyorum. Macun olarak da hindistan cevizi çok övülüyordu. Onu kullanıyorum. Fakat başka bir önerisi olan varsa ben de açığım :D

hayvansever_

normal diş fırçasıyla zor olmuyormu ya?