Kısır Kedi Mamaları?

hayvansever_

Merhabalar, bu sorumu lütfen bu konudaki cahilliğime verin.
Kısır kedi Mamalarının olayı ne tam olarak, mesela kısırlaştırılmış bir kedi hep kısırlaştırılmış kedi makasımı yemek zorunda yoksa bir süre sonra normal mamalara döne biliyorum?
Bir de Avrupa yakasında gerçekten önere bileceğiniz bir vet varım kısırlaştırma konusunda iyi dediğiniz?

3 CEVAP

BalliBadem

Kısır kediler kilo almaya meillidir kısır mamalarda diyet mamalardır ve erkek kısır kediler çişle ilgili bi hastalığa yatkın oluyor kısır mama bunu da önler kedi dişiyse ve kilo problemi yoksa kısır da olsa yetişkin mama yiyebilir bizimkide 6 aydır falan kısır ama yetişkin mama yiyor daha hiç kısır mama kullanmadık ama bu aralar kilo almaya başladı kısır mamaya geçebilirim

Sselin1

Ballıbademin dedigi gibi kısır kedi maması yag orani düşük yani diyet mamadır. Kilolu olan ve kısırlaştırıldigi icin kilo alacagi düşünülen kediler icin tercih edilir. Ama benim kedim 2 yildir kısır ve kilosu degismedi. Yine bu mamalarin Mineral degerleri de en düşük seviyede tutulmuştur. Ama yetişkin mamalarinda ki mineral seviyeleri de yüksek degildir kısır bir kedi icin uygundur. Bu mineral seviyeleri niye yüksek olmamali çünkü fazlasi böbreklerde birikip böbrek taşına sebep oluyor. Simdi bircok kisi kısır kedi mamasi kullanmasina ragmen kedilerinin böbreklerinde taş oluşuyor. Demekki kısır kedi mamasi bu hastaligi engellemek icin yeterli bir önlem degil. Yeterli su icmeyen sıvi almayan kedilerde böbrekler temizlenemedigi icin böbrek saglıgını kaybediyor. Böbrek yetmezligi veya böbrek taşlari meydana geliyor. Bilginiz olmadigini söylediginiz icin bu kadar detayli açıkladim umarim anlatabilmisimdir. Yani kediniz kilolu degilse kısır kedi maması kullanmaniza gerek yok. Ama kediniz kısır olsa da olmasa da sagligi icin yaş mama yemesine dikkat edin ve zayif olsa bile hareket etmesine sağlayın. Herketsiz yaşam bircok hastaligin sebebi çünkü

hayvansever_

Cevaplar için teşekkürler