Kısırlaştırma Ve Karma Aşı Süreci Hakkında

Natkarat

Merhaba,

Geçmişine çok inmeden karma aşıları bağışıklık nedeniyle geciktirilmiş bir adet 10 ayı bitirmiş erkek kedimiz için şu sıralar kısırlaştırma ve karma aşı sürecine girmiş bulunduk. Fakat ben öncelikle kısırlaştırıp ardından karma düşünüyordum. Veteriner karma yapmadan kısırlaştırma yapmamamız gerektiğini bağışıklığın düşebileceğini ve karma etkenleri varsa hastalabileceğini aktardı. Kedimiz yavru değil ve karma etkenleri için tehlikeli olacak yaşı da geçtiğini düşünüyorum. Sormak istediğim konu;

*Direkt kısırlaştırma işlemi yapıp aşıları sonrasında başlasak olur mu?
*1-2 gün içinde karmanın ilk dozunu yapıp haftaya kısırlaştırsak sonra 2. dozunu yapsak olur mu?
*1-2 gün içinde karma ilk doz yapıp 10 gün sonra 2. doz yapsak hemen ardından kısırlaştırsak olur mu?

Evet, biraz zor sorular ama benim gibi zamanlama sorunu yaşayan illaki olmuştur. Belki forumda veteriner hekimlerimiz varsa onlar da yardımcı olmak isteyebilir. Şimdiden herkese teşekkürler. :)

12 CEVAP

Cansumuezza

Bana kalırsa önce aşılarini tamamlayın son aşıdan en az bir hafta geçtikten sonrada kısırlaştırın

gulatakan

Ben bir kedime önce kısırlaştırma sonra karma aşı yaptırdım.kisirlastirma ile arasında bir ay vardi asinin.sorun olmadi.ama imkanım olsa önce aşısını yaptirirdim.ben de o zman öyle yapmak zorundaydım çünkü

gulatakan

Hatta aşıyı yaptırırken de korktum.kan testi yaptirmayi düşündüm yaptırmadan once.tasiyicisi olduğu var mıdır hastalıklardan diye.ama hekimimiz olduğunu sanmam, olsa mutlaka semptom gösterirdi dedi.sonra aşısını oldu

gulatakan

Ama kisirlastirmadan önce ve sonra bağışıklığını guclendiricek takviyeler yapın mutlaka.vitamin,güzel yaş mamalar vs.bir de immun44 u kedi için kullanabiliyorsunuz bağışıklık destekleyici olarak.islemden sonra a/d restrotive yas mama var.agrisi olup yemeyebilir ilk gün.bu mamaya itiraz etmiyorlar ama genelde.ben bir de tavuk ciğeri pisirmistim.onun suyunu içmişti bol bol.

gulatakan

Bir ay ara vardı ama üç hafta da yeterliydi.iyilesmis hic birseyi kalmamıştı.ama önce probiyotik iğne yaptıkları için bir hafta bekledik sonra karma aşı oldu

gulatakan

İmkanınız varsa önce bı kan testi isteyebilirsiniz.enfeksiyonu var mı,kan degerleri ameliyata uygun mu hekimin de aklında soru işareti kalmamış olur.dedigim gibi imkaniniz varsa hekime bunu teklif edebilirsiniz.

gulatakan

Aslında erkek kediler için çok kolay bir operasyon.hekime ve kliniğe de güveniyorsaniz sorun olacağını sanmıyorum.olmadan önce ben de bin tane şey dusunuyordum ama çok kolay atlattı

miarix

merhaba kısırlaştırdınız mı acaba aşıdan önce. bir sıkıntı oldu mu

Natkarat

Merhaba, kısırlaştırdım ve hiçbir sorun olmadı ama her kedi için aynısı olur mu bilemiyorum. Genel anlamda bir sorunu yoksa kedinin problem olmayacağını düşünüyorum. Hatta karma aşı içinde fikirlerim bayağı değişti diyebilirim ama o konuya girmek istemiyorum. Kısaca aşı olmalı diyeceğimiz bir durum yoksa kısırlaştırma işlemi için. Bağışıklık düzeyi yüksek herhangi bir sağlık sorunu yoksa kısırlaştırabilirsiniz.

Natkarat

Bana kalsa öyle yapmak isterim ama sıkıntı tam olarak şu. Benim bu tatil döneminde farklı şehirde olacağım. Bu sebeple 15 gün içinde halletmem gerekiyor. Ya önceliği karmaya vereceğim ama hiç istediğim bir şey değil ya da kısırlaştırma olacak. İkisi birden olsa en iyisi tabi ama sanırım pek mümkün değil.

Natkarat

Kısırlaştırma ve karma arasında ne kadar süre vardı?

Natkarat

Bende öyle düşünüyorum. Dişilere nazaran daha kolay. Elbette kan testi yaptırabiliriz. Hem zaman açısından hemde gideceğim yere biri aracılığıyla gideceğim için oldukça uygun olacak. Yani şimdi kısırlaştırma yaptırırsam fiyat farkı olarak 350 lira civarı cebime kalmış olacak.