Kedi Dışkısi Çok Fazla Kokuyor.

Heduman

Kedim 9aylik siyam yeni sahiplendim.ama iki gündür dışkısı çok fena kokuyor.ve daha sivilasti.bonocibo tavuklu kullanıyorum daha önceki mamasıda buymuş zaten.neden olabilir fikri olan var mı acaba

25 CEVAP

Catloveerr

@ladyandcat en çok satan pahalı mamalar diyorsunuz royal canin içerisinde et bulunmuyor. Sadece reklamdan kazanıyorlar bir çok veteriner proplan satıyor mesela. Ben rc en kaliteli pahalı mama sanırdım kedi beslemeden önce. Golosi içerisinde et bulunduğu için önerdim hiçbir market mamasının içerisinde et göremiyorum et ve yan ürünleri vs. Oluyor. Market mamaları alınmamalı bence. Whiskas içeriğinde et var mı? Varsa ne kadar var? Açıkçası böbrekleri bitirdiği aşırı tuzlu olduğu herkes tarafından biliniyor artık. Yanlış biliyorsam söyleyin fakat güvenmiyorum hiç iyi olduğunu da düşünmüyorum.

pongul

siyam kedilerinin sindirim sistemi de hassastır. bütçe anlamında matisse öneririm. daha alt segmentteki mamalar ki bonacibo da böyle, kedinin sistemini alt üst edecektir.

pongul

bu arada benim de sahiplendiğim siyam bana geldiğinde bonacibo ile besleniyormuş, tüyleri fırça gibi, diş etleri kıpkırmızıydı ve fiziksel olarak da güçsüzdü. ilk geldiği gün sürekli gaz çıkarıyordu. biz royal canin ile toparladık ancak dediğim gibi matisse'den düşük mama tavsiye etmem.

lwb

İnsanlar taze eti bile sorgularken, türevleri kelimesine hiç güvenmeyin.
Kuru mama sandığımız kadar masum değil

BenNisa

LadyAndCat Siz sadece kaç yıllık tarihi olduğunu falan araştırmışsınız. İnsanlar o kadar Whiskas, Royal Canin, Bonacibo, Pro Plan gibi mamalar hakkında ne kadar kötü, zararlı olduğu hakkında yorum yaparken siz ''82 yıllık tarihinde bir kez bile geri toplatılmamış dünyadaki tek ürün'' diyerek bir mamaya nasıl güvenebiliyorsunuz? O kadar İngilizce araştırma yapmak yerine 1 kere de mamanın içeriğine baksaydınız. Ya yorumlarınızı okurken o kadar sinirlendim ki. Bir kere yanlış olan bir şeyi nasıl bu kadar savunabiliyorsunuz? Kedinize yazık. Kedinize o kadar çok üzüldüm ki. Felicia markasını savunsanız bu kadar çok sinirlenmezdim. Ya Whiskas mamasını nasıl kullanıyorsunuz bu kadar araştırmadan sonra? Hadi kullandınız nasıl memnun kalıyorsunuz. Gerçekte gram bir şey anlamadım.
Whiskas'ın İçindekiler:Et ve hayvansal yan ürünler (%38, kahverengi parçacıklar %4 tavuk içerir), Tahıllar, Bitkisel ve hayvansal yağlar, Sebze kaynaklı ürünler, Sebze protein ekstraktları, Mineraller, Sűt ve sűt űrűnleri (dolgulu parçacıkların içinde %0,7 yağsız süt tozu, %4 yağsız süte eşdeğer), Sebzeler (turuncu tanecikler %4 havuç, yeşil tanecikler % 4 bezelye içerir).
Gerçekten Whiskas çoook iyi bir mama çünkü bazı mamalarda %50 oranında et varken bu mamada %4 oranında tavuk eti var. Gerçekten içeriğinde %4 (!) oranında tavuk eti olan bir mamayı bu kadar övmenizi hayretle okudum. Şimdi lütfen gidin ve N&D Düşük Tahıllı, Mystic, Matisse gibi iyi mamalar ile Royal Canin, Pro Plan, Whiskas gibi KÖTÜ mamaların içeriklerini karşılaştırın. Son olarak da şunu söylemeliyim ki bir mama ucuzsa kötüdür diye bir şey yok. Örneğin Mystic mamasının fiyatı gerçekten çok ucuz ama içinde %50 tavuk eti var.

Ben küçükken bir kedimiz vardı annemgil sokaktan kurtarmışlardı tek gözü yoktu. Hayatı boyunca whiskas kuru ve yaş mamayla beslendi. Yaklaşık 7 yaşında böbrek ve idrar yolundaki problemlerden dolayı öldü. Kediler ortalama 15-16 yıl yaşarlar iyi beslenen kedi 18-19'u bile görebilir. Hala whiskas'ı savunuyorsanız karar sizin. Not: tuz oranı normal diyelim peki aromalar, renklendirilmesi... Bir kere renklendirilmiş mamalar markası ne olursa olsun tercih edilmemeli.

LadyAndCat

Saygı duyuyorum size de sevgili Catloveerr. Yazdıklarım benim düşüncelerim.Ayrıca et ve türevleri şeklinde tüm mamalar üzerinde yazılıyor. Türevleri kelimesinden korkmayın çünkü çoğu ülkede sakatat ve organlar yenmez. Bu kısımlar türevleri olarak geçerler.
ABD menşeli Whiskas içinde de sakatatlar mevcuttur.
Biz ülkemizde kokoreç, ciğer, beyin, işkembe tüketen insanlarız.
Avrupa standartlarında bu mümkün DEĞİL ve ABD’de sakatat yenmez.
Kendi web sayfalarında yüzde 32’lik protein değeri veriliyor. Dediğim gibi 82 yıllık geçmişinde bir kez bile sorunlu bulunup dünya çağında toplatılmamış tek mama ve ben güveniyorum.
Ayrıca aşırı tuz oranından bahsetmişsiniz. Hazır tüm mamalar içinde sodium/selenit var ve sandığınız gibi miktar aşırı yüksek değil.
Whiskas 0,27 mg.
Bona Cibo’da 0,30 mg.
Goody’de 0,37 mg.
Purina One’da 0,27 mg.
Friskies’de 0,23 mg.
Bunlar ulaşabildiğim bazı mamaların değerleri.
Ayrıca Whiskas tüm dünyaya ürünlerini sorunsuzca satan bir firma neden güvenmeyeyim?
Royal Canin de Fransız ve birçok ülkeye ürün veren bir marka.
Dediğiniz kadar kötü olduğunu sanmıyorum açıkçası.

LadyAndCat

Ben de çok araştırdım ve hâlâ da araştırıyorum. Türkçe yetmiyor İngilizce bakıyorum, bulabildiğim tüm İnternet kaynaklarından.
Bu arada üstte yazdığım tuz değerleri mamaların kendi websiteleri veya paket üzerlerinde yazılmış olan analitik değerlerdir.
@lwb , dediğiniz doğru, mama içeriklerine bakmalı.

Ebrarh

kumdan ve mamadan kaynaklı olabilir. kum çok koku yayıp rahatsız ediyor olablr mama kaliteye bağlı olduğunu düşünmüyorum ben proplan hills nd kullandım hills yediğinde dışkısı çok ağır kokuyordu şuan nd yiyo okadr ağır değil kumumuzda proline sabunlu kokuyu gayet iyi tolere ediyo aylardır bu markayı kullanıyorum ve değiştirmeyi düşünmüyorum

LadyAndCat gerçekten araştırma yapmış olduğuna inanmamızı bekleme lütfen yazdığın şeylerden sonra. tuz için kıyasladığın mamalar piyasadaki en leş mamalar. bir de fazla değil diyorsun :D içerik okursan, içerikte gördüğün şeylerin ne olduğunu araştırırsan sorun kalmaz diye düşünüyorum