Mama Değişimi.

bihtercik

Kedim bir süredir n&d düşük tahıllı kısır mama yiyor ve çok seviyor.
Bütçemi aşmaya başladığı için matisseye geçiş yapmak istiyorum.
Sizce onu çok etkiler mi?
Yoksa n&d'ye bir şekilde devam edeyim mi?

11 CEVAP

Ozgekurt

Bazı kediler mama değişimini kabul etmeyebiliyor. Benimde bir arkadaşım n&d ile başlamıştı sizin gibi değiştirmek istedi fakat kedisi hiç bir mamayı kabul etmedi. Ama bu n&d ile ilgili bir durum değil. Mesela bende benimkine arada vermek için n&d almıştım indirimden. Ağzını sürmedi bir paket dolu evde duruyor :) Siz geçmek istediğiniz mamanın deneme boyunu alın. İlk başta n&d ile karıştırarak verin yavaş yavaş geçiş yapın. Kabul ederse büyük boyunu alırsınız etmezse yine n&d :)

Kevserhaksever

Hangi mama hangi kediye yarar o belli olmaz gelişimini belki daha iyi etkiler belki umarım olmaz daha kötü etkiler. Ben kedimi 1 aya kadar felicia ile besliyordum ve ciddi anlamda canavar gibi tüyler pırıl pırıl şuan royal canin hipoalerjenik mama kullanıyoruz mecburi gelişiminde bir etki olmadı 1 ayda 500gr kilo almış ve kakası artık hiç kokmuyor bunun dışında fark yok. Alıp deneyin 1 hafta geçiş sürecinden sonra zaten yeni mama sek yenmeye başlayınca anlaşılır yaradı mı yaramadı mı sizde ona göre bir yol çizersiniz. :))

Kevserhaksever

Ve genelde 1 hafta mama değişim sürecinde alışacaktır diye düşünüyorum siz kedinizi daha iyi tanırsınız. En kötü 1 haftada alışmadıysa yaş mama ile karıştırın öyle alışır belki

bihtercik

teşekkür ederim

TATA4242

Matisse yerine mystic markası alabilirsiniz yada golosi.Matisse markasıda tıpkı Nd gibi özellikle aşırı fiyat artışı yaşamaya başladı.En son 2 ay önce matisse yavru kedi 10 kg 200 lira civarıydı,şimdi 250_260 den aşşağı yok,yani demek istediğim yakında oda 300 leri görür hatta geçer.Nd düşük tahıllı inatla fiyatını korumaya çalışıyor oda fazla dayanamaz.Yani demek istediğim,oda artıcak,az kaldı.O yüzden yukarıda verdiğim markalara bakın.

TATA4242

Ve kedinizin tüy sağlığı mamanın iyi olduğu anlamına gelmiyor.Yani sadece balık yağı ve diğer yağ ve özler ile tüy sağlığı zaten sağlanabiliyor.Önemli olan içeriğinde özellikle pirinç,tuz,mısır,nişasta,gluten,protein yan ürünleri(tavuk proteini gibi)et ve et yan ürünleri vb.içinde olmaması.Ek olarak et içeriği( % 40_50 gerçek et)içermesi lazım.Tahıl yani karbonhidrat oranı %15 i geçmemesi lazım.Yani varda var.Ama en basiti hadi pirinci bu seferlik saymiyim,ama en azından diğer içerikleri barındıran almayın.Bu yüzden mystic ve golosi daha iyi seçenek.Dediğim özellikleri karşılamasalarda bütçenize uygun olan matisseden daha iyi mamalar.

Nazlibykkfdr

Bu kediden kediye değişir öncelikle biraz o mamadan alın ve n&d ile karıştırın bir süre sonra n&dnin miktarını azaltın umarım böyle yer.olmazsa başka mamalarda deneyin derim.

bihtercik

açıkçası kabul etmeyeceğini düşünmüyorum merak ettiğim gelişimine etkisi.
gözle görülür bir eksilme yaşanır mı ?

bihtercik

güncel

BalliBadem

Kediler çok ilginç kimi kedi hep aynı mamayı ister bizimkide her ay başka mama ister acaba sadece benimki mi böyle

bihtercik

teşekkür ederim