Karma Aşısı Sonrası İştahsızlık

OglusumAReS

2,5 aylık kızım dün karma aşısı ve iç parazit hapı aldıktan sonra gün boyu kustu bugunde istahsız halsiz sürekli uyuyor zorla su ve mama yediriyorum 1 çay tabagını geçmemiştir yediği normal mi?

27 CEVAP

Katya06

Benim kedim 700 gramdı karma aşı olduğunda. Okuduğum şehirde tek bir veteriner var evcil hayvanlar için. Bu yüzden mecburdum açıkçası bilmiyordumda 1 kilonun altındaki yavrulara aşı yapılmayacağını. Ancak karma aşı ve iç parazit aynı anda zaten olmaz. Biz 3 gün boyunca yavruyu yerinden kaldıramadık. Yemek yemedi sadece biraz su içiyordu artık yaş mamayı ağzına sürüyordum bari yalasın diye. Ancak karma aşının yapıldığı bölgeyi neredeyse 7 8 gün elletmedi. 3 4 gün sürer ama sizin yavrunuz çok küçük olduğu için belki başka sonuçlar doğurabilir. Bunun en doğru cevabını size veteriner verir. Başka bir veterinere danışmalısınız

LadyAndCat

Bir veterinerin kedi bebeğinize bebelac önermesi şaşırtıcı çünkü bebek kediler için özel süt tozu karışımları ve biberonlar var. Neden Anne sütüne eş değer bu süt tozlarından önermemiş size ??
Benim kedilerim 11 günlükten beri biberonla evde beslendiler ve 45 günlük olunca iri oldukları için bebek kuru ve yaş maması yemeğe başladılar.
Kabul ederse ufaklık petshoptan biberon ve bir paket kedi süt tozu alın. Büyüyüp gelişir.
4-5 saate bir mama yemesi normal.
2,5 aylıkken kuru mamayı siz ıslatmadan rahatça yiyebilmeli.
whiskas junior yaş mamayı öneririm bu kadar minikken. Kuru mama olarak Bona Cibo kitten vermiştim.
Gelişimlerindeki en büyük artı biberonla beslememiz oldu !
Aklınıza takılan her şeyi burdan veya özelden sorabilirsiniz.

OglusumAReS

Teşekkür ederim iğne olduğu yerde hassasiyet yok şişlik yok sadece sürekli uyuma hali ve iştahsızlık bide atesi cıktı biraz saat 9 da pedifen verdim veteriner 0.5 cc ver dedi onunda uyku hali olabilir diye düşünüyorum

OglusumAReS

Ben kediler için anne süt tozu almıstım veterinere sormadan onun yerine bebelac ver daha besleyici oldugunu soyleyince bende bebelac aldım

OglusumAReS

Kedimi petshoptan almadım bir arkadasımın aracılığıyla aldım ev ortamından vet snopp

LadyAndCat

OglusumAres
Yanlış anlamayın lütfen beni ama bebelac insanlar için. Bebek bir kediyle alakası olan bir şey değil.
Anne süt tozu yerine bebelac önermesine şok oldum. Veteriner dediğiniz kişinin veteriner olduğuna emin misiniz?
Ben de kendi başımdan geçenleri yazdım. Benimkiler 10 günlük öksüzlerdi ve fazlasıyla geliştiler.
Ölebilirlerdi ama tam tersi oldu şükürler olsun ki!
Beaphar veya Gimcat yavru kedi süt tozu öneririm. En iyileri bunlar.
Biberonu eğer reddederse normal mama yediği kaba koyun içecektir.
Whiskas yaş mamaya hayır diyebilen bir kedi daha yok. Whiskas junior yaş mama alın.
Karma aşı birden çok aşı olduğu için ağır gelmiştir bebeğinize.
Gerekirse siz zorla besleyin.
Mama yememesi ciddi bir sorun.
Bu gece uyuyup dinlenirse belki yarın sabah toparlanmış olur.
Düzelme olmazsa derhal veterinere bir battaniyeye sarıp...

Kevserhaksever

Bebelac öneren veterinerde duydum bu platformda. Benim kedim 1bucuk aylıktı kuru mamaya başladığında ve 2 haftalık buldum anne sütü gram içmemişti annesi istemiyordu çok zayıf ve dış paraziti vardı. Veterinere görürdüm kontrol etti ve asla aşı yapmadı dış parazit için bile siz temizleyin henüz küçük dedi. Karma ve iç dış parazit aşılarını aynı anda yaptırdım ne bir iştahsızlık oldu ne de bir tuhaflık sadece bir tık halsizdi. Ateş normal bizde de olmuştu biraz. Ama kusması normal gelmedi pek. Kulaklarına bakın eğer soğuksa bir sıcak su torbası yardımı ile ısıtın vücut ısısı düşmesin. Mama yemek istemiyorsa bugün zorlamayın sadece biraz da olsa su içirmeye çalışın. Muhtemelen hem kilosu az olduğu için hemde vaktiyle veteriner tavsiyesi yüzünden yanlış beslendiği için bağışıklığı düşük olması sebebiyle ağır geçiriyor aşı durumunu. Eğer yarında kusmaya devam ediyorsa muhakkak farklı bir veterinere götürün. 500gr kediye karma gibi ağır bir aşı asla yapılmaz. Sizin hatanız değil içinizi ferah tutun iyi olacaktır. Ama veterineri lütfen değiştirin.

OglusumAReS

Ben tavsiye üzerine bu veterinere gittim 2 arkadaşımda cok memnun kısırlastırma işleminide orada yaptırdılar ben sakızı almadan 1 hafta önce erkek bi yavru almıstım ares hasta oldugunu geri vermem gerektiğini söyledi ve verdim 2 gün sonra üzücü haber geldi daha sonra sakızı alıp oraya gittim cok kücük dedi ben ne yapmam gerekiyorsa yapıcam geri vermem dedim çünkü kızım için aldım bu canı bu seferde kızım 2 kez yıkım yasamasın dedim inşallah sağlıklı bir sekilde büyütürüm gece bile alarm kuruyorum beslemek için şimdi biraz canlandı sanırım iyiye doğru gidiyor iştahıda yerine gelse sağlıgı yerinde olsun başka bişey istemem

Kevserhaksever

Çok hassas ve güzel bir düşünceniz var umuyorum ki çok uzun ömürlü bir minnoş olur. Yavru kediler kendini daha hızlı toparlayabiliyor diye düşünüyorum. Ama her kedinin tedavisi bir değil her veteriner hekim de her konuda iyi değil. Siz yarına kadar bekleyin iştahı düzelirse bir sorun yoktur. Fakat yemez ve kusmaya devam ederse tekrar farklı bir hekimden destek alın. Çok geçmiş olsun..

Nisansahin

Kedimi sahiplendiğimde 600 Gr dı ve 2 aylıktı. Bende sizin gibi ilk defa bakıyordum ve çok paniktim. ilk karma aşıdan sonra yemek yemedi su icmedi kilosu 570 Gr a düştü. Sonra başka bir veterinere gittim ve bana ilk karma aşının çok ağır geldiğini normalde 3-4 gün etkisi sürer demelerine rağmen 10 günü bulduğunu söyledi. İştah açıcı yaptılar b ve c vitamini verdiler. Veterinerin dediği gibi 1 hafta 10 gün sürdü nerdeyse. Şırıngayla su verdim zorla. Daha sonra atlattık ve kilo artışı da oldu. Başta bende çok panikleyip kafama taktım ancak toparlandı. Geçmiş size de umarım en kısa zamanda toparlanır. Gimcat in yavru kedi için vitamini var. Destekleyici olarak bakabilirsiniz bizde çok işe yaradı

Nisansahin

Bir de veterinerimiz bize bu dönemde yaş mama kullanın iştahını kapatmayin demişti. Ben günde 1-2 öğün yaş mama kullandım

TATA4242

Mutamin Organics
Gimcat yada beaphar marka anne sütü
Beaphar yada natur marka vitamin ve sarımsaklı tablet,ek olarak natur probiotic tablet alınabilir.
Yemek yemiyorsa su ile ıslatmayın bakteri ürer ve iç parazit oluşabilir.
Kuru mama yerine Nd yaş mama verebilirsiniz.
Özellikle tavsiyem içeriği çok çeşitli ND Ocean Tahılsız Levrek Ve Mürekkep Balıklı Karidesli olan
İçeriği ise şöyle
Levrek (% 35), morina filetosu, ringa balığı, kalamar (% 7), karides (% 5),
tatlı patates, balık yağı, fruktooligosakkaritler, kolin klorür, kondroitin sülfat, glukozamin, vitaminler, mineraller.
Yukarıda saydıklarımı almasanız bile,konservede sağlıklı kilo almasına yardımcı olur.Tabletleri tane (pet kg)başına kedinizin ağırlığını hesaplayarak verebilirsiniz.Örnek bir tablet 4 kg kedi için diyor ise,siz 4/1 ini verebilirsiniz.Kısa sürede düzelmesini temenni ediyorum,düzelip biran önce heryeri parçalasın :)İyileşince dikkat edin,hatta iyileşmeden güzel bir oyun alanı(özellikle yer kaplamayan duvara monte) oluşturun,sonra başınızı ağrıtmasın:)