İyi Havalarda Kediyile Dışarı Çıkmak

yavuzzz

Merhaba, apartmanımızın kapalı bahçesi var güzel havalarda kedimle o bahçede vakit geçirmek istiyorum, başka tanıdıklarımın kedileri kapı sürekli açıkken dışarıda gezeceği kadar geziyor ve isteyince eve geliyor acaba benimkiyle beraber çıksam bahçede bıraktığımda direk kaçma eğilimi gösterirmi ? Huylarından anladığım kadarıyla göstereceğini sanmıyorum ama tecrube yaşayanlara bir danışmak istedim. Çünkü evden dışarı çıkarken kapıdan koridora bile çıkmıyor ben gidecekken kapı eşiğinden direk eve giriyor

14 CEVAP

Cansumuezza

Eğer onun rahatca dışarıyı izleyebileceği temiz hava alacağı bir balkon alan vs, varsa hic böyle bişeye gerek yok diye düşünüyorum.Boyle şeylere küçüklükten alışmayan kediler için bu aktiviteler stresten baska bişey olmuyor çünkü

LadyAndCat

Bence adım adım gidin. Önce tasma alıp alıştırın. Sonra bahçeye çıkarın. Bahçeye alışsın. Böylece tasmayla yürüyen bir bahçe kediniz olur. Ama siz bahçede takılırken kaçar mı? Zor bir soru. Bence riske atmayın kedinizi de kendinizi de.
Tasmayla kucağınızda uyursa çay içip kitap bile okursunuz.

Anonymus552223

Başibos birakmak tehlikeli de, yavas yavas alistirin, basinda durun. Sakin ha birde salmayin kacar saklanir bir yere belli olmaz o konuda kediler. Evde cok rahat bir kedi disarda sinebilir alisik degilse

Zeke

Bence kendisi çıkmak istemedikçe hiç zorlamayın..
Eğer çıkarsanız da zannetmiyorum kaçacağını ama tabi kedi bu:) bel tasması ile önlem alabilirsiniz.

Benimki hem bahçede hem evde takıldığı için canı nasıl isterse öyle davranıyor. Eve geldiğinde kapıyı tıklatıp bir iki miyavlıyor içeri alıyoruz:) çıkmak istediğinde de aynı şey.
Yani alışkanlık ile alakalı demek istiyorum, o yüzden nasıl mutluysa öyle yapsın bence.

lwb

Bir kedinin hem dışarıda hem içeride olması, istediği zaman eve gelmesi zaten iyi birşey değil, bununla ilgili bir sürü forum bulabilirsiniz kedim dışarı çıktı ama gelmedi, kedim kavga edip geldi, kedim hasta olup geldi diye.
Dışarı çıkarmanıza gerek yok, üstte de denildiği gibi kedi filesi yapıp camlardan bakınmasını sağlayın en fazla.
Kediler özgürlükçü hayvanlardır, bir kaç kere çıkıp dışarıya alışması onun sürekli dışarıya çıkma, kapı açıldığında kaçma ihtimallerini yükseltir.

TATA4242

Ayrıca kedim o zamanlar çok sakindi ne perde tırmalardı nede halı,tabii oda haklı ağaç ile tahta bir mi?Gerçi Antalyada dışarı gine olsa gine salardım ama İstanbul gibi bit yerde kesinlikle hayır.Yani salabilirsiniz,doğal ortam çok ise,beton şehirde yaşamıyorsanız,yaşadığınız semt güvenli bir yer ise.Ben Antalya Laradaydım mesela plaja yakın.İstanbuldada bu tarz birkaç yer var.Sizin yaşadığınız yerde güvenliyse bir problem görmüyorum.

TATA4242

Yani bir kaç kişinin kötü olay yaşaması,onu kötü yapmaz.Benim dedemin kedisi dedem nereye,kedi oraya şeklinde.Sonra eve gelirler beraber :)Hatta bir ara camiiye gitmiş,camiidekiler anlatıyor.Namaz kılarken gelmiş,dedemin kucağına oturmuş :)

yavuzzz

Kendi çıkma durumunu pek idrak edemem çünkü ev 11. katta ve kendi rahat gezebileceği bir balkon yok maalesef oyüzden böyle bir ihtiyaca giriştim, bel tasması alıpta yinede bari dışarıda olsun özgürlüğünü kısıtlamak istemediğimden o işe kalkışmıyorum

Cansumuezza

Siz bilirsiniz.. bizim evde 6 . Katta balkonda ve camlara file yaptırdık herkes çok mutlu :)

Sumeyyet

Eğer kedi istemiyorsa çıkarmayın birsüre sonra eve girmek istemiyor

Anonymus552223

Hemen salmayin diyecektim. Ya kedi kutusuyla ya da tasmayla goturun disari. Baktiniz cok rahat korkmuyor sinmiyor tasmayi cikartirsiniz

yavuzzz

Tamamdır bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum ;)

ebrusahaan

ben en son çıkarttığımda iç parazit oldu bence çıkartmayın

TATA4242

Eğer kediniz kısır ise
Kuduz aşısı ve diğer aşıları var ise düzenli iç v dış parazit oluyor ise.Bir problem görmüyorum.Benim kedim çıkar gezer gelir sonra benimle beraber yatardı.Ben o zamanlar giriş kattaydım.Antalyada yaşıyordum.Şimdi İstanbul gibi bir yerde böyle birşey pek mümkün değil.