Lizin Ve Taurin İçeriği İyi Olan Mamalar Hangileri?

velespityesil

Bilindiği üzere lizin immün sistem üzerine, taurin kalp ve gözler üzerine olumlu etkili aminoasitler. Bu içerikler hangi mamalarda tam olarak var? Benim kullandığım mama Hills; bu iki aminoasit bu mamada var ama yeterli mi bilmiyorum. Bilgi sahibi arkadaşlar katkı sunarlarsa memnun olurum.

13 CEVAP

Tahılsız mamaların sürekli kullanımı hem kedi hem köpekte kalp büyümesine sebep oluyormuş. Bence o yüzden tahılsız ve düşük tahıllıyı dönüşümlü kullanmak en iyisi, bir paket tahılsız mama bir paket tahıllı mama şeklinde. Lizin eklemesi ND'de yok bildiğim kadarıyla ama taurin oranı gayet güzel. Hills bence de fiyatına göre kötü bir mama. Tahıl içeriği fazla et içeriği düşük. Yani ND ile hills'i karşılaştırırsak ND daha iyi. Ayrıca yavru kedilerin büyüyünceye kadar tahılsız mama yemeleri daha iyi bence protein oranı yüksek olduğundan. Bütçeniz varsa size önerebileceğim en iyi mama orijen, et oranı yüksek ve bir yavru kedi için ideal. Kısırlaştırıldıktan sonra da ND düşük tahıllı.

bihtercik

kesinlikle n&d

velespityesil

Sanırım Hills mamadan vazgeçiyorum. Yorumlar için teşekkürler. Orijen maması da araştıracağım.

velespityesil

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim Sn. Sselin1; bu benim ilk kedi bakma deneyimim olduğu için oldukça fazla araştırma yapıyorum ve bu bazen de kafa karışıklığı yapabiliyor. Ama önemli ölçüde fikir sahibi oldum, tekrar teşekkür ederim.

BalliBadem

Biocat in linzin tableti var 90 lı

LadyAndCat

Tüm mamaların üzerinde taurin ve diğer şeylerin oranları yazıyor.
N&D bildiğim kadarıyla en yüksek Taurin oranına sahip mama.

velespityesil

Sn; bihtercik, LadyAndCat 8 aylık kedim için hangi N&D yavru mamasını tavsiye edersiniz? N&D mamasında "lizin" göremedim ama yanlış bakmış olabilirim. Ben 2,5 aylıktan itibaren önce Hills tavuklu yavru kedi maması ve son 1 aydır da Hills balıklı yavru kedi maması kullandım. Hills yavru kedi mamalarında hem lizin hem taurin var diye biliyorum ama fiyatına göre kalitesi iyi değil diyen yorumlar okuyorum ve şüpheye düşmeye başladım. Fiyat olarak da N&D mamanın biraz altında Hills; N&D daha iyi ise o mamaya geçebilirim.

bihtercik

yavru olarak nd sadece tavuklu var o da tahılsız.
şuan öğrendim bunu :(
ben tahılsız mamaya karşıyım o yüzden önerimi geri alıyorum.
advance öneririm o da güzel bir mama.

velespityesil

Teşekkür ederim Sn. bihtercik; advance mamasını da inceleyeceğim. Tahıllı, tahılsız mama konusu da benim de aklımı meşgul ediyor. Bu madem zararlı kaliteli diye nitelendirilen markaların hem tahıllı hem de tahılsız maması neden var?

Sselin1

Ben de size n&d dusuk tahilli tavsiye ederim. orijende de lizin yok hatta bircok takviye yok. Nedeni ise yuksek olarak et icerdigi icin bunlarin zaten dogal bir sekilde mamada bulundugunu söylüyorlar. %85 oraninda et %43 oraninda da protein iceriyor olmasi lazim kediniz sanrm cins bence bu oranlar sizin kediniz icin oldukca fazla. N&d dusuk tahilli %60 oraninda et %36 oraninda protein iceriyor kediniz icin daha dengeli. Mama gayet besleyici taurin olarakta en yüksek orana sahip olmasi lazim diger mamalarda bukadar yüksegini görmedim. Lizini de veterinerinize danisip takviye olarak verebilirsiniz isterseniz.

velespityesil

Teşekkürler Sn. BalliBadem; karar verdiğim mama lizin içermiyorsa lizin tablet ekleyerek kullanabilirim.

Alsimist

Orijen ve ya acana üstüne tanımıyorum .. içerik olarak gerçekten çok iyi güvenilir , sindirim sistemi , tüy bakımı olsun her konuda dostlarımıza destekçi .. fiyat olarak biraz fazla görünse de doyuruculuğu bakımından daha uzun kullanım mümkün , mama bitimine yakın gözlemleriniz aslında fiyatın fazla olmadığını düşündürecektir . Pati dostu mamalar ,tavsiye ederim =)

velespityesil

Acana mamanın içeriğini beğendim açıkçası:
(Pacifica Balıklı Tahılsız Kedi Maması)
Analiz Tablosu:
Ham protein (min.) %37
Ham yağ (min.) % 20
Ham kül (maks.) %7.5
Ham lif (maks.) %3
Nem (maks.) %10
Kalsiyum (min.) %1.5
Fosfor (min.) %1.1
**Taurin (min.) %0.15 **
Omega-6 yağ asitleri (min.) %2
Omega-3 yağ asitleri (min.) %2.2
DHA (min.) 1 %
EPA (min.) 0.8 %
Vitamin A 30 KIU/kg
Vitamin D3 3,000 IU/kg
Vitamin E 150 IU/kg
Vitamin B1 (Tiamin) 20 mg/kg
Vitamin B2 (Riboflavin) 20 mg/kg
Vitamin B3 (Niasin) 100 mg/kg
Vitamin B5 (Pan. Asit) 15 mg/kg
Vitamin B6 (Piridoksin) 15 mg/kg
Vitamin K 1.50 mg/kg
Vitamin B12 0.20 mg/kg
Folik Asit 2.00 mg/kg
Kolin 3,000 mg/kg
MİNERALLER
Sodyum %0.50
Klorid % 0.80
Potasyum %0.84
Magnezyum % 0.10
Demir 105 mg/kg
Çinko 150 mg/kg
Bakır 23 mg/kg
Manganez 12 mg/kg
İodin 2.80 mg/kg
Selenyum 1.00 mg/kg
Lisin % 2.86
Treonin %1.59
Metionin % 1.00
Isolösin %1.56
Lösin %2.77
Valin %1.85
Arjinin %2.53
Fenilalanin %1.57
Histidin % 0.81
Tripitofan % 0.42
Sistin % 0.36