Kedimi Kisirlastirmali Miyim?

Peliinky

Erkek bir kedim var, kedimi ciftlestirmeyecegim ve bu durumda ayriyeten kisirlastirmazsam onun sagligi icin bir sorun olusur mu merak ediyorum, kisirlastirma ameliyatini sadece kizginlik doneminde ses cikartiyor diye yaptirmak istemiyorum onun sagligini daha cok on planda tutuyorum,bazi yerlerde kisirlastirmanin bazi hastaliklari onledigi yazarken bir yerde kisirlastirmanin bazi hastaliklara acik tutabildigini okumustum,bu konuda beni aydinlatirsaniz mutlu olurum

5 CEVAP

Cansumuezza

Ciftlesmeden kızgınlık geçirmesi ona eziyetten başka bişey değil zaten iştahsız ve zayif düştüğünde farkedeceksiniz.

gulatakan

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi diye birşey yok,her ay kizginliktalar zaten.istahsizliktan,stresten telef edersiniz hayvanı.ki stres olduğunda cogu hastalığa açık oluyor ama kisirlastirilip hastaliga açık olanı duymadım.bobrek rahatsızlığından bahsediyorsaniz bununla ilgili geniş bir bilimsel araştırma yokmus.bir veteriner hekimin röportajında okudum.

Sadece bagirmayacak ilerki dönemde ciste atacak ayrıca sürekli kizginliga girmesi iyi olmaz hayvan acı çeker eninde sonunda kisirlastirmalisiniz

Peliinky

kedim her ay kizginliga girmiyor 3 ayda bir giriyor, diger kedileri bilemem ama benim kedimin o donemdeki davranislarinin degisimini gordugumden dolayi her ay kizginlik gibi bir durumunun olmadigini belirtebilirim @gulatakan

bskkrky

Bende aynı düşüncedeydim 1 yaşına kadar beklemek istedim ama 10. Aydan itibaren benim elimle kolumla ayağımla çiftleşme eğilimine girdi. Hayır dediğim zaman aşırı saldırganlaşmaya başladı. Ağlatacak şekilde ısırıyor ve bırakmıyordu. Sonra evin bir iki yerine işedi bizde birden geldi tutamadı diye düşündük ve gerçekten çok kötü kokuyordu. Sonra evin her yerine aynı şeyi yapınca veterinere danıştık çiftleşme belirtisi dedi bu şekilde kısırlaştırdık. Şuan çok şükür herhangi bir sorunumuz yok. Bence ona eziyet çektirmeyin çünkü gerçekten acı acı miyavlıyorlar