Sokaktaki Kediler İçin Mama

Nightcat

Arkadaşlar bahçemizde her yıl 2-3 kere kedi doğuruyor ve yavruları bahçemizde büyüyor. Balkonumuzda doğuran bir kedi bile var ve artık bizi tanıyor biliyor, biz de düzenli bir şekilde mama falan veriyoruz doğal olarak. Dedem çok sever özellikle onları. Bir petshoptan çok ucuz bir mama alıp verdiğini öğrendim. Yavrucakların karnı doyuyor evet ama zarar da verirse diye korkuyorum. Ve tabii bir çok da yavru var.

Yani isteğim, sokaktaki kedilere verebileceğim, hem olabildiğince ucuz hem de faydalı olan bir mama. Yavru kediler ve yetişkin kediler için de uygun olan ve pahalı olmayan bir mama bulabilirsem içim çok rahat olacak.

27 CEVAP

BalliBadem

@muffincookie 1 hafta evde bakmak ve ilk 3 gün yaş mama vermek gerekli ilk gün de sürekli başında olmak gerek ne yazıkki

LadyAndCat

NightCat,
Kısırlaştırmanın tüm sokaktaki zavallı canlılar için gerekli olduğunu düşünüyorum. İmkanımız varsa elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Sokaktaki yüzlerce kedinin kimse için iyi olduğunu düşünmüyorum. Hem onların nüfusunun kontrol altına alınması hem de bizim temizliğimiz ve toplum sağlığı için KISIRLAŞTIRMANIN HER ŞEYDEN ÖNCE GELDİĞİNE İNANAN BİRİYİM.
HAYVANLARIN ÜREME HAKKINI ELLERİNDEN ALMAK BENCE DOĞUMDA ÖLMELERİNDEN, SOKAKTA BÜYÜRKEN ARABA ÇARPIP ÖLEN BEBEK KEDİLERDEN, FIP’Lİ KEDİLERDEN, TEK GÖZLÜ VEYA EKSİK BACAKLI KEDİLERDEN ÇOK DAHA ÖNEMLİ !!!
BUNLAR BENİM KİŞİSEL DÜŞÜNCELERİMDİR.

Catloveerr

Zaten para verip kısırlaştırın demedim durumunuz olmadığını söylediniz ben de diğerlerine dediğiniz gibi belediyeyi önerdim. İnsan yoksa ordaki hayvanlar nasıl besleniyor?

sarmanbirkedi

Galiba yazdıklarımı tam idrak edememişsiniz.Belediye gibi bir imkanım olmadığını söyledim ve hala belediye diye diretiyorsunuz.Ayrica trafik yok dedim insan değil. Tekrar okursanız anlarsınız

Catloveerr

@sarmanbirkedi salak yok karşınızda okuduğumu anlıyorum merak etmeyin. Diretmedim belediyede kısırlaştırabilirsiniz diğerlerine söylediğiniz gibi dedim ve siz öyle bir hizmet verilmiyor dediniz bunu açıkladım buna başka bi lafım yok. Ayrıca trafik kötü insan vs. Yok yazmışsınız buradan ne çıkarmam gerekiyor??

sarmanbirkedi

Trafik ve kötü insan yok demek bana araba azligini ve iyi insanları çağrıştırıyor ama görüyorum ki size hiç insan olmadığını cagristirmis. Yazık

Catloveerr

Virgülün önemi :))

LadyAndCat

Nightcat,
Sadece bir kedi taşıma kutusu alacaksınız 35 lira . Otobüse binip kediyi size en yakın Belediye’ye götüreceksiniz ve kedi ÜCRETSİZ olarak kısırlaştırılacak.
Bunun ne kadar önemli olduğunu anladığınızı sanmıyorum.
1 Anne kedi bir kerede 6 yavru yapabilir. O yavrular da 1 yıl sonra yetişkin oluyorlar ve 3 tane yavrusu dişi olsa onlar da 6 tane yavrulasalar.
2 yılda sadece 1 dişi kediden çoğalan yavruların ve onun yavrularının sayısı : 42’yi bulabilir.
Sevgi emek ister lütfen anlatmak istediğimi anlayın ve yapacağınız küçücük bir iyilik yıllar içinde başıboş çoğalacak kedi nüfusunu azaltacaktır ve doğan birçok bebeğin hastalanıp veya araba altında ölmesine engel olmuş olacaksınız :))
İyilik yapın hafiflediğinizi , size iyi geldiğini mutlaka hissedeceksiniz.

Nightcat

LadyAndCat,

Kısırlaştırmanın önemini biliyorum ki kendi kızımı da kısırlaştırdım. Bilmesem, kısırlaştırmazdım. Mahallemizde kedi bakan sadece ben değilim, neredeyse bütün komşularımız bakıyor ve sokaktaki kedileri de besliyor zaten. Şu anlık bir sağlık sorunları yok yani. Şu anlık her şey iyiyken, doğurganlık haklarını ellerinden almak istemiyorum. Ama dediğim gibi zaten sürekli takip ediyoruz bizim mahallemizde oldukları için. Ters en ufak bir şey görürsem kısırlaştırmaya o zaman götürmek istiyorum, şimdi değil. Genelde yavruları da bakmak isteyenler evlerine alıyor zaten... Birkaç kere şahit oldum. Yani demek istediğim, ters bir durum olmadı şu ana kadar. Öyle bir durum söz konusu olursa kısırlaştıracağım. Teşekkür ederim uyarınız için.

Nightcat

Ve zaten böyle bir şeye yeltenmiştim kendi kızım için belediyeye. Taaa 2-3 ay sonrasını söylediler. Yani şimdi de arasam bir şey değişmeyecek. Ama dediğim gibi içiniz rahat olsun. Çok fazla yetişkin kedi yok zaten. Yavruları da büyüyünce komşularımız alıyor bakmak için, ya da onları ziyarete gelenler görüp alıyor falan. Durum kontrolden çıktığı an yaptıracağım kısırlaştırma operasyonunu, yine birkaç ay sonrasına vermezlerse tabii.

LadyAndCat

Muffincookie,
Mamayla filan kandırıp taşıma kutusuna koyup kısırlaştırma için götürebilirsiniz. Kısırlaştırma için Belediye 1 ay sonrası için randevu veriyor ne yazık ki çünkü çok yoğunlar ancak bu kadar yetişebiliyorlar.

LadyAndCat

Muffincookie,
Dişi kedilerin ameliyat ve sonrası çok acılı ve ağır geçiyor bu yüzden 2 hafta kadar ev ortamında kalmalılar imkanınız varsa. 1 haftada ancak kendine geliyor. 2.haftada da dikişler alınıp yarası kontrol ediliyor. Yaranın mikrop kapmaması temiz kalması da çok önemli. 2 hafta sonra dışarı salınabilirler.