Kedilerde Kisirlastirmanin Yararlari

Peliinky

Internette fazla bilgi bulamadim buraya sorayim dedim, kedilerde (daha cok erkek kedilere yonelik bilgi verirseniz iyi olur) kisirlastirmanin yararlari nelerdir, biraz aydinlatabilir misiniz?

8 CEVAP

Anonymus552223

Ev kedileri cok sık kizisiyorlar, bu yuzden her seferinde stres gerginlik oluyor, zayifliyorlar. Evden kacma balkondan atlama aşiri fazla oluyor ne kadar dikkat ederseniz edin.. Yine bu donemde istahlari az oluyir, zayifliyorlar. Sonucta hayvan surekli ciftlesmek istiyor ve yapamiyor, bir nevi aç birakmak gibi birsey. Onemli bir ihtiyaci karşilanmamis oluyor. Ciftlesse bile dedigim gibi her ay kizginliga giriyorlar senede bir degil.. ve saga sola işiyorlar.Fakat bunlar dışında fiziksel bir faydasi var mi bilemem..

PandAiluroSena

Erkeklerin erken kısırlaştırılması ilerde böbrek sorunlarına yol açabiliyormuş diye okumuştum erkek kedim eve yeni geldiğinde, bu yüzden 15-20 aylık arası olduğunda kısırlaştırmayı düşünüyorum ben öncelikle. Faydalarıysa testis kanseri riskinin ortadan kalkması ve prostat riskinin azalması,kızgınlık dönemi stresi yaşamaması,sürekli evden kaçmaya çalışıp kendini yaralaması gibi talihsizliklerin ortadan kalkması,evden kaçarsa bir sokak kedisiyle çiftleşip cinsel yolla kolaylıkla bulaşan hastalıkları kapmasını engellemesi kısaca daha sağlıklı ve uzun yaşamalarını sağlaması

BalliBadem

Erkek kedi kısırlaştırılmazsa evin her yerine çık ağır bir koku püskğrtür yada işer bu bile yeterli bence daha çok şey varda

LadyAndCat

Kedileri erkek ve dişi diye ayırmayın.
Toplumda şöyle bir düşünce var. “Dişiyse kısırlaştıralım.Erkekse zaten sorun yok.Salarız sevişir gelir”
HAYVAN SAHİPLERİ SORUMLULUK HİSSETMELİ. ERKEK KEDİNİZ 1 YILDA BİLE BİRDEN FAZLA DİŞİYİ HAMİLE BIRAKABİLİR. AŞIRI ÜREME, AŞIRI KEDİ NÜFUSU VE SAHİPSİZ KEDİ BEBEKLER.
GENEL OLARAK KEDİNİZİN BEDEN VE RUH SAĞLIĞI İÇİN ERKEK/DİŞİ FARK ETMEKSİZİN KISIRLAŞTIRILMASI GEREKLİDİR.

Peliinky

@LadyAndCat sorumu yanlis anlamis, ben erkek kedi diye sordum cunku erkeklerde gorulen saglik problemleri diside gorunmeyebilir veya diside gorulenler erkekde gorunmeyebilir, merak etmeyin gayet hayvansever bir insanim ve dogruyla yanlisi ayirt edebilebiliyorum

BalliBadem

Ve ömürlerini 3 yıl kadar uzatıyormuş

LadyAndCat

Pelin Hnm,
Erkek kedilerde de dişilerde de çiftleşmek isteyip yapamıyorlarsa psikolojileri bozuluyor.
Ev kedileri için durum şöyle dişiyse sürekli kızgınlığa giriyor sabahlara kadar ağlıyor uyumuyor, uyutmuyor.
Erkeklerdeyse artan hormonlar yüzünden artan saldırganlık , huzursuzluk, camlara saldırmalar, dışarı kaçma çabaları ve aşırı strese bağlı kilo kaybı olarak kendini gösteriyor belirtiler. Ameliyat edilmezse uzun vadede kalıcı saldırganlık, bozuk psikoloji, depresyon ve kanser olma durumu var.

LadyAndCat

Bu arada, kısırlaştırmak 3-5 yıl kadar hayvanınızın ömrünü uzatır ve kanserden onu erken kaybetmenize engel olur.