Corona Ve Giardia Hakk.

ranteveteriner

Vet. Hekim

Çin'de Wuhan Bölgesinde son bir kaç haftadır yaygın olan Corona Virüsü evcil dostlarımızı etkilemekte. Özellikle Çin menşeili alışveriş sitelerinden oyuncak elektronik veya diğer malzemeleri getiren arkadaşların bu konuda daha hassas olması gerekiyor.
Ayrıca Son haftalarda meydana gelen kuş ölümleri ve sonrasında yaşananlar üzerine İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) bir açıklama yaptı. Ölümlerin hastalık açısından da araştırılması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada "Toplum sağlığı açısından bütün seçenekler düşünülmeli, ölümlerin nedeninin Batı Nil Virüsü veya başka bir hastalık olup olmadığı araştırılmalı" uyarısında bulunuldu.

Bu gibi salgınların yayılmasında en büyük etken salgına neden olan virüsun uyku halinde konak canlı bulana kadar ki süresinde yaşam ömrünün uzun olması olarak düşünülebilir.

Bu süreçte kedi ve köpeklerinizde akut ishal, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi durumlar görüldüğünde endişelenmeniz normal ancak
Giardia Corona yazılarımızda detaylıca konu hakkında bilgi paylaşıyoruz. Belki sizin veya çevrenizdekilerinde ilgisini ve merakını giderebilir diye paylaşmak isteriz.

Sağlıklı Günler

RanTe Veteriner Kliniği

1 CEVAP

behcetaydinelli

Teşekkür ederiz :)