Kediler Mart Ayında Kızgınlığa Girer Mi?

calymath

Anket

bazen ocak ayinda girerler
(4 oy)
benim kedim yıl boyu kızgınlıkta
(3 oy)
sadece mart ayında
(1 oy)
Toplam (8 oy)

Her sene ocak ayında telefonuma çağrı gelir;'kedim bağırıyor, ne yapalım?'.

Halbu ki mart ayı bilindiği gibi kedilerin ayıdır. Peki neden ocak ayı?

Ev ortamı dışarıdan izole ortamdır. Evde oda sıcaklığı18-24ºC arasındadır. Bu sıcaklıklarda kediler yıl boyu kızgınlık evresinde kalabilir. Ama dışarıda mart ayı gelene kadar kediler atmosfer sıcaklığını daha düşük algîlîyorlar.

Ev parkeli izolasyon A++. Böyle durumda kediler serinleyemezlerde. Böyle evlerde devamlı kızgınlığa girerler.

Ocak ayında ev kedilerinin kızgınlığa girmesini, ev ortamında mart iklimi yaratmamıza bağlayabiliriz.

9 CEVAP

lwb

Aslında dışarıda da kediler mart ayını beklemiyorlar, şu an bu yorumu yazarken bile dışarıda bir kedi bas bas bağırıyor çiftleşmek için ve geçen aylarda da çiftleşen kediler gördüm

behcetaydinelli

Sadece mart ayında kızgınlığa girmiyorlar dışardakiler de. Sıcaklık tek faktör değil bu konuda. Metabolizmaları, çevre durumları da etkileyebilir bence. :)

BalliBadem

Bizimki martta girmişti zaten sonrada kısırlaştırılmış ama sadece mart değil hem ev hem sokaktakiler içinde

LadyAndCat

Sadece Mart ayıyla ilgili değil durum. Çiftleşemeyen kediler acıdan rahatsızlıktan bağarıyorlar. Mart-Nisan aylarında yeni bebekler doğuyor.

calymath

Çiftleşmediği için canlılar acı çekmezler. Kedilerin bağırması bizde acı hissi uyandırıyor olabilir. Ama acı çekmiyorlar. Uzun uzun oooff off çekiyorlar. bu bağırışlar onların diskoya gidip eylenme haline benzer.

LadyAndCat

Disko kedileri :))
Yerim ben onların OFF’larını hahaha

sarmanbirkedi

Bahçe kedim (garip bir tabir oldu ekfkejfje) 1 Ocakta kızgınlığa girdi

Gurthsul

Ocak ayı kızgınlık dönemidir Kediler Yılda birden çok kızgınlık dönemine girerler mart ayı genelde doğum olur

emrezrtrk

Benim kedim ekim ayında 5 aylıkken kızıştı