Kedilerimin Ev Yapımı Mama Tarifi (Öneri)

PandAiluroSena

Kedisini benim gibi kuru mama yerine gerçek etle beslemek isteyenler için,miktarlar ortalama 4-5 kglik tek bir kedi içindir.
Ortalama bir kedi günde 130-150 gr et yiyor. Bu da haftada 1 kg et demek.

  1. 1 kg et.(250 gramı sakatat 750 gramı kas eti(kemiksiz,az yağlı))

  2. 150 gr sebze veya meyve.(balkabağı,kabak,kuşkonmaz,brokoli,kavun vb. uygun sebze-meyveler)

  3. Taurin,Lizin,Metiyonin aminoasit takviyeleri

  4. Balık yağı(şu an iyi bir balık yağı arayışında oldugumdan eklemiyorum,
    balık yağı tavsiyesi olanlar lütfen benimle paylaşsınlar.)

  5. Yumurta kabuğu tozu(idrar yolları hassas kedi sahipleri kullanımına dikkat etmeli)

  6. Zeytinyağı(1 tatlı kaşığı)

  7. Zerdeçal(1-1 buçuk çay kaşığı)

TARİF;
Tüm etleri suda beklettikten ve güzelce yıkadıktan sonra tencereye al,
üstünü 3-4 parmak örtecek kadar su doldur,kaynayana kadar yüksek ateşte,
sonra kısıkta pişir(yaklaşık 20-25 dk.),son 15 dakikada sebzeleri,zeytinyağını ve zerdeçalı ekle,
altını kapatıp ılındıktan sonra suyunu kenara ayırıp etini mikserden geçir.
Püre halindeki eti bir tencereye alıp,içine kenara ayırdığın haşlama suyundan ekle
(ister bol sulu ister az sulu yapabilir,artan suya ekmek doğrayıp dışardaki kedilere verebilirsiniz).
Mama karışımı soğuduktan sonra içine aminoasitler eklenecek,
(günlük 200'er mg taurin,lizin ve metiyonin ihtiyacı için)
haftalık her biri 1 buçuk gram olacak şekilde taurin-lizin-metiyonin eklemesi yaptıktan sonra,
mamayı iyice harmanlayıp küçük boy buzdolabı poşetlerine böl(günlük yiyeceği kadar)
iki günlük mamayı buzdolabının alt kısmında saklayabilir,gerisini buzlukta dondurabilirsiniz.
(devamını okuyun,aşağıda)

3 CEVAP

PandAiluroSena

Püf noktalar
+Mamayı vereceğiniz günden önceki gece 1 paket mamayı buzluktan buzdolabının altına atarsanız,
sabaha kadar çözülmüş olur.
+Dolaptan çıkardığınız mamayı kedinize vermeden önce ılık su katıp mamayı ılındırabilirsiniz.
+Bütün mamayı tek bir seferde önüne koyup dışarda bekletmeyin.
+Sadece tek bir hayvanın etini değil ikili kombinasyonlar kullanabilirsiniz.
(ben genelde dana eti-tavuk(alerjisi varsa dikkat), dana eti-somon, dana eti-bıldırcın şeklinde yapıyorum.)
+Yaptığınız bu mamaya haftada 2-3 gün, 1-2 çorba kaşığı kefir ekleyebilirsiniz. (mama balıklıysa eklemeyin)
+Mamasına maydonoz ekleyebilirsiniz.
(idrar yolları ve böbrek hastalıkları için) (1-2 haftada bir, günlük mamasına 1 çay kaşığı ezilmiş maydonoz.)
+Bu tarifi sadece ana yemek olarak değil kuru mamayla beslediğiniz kedinize yaş mama olarakta verebilirsiniz.
Hazır konserve mamalardan kat kat sağlıklı ve içinde ne olduğunu biliyorsunuz.
+Kabızlık sorunu çeken kedilerin mamasına ara sıra 1-2 tatlı kaşığı kadar kinoa eklenebilir.
UYARI;

Bu tarifi internetten bloglardan okuduğum yazılardan edindiğim bilgilere göre yapıyorum. Uzman değilim.
2 aydır kedilerimde bir rahatsızlık ve benzeri olumsuzluk gözlemlemediğim aksine fayda gördüğüm için paylaşmak istedim.
Eksiklikler olabilir, lütfen siz de bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi aşağıda benimle paylaşın.
///Kedilerimin bir sağlık sorunu yok,eğer kedinizin bir sağlık sorunu varsa bu mamayı vermek için lütfen önce veterinerinizden onay alın.
Mama içine eklenen takviyelerin miktarı hakkında fikir danışın. (kedinizin sağlık durumuna göre miktar arttırabilir yada azaltabilir.)///

Çocuklarınıza afiyet olsun :)

PandAiluroSena

En altta yazı eksik çıkmış;

///Kedilerimin bir sağlık sorunu yok,eğer kedinizin bir sağlık sorunu varsa bu mamayı vermek için lütfen önce veterinerinizden onay alın.
Mama içine eklenen takviyelerin miktarı hakkında fikir danışın. (kedinizin sağlık durumuna göre miktar arttırabilir yada azaltabilir.)///

olacak.

LadyAndCat

Paylaşım için teşekkür ederiz:))
Denemek isteyenler bakabilir...