Kedim İçin Hangi Mamayı Kullanmalıyım?

aycatt

Merhaba arkadaşlar, 9 aylık erkek British Shorthair bir kedim var. Doğduğundan beri hills ile besleniyor, bir şikayetim yok fakat daha kaliteli bir mamaya geçmek istiyorum, Instinct, Acana, N&D iyi olduğunu duydum. Seçim yaparken neye dikkat etmeliyim siz hangisini önerirsiniz özellikle aynı cins kedi sahiplerinin cevaplarını bekliyorum:)) teşekkür ederim

28 CEVAP

TATA4242

Selin hanım kedilerin yüksek proteine tepki vermesi,tamamiyle protein miktarının değişmesinden kaynaklı bir durum.Alışma süresi kediye göre farklılık gösteriyor ve bir anda genel olarak bizim insanlarımız %30-40 karbonhidrat içeren mamadan bu tarz mamaya geçtiğinden kediler problem yaşıyor.Yani bu mamalara aşamalı bir şekilde geçilmesi şarttır.Bu durum hayatı boyunca kuzu eti ile beslenen bir hayvana bir anda zorla tavuk eti dayatılmasına benzer.Bu yüzden aşamalı olarak alıştırılması önem arz eder.

LadyAndCat

Selin’cim ,
Yanlış olan etçil bir hayvanı kraker tipli kuru mamalarla beslemek. Yapabiliyorsanız sadece etle beslemek en mükemmeli...
Bizlerse mecburen içinde katkı maddeleri ve bazı vitaminlerin aşırı bulunduğu hazır mamalar veriyoruz.
Aslında en güzeli doğalarına en uygun şekilde beslemek. Et ama tek bir şartla pişmeli !

LadyAndCat

Aslında eleştirdiğimiz kuru mama sektörüne bağımlıyıZ HEPİMİZ!!!
Ben de hiç istemesem de.
Kıyamam ben çocuğunuza :))
Hepimiz minnoşlarımız için en iyisini istiyoruz ve bu “en iyi” bazen değişiyor çünkü kiminin alerjisi çıkıyor diğerinin başka bir rahatsızlığı.

TATA4242

@LadyAndCat maalesef pişmeside zararlı parazit ve bakterilerin ölmesi için yeterli değil.Çiğ beslenme ile alakalı bazı taraftar gruplarıda pişirmeyi yada dondurmayı bahis konusu yapıyor ama sadece buda yeterli değil.Bazı zararlı bakteriler sıcakda inaktif konuma gelebildiği gibi soğuğa karşıda inaktif olan bakteriler var yani soğuk ve sıcak ayrı ayrı uygulanmalı ve süre uzun tutulmalıdır.Çoğu insanın yanlış bildiği üzere eti çözdürdükden sonra 1 dk pişirme ile bakteri ölümü gerçekleşmez yani süre uzun tutulmalıdır ama bunun neticesinde tıpkı mamada olduğu gibi yararlı özelliklerin büyük bölümünü kaybeder ve tüm bunların eklenmesi için tüm bilgilere yani,farklı dallardan profesörlerin bilgisine sahip olunması gerekir.Buda bizlerin tek başımıza,altından kalkacağı bir iş değil.Bu sebeple mama daha iyi bir konumda uzmanlarca doğru şekilde değerlendiriliyorlar.

hcerenk

Oldukça memnun olduğum yaş mamalar:

ND
Schesir
Naturea
Nutri Feline
Reflex Plus ESSENTIAL (bu önemli)

Her mamanın protein ve taurine oranı birbirinden farklı oluyor. Eksik kalan ne ise ek olarak tamamlamanızda fayda var. Bu genelde temel vitaminler ve taurine oluyor. Bunları da maltlar ile destekliyorum.
Çocukların ikisi de çok sağlıklı. Kuru mama ND kitten, elimdeki kitten bitince kısırlaştırılmış ya da yetişkin mamasına geçeceğim. Büyük ihtimalle yine ND olur.

aycatt

Ve yaş mama önerilerinize de açığım

Catloveerr

Yaş mama olarak schesir, n&d, naturea, gimcat deneyebilirsiniz

LadyAndCat

Bazı kuru mamalarda et yok.
Bunun yerine et proteini ve unu var.
Yine de içindekilerde %30 protein yazabiliyor bu kimseyi yanıltmasın.
İçinde et ve sakatat olan mama önceliğimiz.
N&D gerçekten iyi bir mama.
Orijen ve Acana da hep adı geçer.
Purina’dan Proplan , One iyi olanlar.
Proplan’ın içinde et var mı bilmiyorum. Purina One’da gerçek et var.

LadyAndCat

Sselin1 ,
Böbrek hastalığı olmayan bir kedinin protein miktarını kısıtlamak doğru DEĞİL. Hasta olan kedilerinki kısıtlanabilir tedavi amaçlı.
Yaş mama da mutlaka beslenmesinde yer almalı.
Böbrek hastalığının nedeni hayvanın yaşlanması ve susuz kalması.

Sselin1

Yüksek protein böbregi yorar hareketsiz bir ev kedisi icin hasta olsun olmasin %40 protein bence fazla.

TATA4242

Şahsen ben şu özelliklere dikkat ediyorum ;
1-Tahıl içermemesi
2-Karbonhidrat oranı seviyesinin %20 bandını geçmemesi
3-İçeriğinin çeşitli olması (beyaz et,kırmızı et ve balık içermesi)tavuk içermemesi(alerjisi yok ise içermesi daha iyi)tavuk eti içermeyen, et çeşitliliği açısındandan dediğim özellikde olan markalar ise Orijen ve Acana. Özellikle Acana'nın Grasslands ürünü içerik bakımından bana kalırsa en iyilerinden,domuz eti içermemesi açısından,gerekse tavuk eti içermemesinden ve içerik olarak beyaz,kırmızı ve balık eti içermesi açısından,doğasına en uygun mamalardan biri olduğunu düşünüyorum.

Ahmtsfa

Proplan kitten öneririm

LadyAndCat

TATA4242,
Tek kelime etmek istemiyorum aslında büyüsü bozulmasın yazdıklarının diye çünkü çok güzel şekilde doğru bilgiler vererek açıklamışsın !!