İlk Defa Kedi Bakıcam.

tugbaergenc

2 gün sonra kediyi gidip alıcam. Yaklaşık 2,5 aylık. Annesini emdi bu zamana kadar. Evde dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? İlk olarak neler almalıyım? Kum ve mama seçimini neye göre yapmalıyım? Birde Şişli yakınlarında bir veteriner önerebilirseniz çok sevinirim

7 CEVAP

Badems

Öncelikle iç dış parazit aşısını yaptırmakla başlayın :) 3.aydan sonra kuduz, karma, lösemi aşıları yapılır. Mama için yavru kedi mamaları tercih etmelisiniz. Ben Pro Plan/Purina kullanıyordum. Kum kabını geniş almalısınız, çok minik olduğu için kazalar olabiliyor, bulaştırabiliyorlar her yere. Tavsiyem ince taneli kum kullanmanız, alışması açısından en iyisi. Oyun zamanı şu an onun fazlasıyla, muhtemelen yerinde duramıyor sizi de ısırıyordur. Bolca oyuncak alabilirsiniz minik toplar, ısırmalık fareler gibi. Geriye de pek bir şey kalmıyor aslında. Tuvaletiyle mama/su kabı yerde aynı yerde olmasın ama ikisi de kolaylıkla ulaşabileceği yerlerde olsun. Mesela bizimkinin tuvaleti banyoda, mamasu ve suyu koridorda ayak altında olmayan bir köşede duruyor. Eve getirdiğinizde yavruyu kuma koyun koklatın, patileriyle kuma kazarmışçasına hareket yaptırın kuma alışsın. Camlara pencerelere dikkat edin lütfen, mümkünse sineklik taktırın. Hayırlı olsun, sorunuz olursa çekinmeyin :)

Maviiruhluu

Kendi basima gelenden ornek vereyim, delik veya koltuk alti ne bileyim yatak alti zor cikarabilecegin yerleri mutlaka kapat cunku korkarsa saatlerce cikmiyor hatta ses bile cikarmiyor ben koltugun icinde bulmuştum kedimi. Salam sosis vs verme. Kum al topaklaşan kedi kumu olsun. Tavuklu degil balikli kuru mama al tavuklu tuy dokmesine sebep olur. Ayran yogurt arada süt tuzsuz peynir, kasar ver bir de topu olsun bayiliyorlar topla oynamaya

tugbaergenc

Teşekkür ederim

Badems

Kedi zaten şu an 2.5 aylıkmış. 2-3 ay sonra yemek yer derken ? 5 aylık kedi sizi bile yer ;) 1.5 aylıktan itibaren %90'ı kuru/yaş mama yiyebiliyor zaten.

tugbaergenc

Çok teşekkür ederim :) > mstezel

Kedi küçük olduğu için iki yada iç ay sonra yemek yiyebilir kediler göz alıcı oyuncakları çok sever ve tırmalama oyuncaklarını

tsoorita

Her şeyi kendilerine oyuncak yapabiliyorlar :) Masa üzerinde duran kalemleri, alışveriş fişlerini vs. hatta bunları bir yerlere saklayabiliyorlar genellikle yatak altları olabilir. Kablolar da dikkatlerini çok çekiyor bu konuda biraz daha dikkatli olmanızı önerebilirim elektrik çarpma riskine karşı. Yeni dostunuzla keyifli vakitler :)