Kedim Kaka Yapmayı Beceremiyor

hcerenk

Merhaba arkadaşlar,
İçinden çıkamadığım ve kafayı yemek üzere olduğum bir sorunla karşı karşıyayım. İki kedimden uzun tüylü olanla kaka konusunda eve geldiği günden beri sorunumuz var. Bazen aceleden mi bilmiyorum işi tam bitmeden fırlayıp çıkıyor, bazen kakası ne zaman yumuşak kıvamda olursa arkasındaki popo tüylerine yapışıyor, az önce de hiç kazmadan yapmaya çalışmış ve sağ arka ayağı kaka içindeydi.
Bunlardan hiçbiri olmazsa da, poposunda kalan minik kaka damlasını da asla temizlemiyor.
Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında anestezi etkisinde iken veterinerden tüylerini kısaltmasını rica etmiştim. Biraz rahat nefes almıştık ama tüyler yaklaşık 1 ay olduğu için uzamaya başladı ve aynı sorunlar geri geliyor. Ne zaman yaş mama versem, kakayı yumuşattığı için bu sorunla kalakalıyoruz. Gerçekten çok çaresiz durumdayım. Eve gelince her yeri batmış halde bulduğum çok oldu, bazen akşama kadar işte olduğum için üzerinde kuruyor falan. İnternetten bakıyorum, kediler kaka yapınca temiz kalmak üzere bir biyolojiye sahiplerdir diyor, benimkinde hiç de böyle değil durum.
Gerçekten çok mutsuzum.
Elimden geldiğince ıslak mendille vs temizlemeye çalışıyorum ama bazen (mesela bugünkü gibi) çok kötü durumda olunca batık kısmı yıkamam gerekiyor. Bu da boza ile aramızda bir savaşa dönüştü resmen. Tuvalet sonrası köşe bucak kaçıyor, yıkanacak diye. Ne yapacağımı şaşırdım, uzun tüylü kedilerde poposuna kaka yapışan bir benimki mi anlamadım, tüylü kedi isteyen de çok fazla. Şu an 3.5-4 kilo civarında ve mücadele ederken şimdi bile yoruluyorum. Bu hayvan 2-3 yaşına geldiğinde ne yapacağım ben?
En önemlisi yani bu durumu ne zaman aşacak, aşar mı hiç bilemiyorum.
Oldukça canım sıkılıyor. Delirmek üzereyim.

23 CEVAP

Sselin1

Cok iyi bir mama degil ama purina one bifensis somonluyu bir deneyin isterseniz ozlellike tüy dökülmesi ve sindirim konusunda iddialı kedim suan mamalara burun kivirdigi icin kullaniyorum ama tüy dokulmesine cidden iyi geldi sindirimsel bir sorun olustrmadi daha iyi oldu hatta.

LadyAndCat

Siz abartıyor olabilir misiniz?
Kumu eşelemeyi ve kakasını gömmeyi bilmiyor olabilirler.
Benimkiler 14 günlükken geldiler bize ve popolarını biz siliyorduk. Sonra kendileri alıştılar kuma. Bir sorun yaşamadık. Bazen onlar da zorlanıyor ama genel olarak gayet iyiler. Bu arada kakalarının zaten hep katı olması gerekiyor neden sıvı oluyor Kİ sizde??

hcerenk

bihtercik, tüyleri kesince sorun hallolacak sanmıştım ama bu sefer de kazmadan yapmaya çalışmış çömelirken komple üstüne basmış, yürüdüğü yerler pati şeklinde kaka iziydi.
Kediyi yıkayıp onu korkutmak da istemiyorum. Benden uzaklaşacak diye de üzülüyorum gerçekten çıkmazdayım. Sonuçta beraber yaşadığımız bir ortamda sağında solunda kaka ile gezmesine müsade edemiyorum beraber yatıp kalkıyoruz, hanginiz olsa temizlersiniz.
Çok üzülüyorum nolcak böyle :(

Sselin1

Evet dediginiz gibi dişkısı kivamli degilse kacmasinin sebebi kum veya tuvalet kabi degildir benim kedimde ishal oldugu zaman hemen kaciyor sanirim tüylerine ayagina falan bulasmasin diye yapiyor.

hcerenk

Ladyandcat teşekkür ederim.
Peki popoda kalan kaka parçası oturup kalktikca hiç mi sağa sola yapismiyor?
Mesela bazen hayvanı stres yapmamak için artık çok küçük şeyleri önemsemiyorum, yatağa koltuğa çıkarmaya çalışıyorum kuruyana kadar. Parkeden falan da siliyorum, geçiyor.
Ben evde yokken mesela kaka yapmış ve yatağa çıkmış oluyor. Oturdugu yerde minik yuvarlak kaka izi görüyorum o zaman. :)

hcerenk

Ah o kızak hareketi...

Sselin1

Yazdiginiz gibi proteine karsi bir hassasiyeti var n&d mama da iyi gelmiyor olabilir et orani daha dusuk mamalari denediniz mi hic ?

hcerenk

Evet evet denedim. 1.5- 2 ay kadar proplan ve Royal canin kullanmisligim varm durum değişmedi. Elimdeki kitten bitince kısır mamaya geçerken yeniden bir ürün degerlendirmesi yapacağım :(
Şıra da çok tüy dökmeye başladı. Tavuk kaynaklı olduğunu düşünüyorum.