Hayvan Mezarlığı Neden Yok?

calymath

Anket

bizim şehirde var
(11 oy)
bizim şehirde yok ama olmalı
(39 oy)
at çöpe gitsin,mezarlığıa ne gerek var?
(0 oy)
Toplam (50 oy)

'Bahçeli evim olsaydı' diye iç geçirilen dileği sıkça duymuş olabilirsiniz. Apartman dairesinde yaşayanlar eskiden ne kadar zengin olduklarını farkındalar. Çünkü 'bahçeli ev' hayal ediyorlar. Şansızdırlar, çünkü ölen hayvanını gömebilecekleri toprak bulamazlar. Muhtemelen çöpe ya da klozete atarlar.   Ölmüş balığını klozete atan var! Düşünsenize bir balığınız var ve balık sırf sizin için bütün gün ve gece boyu kavanoz kadar akvaryumda nöbet tutuyor. Sonra ölüyor ve sen onu ne yapıyorsun? Bütün zamanını senin için bekleyerek geçirmiş o balığın hiç mi hatırı yok?   Bahçeli evi olanlar şanslı. Apartman dikildiğinde 4 daireye birden sahip olacak. Ama elindekinin değerini bilemeyecek. Çünkü o son bahçeli eve sahip insanlardan. Henüz apartmanlar dikilmemişken bahçesine ölen kedisini gömebilecek. Ama apartmanlar dikilince o mezar bir harfiyat olacak. Apartmanda yaşayanların hatıraları maalesef kalıcı değil.   Mezar ölenle yakını arasında ebedi bağ kurar. Mezarlığa defnettiğiniz bir yakınınız varsa asla unutarak yaşamanızsınız. Hayvan için de bu böyledir. Ama klozete atılan balığı unutursunuz. Türkiye'de 14 milyon ev hayvanının olduğunu tahmin edildiği düşünülürse, mezar bu yüzden önemli. Her şehirde hayvan mezarlıkları yapılmalıdır.

28 CEVAP

toffy_the_cat

@BenNisa ölen hayvanları napalım peki?

gulatakan

hayvanlar için yasanın degısmesı bıle hala yapılmamısken hayan mezarlıgı fıkrı evet guzel ama ütopik.yasayan hayvanlar ıcın cabalamak varken hele bır de ölmü hayvanlar için hicbir devlet dairesi ugraşmaz.gülüp gecerler.

bence bu hayvan sahıbının merhametıne ve o an ki psikoljik gücüne kalmış.(sonucta hayvanını kaybetmiş) ve o ölü hayvanla bağ kuran o hayvan sahıbı,elınden gelenı yapacak olan o yıne malesef.

evet ıstanbul,ankara,izmir gibi yerlerde bır alan bulmak epey zor ama kucuk yerlerde bır parca toprak bulunur bence.ben evımın karsısında kucuk bır toprak alan var.beledıye orayı kaldırım yerı olarak bırakıp yapmamıs, toprak alan olarak duruyor.olen sokak hayvanlarını oraya gomuyorum.uzerıne de buyuk taslar koyuyorum ki diğer kedıler eşelemessin.

ama yani balık gibi küçücük bir hayvanı da klozete atan hayvan bakmasın.bır saksıya bıle gomebılecegı bır varlık sonucta.

lwb

@mirtip
Araştırdım da bi kaynak bulamadım bununla ilgili, YouTube videosunda kaynaksız görmüştüm bu sözü sadece.
Kaynağı bulan varsa paylaşabilir

TATA4242

Elmalılı Hamdi Yazır Meali
Yedi gök, yer ve bunların içinde bulunanlar, Allah'ı tesbih ederler. O'nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir varlık yoktur. Fakat siz, onların tesbihlerini iyi anlamazsınız. Şüphesiz O, halimdir çok bağışlayandır.
İsrâ Suresi 44. Ayet
Kediyi aile üyesi olarak görmek suç değildir yada başka bir hayvanı,asıl suç tüm hayvanları aile üyesi olarak görmemektir,yani bu dünya içindeki herşeyle beraber koca bir aileyiz.Herkesin aile üyesi olarak görmesindeki kasıt sevmesinden kaynaklıdır.Kendi fıtratının farkında olan her birey,zaten tüm bu verilen şeylerin,hatta kendi canının bile emanet olduğunu bilir ve bu inanç ile emanete ihanet etmez.Emanete hıyanet eden insan ise hayvandan daha aşşağı konumdadır.İnsan halife olarak yaratılmasından ötürü dünyada vekildir.Allahın rızasına uygun olarak yapılan bu vekillik dışında,onun rızasına ters şekilde davranan zaten vekillik vasfını kaybetmiştir.
https://medium.com/@akittv/i%CC%87slamda-kedinin-yeri-h%C3%BCkm%C3%BC-ve-ebu-hureyre-r-a-873365900a99
Toprağımız gine var bunada şükür asıl ileride nabıcaz bakalım.
Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz, nefsânî arzularına râm olan insanın aç gözlülüğünü şöyle tasvir buyurur:
“İnsanoğlunun bir vâdi dolusu altını olsa, bir vâdi daha ister. Onun gözünü topraktan başka bir şey doyurmaz…” (Buhârî, Rikāk, 10; Müslim, Zekât, 116-119)
Bunun en gündemdeki örneği,İsrailin zamanında bir avuç toprak dilenmesi,şimdilerde ise Kudüsü gözüne kestirmesi gösterilebilir.En büyük örnekleri saymakla bitmez ama gündemdeki şuan bu.

muffincookie

Bizim şehrdeki bi barınakta hayvan mezarlığı var.Ayrıca yaban hayatı koruma derneği fln da bar

BenNisa

Hayvanları bence çok abartıyorsunuz. Hayvan mezarlığı falan bence çok abartı. Tabii ki de hayvanlar önemli. Mevlanın bir sözü vardır ''Yaradanı severim Yaratandan dolayı'' diye. İşte bu yüzden hayvanları sevmeli ve önemsemeliyiz. Ama kediyi ya da köpeği ailenin bir üyesi yapmak da yanlış. Çünkü insan insandır, hayvan da hayvandır. Arada ben de dışarıdaki kedilerime ''Oğluşum'' ya da ''Kızım'' diyorum ama bu da yanlış. Allah insanları hayvanlardan üstün yaratmış. Tabii ki de biz onlardan üstünüz diye onları öldürecek değiliz. Çünkü bu yanlış bir şey. Allah kedileri onları öldürelim diye içerisinde bulunduğumuz dünyaya göndermemiş. Onları sevelim, onlara sahip çıkalım diye göndermiş. Ama sizler bu sevgiyi fazla abartmışsınız. Hayvanı mumyalamak ne ya? Siz kedinizi mumyalayarak hem kendinizi cehenneme atıyorsunuz hem de kediniz sizin bu yaptığınızdan dolayı çok üzülüyor. Çünkü kediler de Müslümanlar gibi Allah'a inanıyor. Bu yüzden siz ne yaparsanız yapın size köpekler gibi tapmıyorlar. Çünkü onlar sadece Allah'a taparlar. Ama köpekler, Allah'ın varlığını bilmediği için siz ne yaparsanız size taparlar ve ne isterseniz ellerinden geldikleri kadar yapmaya çalışırlar. Herkes istediğini düşünebilir. Ben sizin düşüncelerinize karışmadan kendi düşüncemi söyledim. Ama eğer benim düşüncemle ilgili herhangi bir şey diyecekseniz lütfen hakaret etmeden ve düşünceme karışmadan istediğinizi deyin.

BenNisa

Mevlana'nın sözünü yanlış yazmışım. Gerçeği ''Yaratılanı severim Yaradan'dan ötürü''

BenNisa

Ölen hayvanları toprağa gömebiliriz fakat mezarlık deyince insanların mezarlığı geldi aklıma. Ama insanlarınki gibi olmamalı. Çünkü dediğim gibi Allah, insanları hayvanlardan üstün yaratmıştır. İnsanlarınki gibi mezar taşı olmazsa boş ve topağın olduğu bir yere hayvanlar gömülebilir.

gulatakan

@BenNisa zaten bence arkadasların bahsettıgı de toprak bır alan verılmesı ölü hayvanlar için,ama boş arazi gören nasıl buraya bina dikerim derdinde.yani bu bıle ütopik bir istek malesef

ecrinnurAslan

hayvan mezarlığı kesinlikle olmalı

zibityus

bence insan mezarlığı da olmamalı

Catloveerr

@bennisa ne saçmalıyosun ya KDKSNDKSND