Kedim Obez Mi?

DumanveNecati

Kedim ocak ayında bir yaşına girdi. Ve 7 kilo. Taşıma çantasıyla cidden yürüyemiyoruz artık. 7 kilo bence normal değil ama sormak istedim. Eğer obezse nasıl zayıflatabilirim? :(

12 CEVAP

1 yaş için ideal kilo 4 civarındadır fazla kilosu var diyet mama kullan derim ama önce bı veterinerine danış.

AsenaCicek

Evet kilosu fazlaymış pisiciğin. Benim kedim 19 aylık 4.900

Zayıflatmak içinde veterinere danışıp düşük kalorili diyet mamalardan verebilirsin bir de porsiyon kontrolü yapmalısın

gulatakan

bır yaşa 7 kılo elbette çok.4.5 kg üstü kılo almya yatkınolarak nitelendırıyor hekımler.

ama şöyle test edebılırsıız kılosunu.elınızı kedınızın kaburgalarının oldugu yerde ılerı gerı gezdirin.yani ön patınlerınden arka patılerıne dogru.eger kaburgaları hıssedıyorsanız kılosu normal.sadece yumusak et hıssedıyorsanız kemık ele gelmıyorsa evet obez.

oyun oynatarak yormalısınız ve ogune gecıp mama gramajını yavas yavas azaltmalısınız.ama hekımınıze danısın en uygun receteyı o verır.dıyet mamaya baslarsınız belkı bilemiyorum

gulatakan

Bir an önce vetinize gidip baktırın.kalbine cigerlerine bakacaktır.fazla kilo baskı da yapiyor olabilir ama nefes nefese kalması zaten hiç iyi değil.acil diyet küçük dombüye :)

muhtemelen kilosundan kaynaklı, yağlıdır da bünyesi. çabuk yorulur. kilo verdikçe hareketleri de artar.
hergün 1-2 saat peşinde koşmanız gerekecek gibi :D

DumanveNecati

Daha yeni kargodan Hill's pet kısır mamamız gelmişti Bizimki de şansmış. Veterinerimizden sıkı bir diyet listesi almakta sıra...

DumanveNecati

Ayrıca olta ile oynatıyorum bir süre sonra nefes nefese kalıyor acil çözüm bulmalıyım

Melez scottishlerde de eklem rahatsızlığı olma riski büyük, veterinerinize röntgen ve kan testleri yaptırın bence. Ayrıca en fazla 5,5 6 olmalı 1-2 kilo verse çok iyi olur.

Anonymus552223

Eklem rahatsizligi varsa fazla oynamak istemiyor olabilir

DumanveNecati

Kedimin sahibi tanıdığımızdı, annesi british babası scottish hatta :) yani melez. Eklem rahatsızlığı yok bildiğim kadarıyla

kubra1987

cins kwdi ise

LadyAndCat

DumanVeNecati;
Tüm arkadaşlarım da söylemiş zaten. Çok fazla 7 kilo.
Bayağı göbekli Garfield olmuş sizinki.
4,5 -5 kg erkek kedi için ideal.
Dişiyse 3,5 - 4 kg ideal.
Yağ ve tahıl oranı düşük mama öneririm.
Mamayı ölçüp verin. Ölçüyle ve günde iki öğün olarak verin.
Sabah-akşam.
Kilo verince rahatça koşturup oynayacaktır.