Kedi Sahiplenmeli Miyim?

calymath

Anket

Bence köpek bakmak daha kolay
(0 oy)
Herkes kedi bakmalı
(4 oy)
Herkes hayvan sahibi olmamalı
(24 oy)
Toplam (28 oy)

Bir kedi sahibi değilsen bir kaç tavsiye.

Kedi bakmak büyük sorumluluk ve zahmetli bir şey. Çocuk bakmak daha kolay. Hele 3 çocuk daha da kolay...

Kedi bakarken önünüzdeki gün, ay, hafta, yıl ve zamanlarda sizi zorlayan riskler her zaman olacaktır. Bu riskleri çok iyi belirleyin. Buna göre önlem alırsınız. Mesela işini kaybedebilir ve kedinle eskisi kadar ilgilenemeyebilirsin.

Her zaman 'ben kedime en iyi nasıl bakarım' diye kendine sor. Gerçekten iyi baktığını bilsen bile tatmin olma. Çünkü yaşam standardının sınırı yok.

Googledan ve youtubedan yaralı hayvan resimleri paylaşandeğilaratmak yerine, training cat clicker, cattery, cat breeding, Cat tricks kelimelerini arayarak araştır. Türkçe sayfalarda ele avuca gelir doğru bilgi yok. Yabancılar bu işte en iyileri.

Yaralı hayvan resimleri paylaşanlarınsa amacı sizin psikolojinizi bozarak duygu sömürüsü yapmak. Dolaylı olarak insanlara güveniniz kalmaz, hayata pozitif bakamazsın. Paranoya başlar, herkesi hayvan düşmanı sayarsın. Belki beni bile...

Sosyalleş. Bazı kedi sahipleri ile aile ol. Mesela yavrularınız ve torunlarınız olsun. Ancak insanlarla tek ortak çıkarınız kediler olsun.

Ve mutlaka insanlara güven ver ama güven aramaya lüzum görmeyin. En güvenmediğin insan gün geldiğinde bambaşka iyi biri olup karşına çıkabilir. İnsanlar değişmeye ve gelişmeye elverişlidir. Onları kedinle değiştir.

Bunlar seni hayata ve insanlara pozitif bakmanı, zorlukları sadece kedin açısından değil her yönden aşmanı sağlar.

24 CEVAP

kayrae

ben şahsen kedilerime bazı insanların çocuklarına baktığından daha iyi baktığımı düşünüyorum. görüyorum.

Mirtip

Yorumlara çocuk mu yapsam kedi mi sahiplensem diye bakan olursa eğer, detaylı hesaplar işe yarayacaktır. Sanırım amaç üzüm yemekten ziyade bağcıyı dövmek.
Bilenin bilmeyene borcu var, Paylaşımlarımızı tıpkı kedimiz dizimizde yatıyor ve derin uykudaymış da, onu seviyormuşuz gibi nazik yapsak yeter. ♥️

LadyAndCat

Calymath;
“Evet, çocuk karnı ağrısa söylüyor. Kedilerse 'hadi bil bakalım derdim ne' der gibi bakıyor. Bu doğru.”
YERİM YAAA O KEDİ ÇOCUĞU :D
“kedi yasal olarak aile ferdi olarak görülmüyor.” KEŞKE AİLEMİZDEN BİRİ OLDUĞU YASAL OLARAK KABUL EDİLSE ÇÜNKÜ O DA CANLI VE DUYGUSAL OLARAK BAĞLANIYORUZ VE BAĞLANDIĞIMIZ SOSYAL BİR CANLI. ONUN DA SOSYALLEŞMEYE VE SEVGİYE İHTİYACI OLDUĞU KESİN.
“Hem çocuk kendini pek çok tehlikeden korur. Kedi öyle değil. Sinek yakalayacam diye balkondan atlar.”
Allah korusun canım benim o hiiiç belli olmaz. Çocukta camdan düşebilir? Ölümcül kaza geçirebilir ve kendini koruyamayan da bilir :s
Düşüncesi bile kötü.
“Hayır, en azından trafik kurallarını öğrensin.” Demişsin , bunu öğrenebiliyorlar :)) Olsun ben EVCİL çocuklarımızı öyle seviyorum çok zeki olmasınlar zaten sonra bizi beğenmezler hahaha
“Hem 3 çocukta ne var canım.“
Nasıl bakıcan:)) çok para lâzım...
“Yalnız bu çocuk ile kedi konusu baya derin bir konuymuş. Şimdi yazarken farkettim.”
EVET BİTANEM :))
Konu biraz derin oluyor ...
KEDİ/KÖPEK FARK ETMEZ BENCE HERKES EVCİL HAYVAN SAHİBİ OLMALI.
İNSANIN BENCİLLİĞİNİ TÖRPÜLÜYOR. KENDİN DIŞINDA BİR CANLIYI DÜŞÜNMEYİ, VERİCİ OLMAYI ÖĞRETİYOR. BİRÇOK GÜZEL ÖZELLİĞİ VAR SAHİPLENMENİN...

calymath

Ya ben nasıl bakayım bilmiyorum. Cesaretim yok. Ama bir 3 çocuk beklentisi var. Yeter ki yap... Nasıl bakarsan bak. Allah rızkını verir. Çoğalın deniyor da verimli olun denmiyor.

Kevserhaksever

Çocuklara sigorta var, hayvanlara yok yazmışsınız aslında var :)
Pati sigorta Aksigorta tarafından anlaşmalı olunan veterinerlerde tüm aşıları tam olan evcillere yapılıyor ve pek çok hastalığı kapsıyor.

Kevserhaksever

Hangi ameliyat masrafını karşılamıyordu benim gördüğüm sigortayı kapsayan tedaviler oldukça göz doldurucu ve başımıza gelebilecek bir çoğu da yüklü masrafa sebep olacak tedaviler. Kırık gibi, yabancı cisim yutma gibi

LadyAndCat

“Ama bir 3 çocuk beklentisi var. Yeter ki yap...“
Alkışlayacağım gerçekten:))
Yaaa nedir şu 3 çocuk 5 çocuk beklentisi?!? İnsanlar asgari ücretle karnını doyurmakta zorlanıyor nerde 3 çocuğa bakacak? Bir çocuk yapmak bile düşündürür oldu insanları?!? Gençler evlenmeye korkuyor nasıl ederim yaparım diye.
İşsizlik almış başını gitmiş ülkede...
”Nasıl bakarsan bak.” kimsenin umru değil. Zengin fakire elindekini verip paylaşmıyor. Patronunuz ben ayda 100.000 kazanıyorum bu bana çok deyipte çalışanlarına 500’er lira daha zam yapmıyor :))
“Allah rızkını verir.” sözü de ne saçmadır arkadaş. Her şeye de Allah’ı karıştırmayı çok seviyoruz:))
Allah aynı zamanda bize akıl da veriyor ayağını yorganına göre uzat ve bakabileceğin kadar çocuk yap diye...

ZehraBulutt

Sigorta sadece kaza durumlarındaki masrafları karşılıyor, mesela kedinizde idrar yolunda kristalleşme oldu diyelim bunu karşılamıyor, ya da başka herhangi bir hastalığı karşılamıyor. Bana yetersiz geldi açıkçası.

LadyAndCat

Pati Sigorta mı :))
Ayyh çok sevimli. Araştırılıp bilgi edilmesi gereken bir şey gibi geliyor kulağa...
Bilgisi olan yeşillendirirse seviniriz cümleten.