Kedi Sahiplenmeli Miyim?

calymath

Anket

Bence köpek bakmak daha kolay
(0 oy)
Herkes kedi bakmalı
(4 oy)
Herkes hayvan sahibi olmamalı
(24 oy)
Toplam (28 oy)

Bir kedi sahibi değilsen bir kaç tavsiye.

Kedi bakmak büyük sorumluluk ve zahmetli bir şey. Çocuk bakmak daha kolay. Hele 3 çocuk daha da kolay...

Kedi bakarken önünüzdeki gün, ay, hafta, yıl ve zamanlarda sizi zorlayan riskler her zaman olacaktır. Bu riskleri çok iyi belirleyin. Buna göre önlem alırsınız. Mesela işini kaybedebilir ve kedinle eskisi kadar ilgilenemeyebilirsin.

Her zaman 'ben kedime en iyi nasıl bakarım' diye kendine sor. Gerçekten iyi baktığını bilsen bile tatmin olma. Çünkü yaşam standardının sınırı yok.

Googledan ve youtubedan yaralı hayvan resimleri paylaşandeğilaratmak yerine, training cat clicker, cattery, cat breeding, Cat tricks kelimelerini arayarak araştır. Türkçe sayfalarda ele avuca gelir doğru bilgi yok. Yabancılar bu işte en iyileri.

Yaralı hayvan resimleri paylaşanlarınsa amacı sizin psikolojinizi bozarak duygu sömürüsü yapmak. Dolaylı olarak insanlara güveniniz kalmaz, hayata pozitif bakamazsın. Paranoya başlar, herkesi hayvan düşmanı sayarsın. Belki beni bile...

Sosyalleş. Bazı kedi sahipleri ile aile ol. Mesela yavrularınız ve torunlarınız olsun. Ancak insanlarla tek ortak çıkarınız kediler olsun.

Ve mutlaka insanlara güven ver ama güven aramaya lüzum görmeyin. En güvenmediğin insan gün geldiğinde bambaşka iyi biri olup karşına çıkabilir. İnsanlar değişmeye ve gelişmeye elverişlidir. Onları kedinle değiştir.

Bunlar seni hayata ve insanlara pozitif bakmanı, zorlukları sadece kedin açısından değil her yönden aşmanı sağlar.

24 CEVAP

bihtercik

bu yazı bu sitedeki,
-kedim nefes almıyor ne yapabilirim
-kedim 4 gündür yemek yemiyor öneri lütfen
-kedim sürekli kusuyor ölecek mi?
yazanlara gelsin.

o hastalandığında her türlü sağlık ihtiyacını karşılayacak maddi imkanı ve merhameti olmayan lütfen kedi sahiplenmek gibi bir sorumlulukta bulunmasın.
can taşıyorlar,nefes alıyorlar ve onlarda her insan gibi acı çekiyor bunu unutmayalım.

kedi sahiplenmek kolay,onun insanı olmak zordur.
bu bağı da yalnızca empati ve sevgiyle kurabiliriz.

sarmanbirkedi

Kedi bakmak zahmetli bir iştir ama abartiginiz kadar degil

kayrae

bu arada çocuk sahibi olmak için de, kedi sahibi olmak için de ehliyet gibi bir şey gerekmeli. maddi ve mental yeterliliğin kanıtlanması lazım. her ikisi için de.

calymath

Evet, çocuk karnı ağrısa söylüyor. Kedilerse 'hadi bil bakalım derdim ne' der gibi bakıyor. Bu doğru.

Çocuk hastalansa sağlık sigortası var. Ama hayvanlara sağlık sigortası yapılmıyor. Özel sigorta şirketleri kedinin ameliyatınî dahi karşılamıyor. kedi yasal olarak aile ferdi olarak görülmüyor.

Bir çocuk ölse, sorumluları cezalandırılıyor. Ama bir kedi ölse sorumlusu cezasız kalacağı için daha çok üzerine düşersin.

Hem çocuk kendini pek çok tehlikeden korur. Kedi öyle değil. Sinek yakalayacam diye balkondan atlar.
Evet çocuk her gördüğünü istiyor. Eğitimleri de pahalı. Her nekadar devlet okullarında eğitim ücretsizmiş gibi görünse de ders araç gereçleri velinin sorumluluğunda.
Kedi için okul yok. Kedi okuma yazma bilmeden yaşıyor. Hayır, en azından trafik kurallarını öğrensin.

Hem 3 çocukta ne var canım.

Yalnız bu çocuk ile kedi konusu baya derin bir konuymuş. Şimdi yazarken farkettim.

muffincookie

*Kedi bakmak büyük sorumluluk ve zahmetli bir şey. Çocuk bakmak daha kolay. Hele 3 çocuk daha da kolay...

Kedi bakarken önünüzdeki gün, ay, hafta, yıl ve zamanlarda sizi zorlayan riskler her zaman olacaktır. Bu riskleri çok iyi belirleyin. Buna göre önlem alırsınız. Mesela işini kaybedebilir ve kedinle eskisi kadar ilgilenemeyebilirsin.

Her zaman 'ben kedime en iyi nasıl bakarım' diye kendine sor. Gerçekten iyi baktığını bilsen bile tatmin olma. Çünkü yaşam standardının sınırı yok.*

Bu riskler çocuk bakarken de geçerli bence her ikiside can ve ikiside aynı gereksinime ihtiyaç duyuyor.Teşekkürle

LadyAndCat

Calymath;
Sevgili Troll kardeşim:))
“Kedi bakmak büyük sorumluluk ve zahmetli bir şey. Çocuk bakmak daha kolay. Hele 3 çocuk daha da kolay...”
Duyduğum en saçma şeylerden biri.
Bir kedinin aylık harcamasıyla bir çocuğunki nasıl karşılaştırılır bilmiyorum...
Bir çocuğun yemesi içmesi ,
okula giderken yol parası,
acıkırsa kantinden bir şey alsın diye harçlığı ve giysi harcamaları tüm bu masraflar ne kadar haberiniz var mı?
Yol günlük 7 TL.olsa
Yine bir o kadar da harçlığı olsa...
Günlük 14 TL x 20 okul günü.
Toplam : 280 TL. MİNİMUM.
E bu çocuğun üstü başı var.
Her kış çocuk büyüyor.
1 mont +1 bot = 150+200=350 olsa.
Spor ayakkabısı , kazağı , üstü başı : 600 TL.
Kalemi, defteri desen 300TL.
Evde yediği yemeği, içtiği suyu, kullandığı diş fırçasını, şampuanını saymıyorum BİLE...
TOPLAM: Min. 1,550 - 1,600 TL.
Okul çağındaki bir çocuğun minimum masrafı...
“Hele 3 çocuk daha kolay” demiş kim demişse güleyim mi ağlayayım mı bilemedim :D

behcetaydinelli

3 çocuk meselesini çok da şey yapmayın, silivri soğuktur şimdi :D

Cat breeding, cattery gibi şeyleri araştıracağıma barf cat food, natural ways for endoparasite gibi kedime faydası olacak şeyler araştırırım daha iyi. Onun dışında kedilerle çocukları karşılaştırmak saçma olur sonuçta bir çocuğun masrafı ile bir kedinin masrafı karşılaştırılamaz. Ama bir süre sonra kedilerimizi çocuk yerine koyuyoruz, insanlara bak bu da benim oğlum/kızım diye fotoğraflarını gösteriyoruz :).

bihtercik

üstteki yorumların hepsi haklı ama bu tepki neden anlayamadım.
güzel bir konuya değinmişken bu kadar kırıcı olunmamalıydı bence :)
arkadaşın bahsettiği nokta "derdini anlatabilmek" bir çocuk anlatabiliyorken kedi anlatamıyor.
ve anlamak için çok çaba sarf ediyoruz.

bihtercik

evet derin bir konu ama her halükarda kedi kazanır :)

kayrae

çocuk dediğin eninde sonunda büyür, büyüyene kadar uğraştırır ama en son kendi ayakları üzerinde sana bağlı olmadan varolabilecek hale gelir. hatta yaşlanırsın sana bile sahip çıkar. ama kedi ömrü boyunca sana bağlı olur. dilini anlamazsın, hasta olur belli etmez sen hissetmelisin, önüne mama koyarsan yer koymazsan aç kalır. çocuğa bir kaç yıl kendin yemez yedirirsin, kediye ömür boyu. bu yüzden evet, kedilerin ömür boyu sahiplerine muhtaç olduğunu düşünürsek insan çocuğundan daha büyük sorumluluk diyebiliriz. ama iyi çocuk yetiştirmek iyi kedi bakmaktan daha zor. kedine kötü bakarsan olan o hayvana olur, çocuğuna kötü bakarsan olan topluma ve dünyaya olur. kısacası karşılaştırmak mümkün değil.

LadyAndCat

Calymath;
Senden 3 çocuk yapmanı bekliyoruz zamanı gelince :D
“Çocuk bakmak daha kolay. Hele 3 çocuk daha da kolay...”dediğin için.
Bu bir çocuğunuz tabii dışarda McDonalds’tan çocuk menüsü ve oyuncak istemezse...
Sinemaya çocuk filmlerine gitmek istemezse...
Her gördüğünü alalım diye ağlamazsa , hastalanıp doktora götürüp ilaçlarına para ödemezseniz; heykel gibi durursa minimum yıllık masrafı 3.500 TL. :))
Kedinizin yıllık masrafını da hesaplayalım :
Yılda 1 kuduz aşısı 80 TL
Yılda 1 karma aşısı 90 TL.
İNDİRİM’den alınan kedi kumu :
Aylık 22 TL. X12= 264 TL.
İNDİRİM’den mama:
Aylık 27 TL.X12=324TL.
İç ve dış parazit hap ve damla üç ayda bir: 70x4= 280 TL.
TOPLAM YILLIK: 1.038 TL.
KISA YILLIK 1000 TL Civarı.
Haa bir de bu arada kediniz mızmız çocuklar gibi ağlamaz, başınızı şişirmez, yazları tatil de istemez:))

calymath

@kevserhaksever o sigorta şirketinden teklif aldım. Ameliyat masraflarını karşılamıyordu, yaptırmadım.

calymath

Yabancı cisim yutmayı karşılıyor mu? Sanırım bana bilgi veren doğru bilgi vermemiş.

kayrae

okuyup araştırmayan insan ne kendisine, ne bir çocuğa, ne de bir kediye yetemez.