Böbrek Hastalığına Yatkın Kediler İçin Mama Önerileriniz Nelerdir?

RumeysaInce

Merhaba. Siyam kedim var ve bu ırklarda böbrek sorunları görülme olasılığı yüksek. Kedimin idrarında kan fark edince yapılan idrar tahlilinde protein yüksek çıkmış. Böbreklerde sorun olabilir diye kan tahlili yapıldı. Ancak kanında bir problem çıkmadı. Bu konuda iyice endişelendiğim için böbrek rahatsızlığına yönelik önleyici bir mama kullanmak istiyorum. Bu konuda bilgisi olanlardan fikir bekliyorum. Teşekkürler

25 CEVAP

Tikos

Aslinda hills in uriner mamasi cok iyi bir mama. Ayni sorun benim kuzenimin kedisinde de yasandi o da bir siyam kedi duzenli olarak hills uriner yedi ve iyilesti tabi o arada hicbir sekilde kisir islak mamasi disinda bisey yemedi

gulatakan

https://urun.***.com/konserve-mama/renalof-pets-150-ml-kedi-ve-kopekte-bobrek-idrar-yolu-taslari-P374800424

benım kedımın su an bobrek hastalıgı yok ama bundan alıp arada vermeyı dusunuyorum.gıttgım hekımden bagısıklık guclendırıcısı olan vısuıd almıstım.cok etkılı uc gunde toparlamadıgı hastaa kedı olmadı. o yuzden bobreklerı ıcın hekıme danısıp bundan almayı dusunuyorum

gulatakan

RENALOF PETS 150 ML- KEDİ VE KÖPEKTE BÖBREK - İDRAR YOLU TAŞLARI

bu sekılde gecıyor, link olmamıs

gulatakan

merak edıyorum da,hekımınız nd mama ıle ılgılı olumsuz bırsey dedı mı? bende nd kullanıyorum ama hekımımız klınık mamalar olan virbac ya da royal canın kullanmmamız konusunda uyarıyor.hak verıyorum bazı dedıklerıne ama nd de guzel bır mama bırakmak ıstemıyorum

RumeysaInce

Herkese fikir ve görüşlerinden dolayı çok teşekkür ederim. Su pınarı ve yaş mama konusunda hemfikir olunmuş genelde.

Urinary mamayı bırakacaktık ama veteriner hekim tekrar idrarına bakalım ondan sonra karar verelim dedi. Bu sefer idrarda protein umarım yüksek çıkmaz ????????

RumeysaInce

@gulatakan ND mama ile ilgili bir şey söylemedi. Ama ne yazık ki pek çok veteriner hekim aslında içerik olarak güvenilir olmayan mamalar öneriyor. Eğer özel bir sağlık sorunu yoksa bence kullanılmamalı. Normalde hills vermiyorum ama kum döktüğü için tedavi amaçlı mecburen veriyorum.

RumeysaInce

@srplzngl çiğ besleme benim bir süredir düşündüğüm bir yöntem. Ancak alıştırma ve devam ettirme ile ilgili emin olamadığım için henüz başlamadım. Kedim sık ve az yiyor. O yüzden mama kabında az miktarda mama mutlaka bulundurmam gerekiyor. Çiğ beslemede kaç öğün yapabilirim ve evde olmadığım zaman diliminde acıkması gibi soru işaretlerini gideremedim. Yoksa bu işlenmiş, paketli mamalardansa kendi aldığım et ve takviyeler ile beslemek çok daha iyi.

Holistik bir hekim henüz bulamadım. Ankarada güvenilir bir hekim biliyor musunuz?

RumeysaInce

@Sselin1 bir daha idrar tahlili yapılacak, mamadan dolayı yüksek çıkıp çıkmadığı da anlaşılmış olur. Umarım öyledir.

Tamamen kuru mamayı bırakıp evde hazırladığım mama ile beslemek istiyorum ama o aşamaya kadar bahsettiğiniz ND kinoa skin coat mamaya bakayım. Teşekkür ederim

Mineyza

Ben de 1.5 yasindaki disi kedime ve yeni sahiplendigim 2.5 aylik erkek kedime nd tahılsız mama kullanıyorum .
Ozellikle erkek kedilerde bobrek tasi sıkıntısı daha sık oldugundan biraz endişelendim . Su an yasi kucuk asiri hareketli yedigi proteini yakabilecek duzeyde hareket ediyor . Disi kedim de nd ye cok bayilmasa da icerik olarak guzel buldugumdan nd nin balkabaklisini veriyorum .

Internette bobrek tasi problemine yonelik mamalara baktigimda hills gibi icerik listesinde cok cok fazla tahil ve etcil hayvanlara yeterli gelmeyecek kadar az et turevleri gordum . Daha bobrek tasi problemi yasamadan sececegim mamayla bunu engellemem mumkun mu sizce sizlerin kullandigi mamalar var mı .
Acikcasi nd gibi neredeyse yarisi et olan bi mamadan ici tahil dolu mamalara gecmek istemiyorum .
Onerileriniz var mi

Lils

@Mineyza sadece içeriğe bakmayın. Kedilere genelde iyi gelen mamalar hills, proplan, royalcanin birini alın bence. Bu firmalar bir şeyi biliyor ki kedilere iyi geliyor. İçinde et unu ya da proteini yazıyor diye içinde et olmadığı anlamına gelmez.