Mama Saklama

Selinaslan

2 tane kedim var. 7.5 kiloluk mama sipariş ettim muhtemelen 2 ay kadar yeticek. Bu süre zarfında mamaya bi şey olur mu nasıl saklamalıyım. 5 litrelik su şişelerine doldursam zarar gelir mi acaba

8 CEVAP

muffincookie

Ben genelde 1.5-2-3 kg mama alıyorum.Eskden 10-15 kg kadar alıyodum ve kullanılmış ince olmayan sert plastikli yoğurtkabına 1.5 kg sini koyyordum.Kalanında ağzını havayı çıkarıp sıkıca kapıyordum.

LadyAndCat

Tek kedililer için 1,5 kg civarı olan mamaları tavsiye edebilirim çünkü her ay yeni mama paketi açmış olursunuz hem de mamalar tazeliğini korur...
İki kediniz olduğu için 5 kiloluk mamalar uygun olur.
7,5 kg’luk mama size tahminen
2,5 - 3 ay yetecektir. Mamanın bir kısmını plastik bir kaba veya cam kavanoza koyup buz dolabında saklayabilirsiniz...

Selinaslan

Normalde her ay 1.5 kiloluk paketler halinde alıyordum fakat fazla alınca daha uygun geliyor biliyorsunuz ki, bir kere de böyle deneyeyim dedim. Buzdolabının hangi kısmına koymalıyım ?

onurtemiz

Mama saklama kabı da alabilirsiniz ama çok çok gerekli değil kendi paketinde sıkıca korursanız 2. ayın sonunda taze olduğunu görürsünüz mamanın. Yoğurt kapları, kavanozlar, hava almayan her kapalı yere bölüştürebilirsiniz. Tamamen keyif tercih meselesi. Ama kendi paketinde de korunaklı o mamalar

Mirtip

Tek kedim var ama 1.5 kg'lık paketler pahalıya geliyor. Ben 5kg'lık alıyorum, fazlasını büyük, kapaklı kavanozlarda saklıyorum. (Turşu için kullanılanlardan)
Haftalık olarak yiyeceği miktarı da küçük 1lt'lik kavanoza alıyorum.

Plastik kaplara koyabilirsiniz cam bir kavonoza koyucaksanız ışık almayan bir yerde saklayın paketteki mamayı da soğuk bir yere koyun balkon olabilir

LadyAndCat

Selinaslan;
Buzdolabının buzluk hariç her hangi bir normal yeri olabilir.
1 aylık mamayı oda ısısında saklayabilirsiniz hava almayacak şekilde. Mamayı verirken soğuk olmamasına dikkat edin.

BalliBadem

2 ayda hiç bişey olmaz