Raf Ömürleri !

muffincookie

AB onaylı antioksidanlar nelerdir? Çağatay’ın kullandığı antioksidanlar tamamen doğal mıdır?

Çağatay ın kullandığı antioksidanlar tamamen doğal mıdır?

Avrupa Birliğinde, kuru mamalarda sadece bir kaç antioksidanın kullanılmasına izin verilmiştir. Bunlardan bazıları, biberiye gibi doğal bitkilerden elde edilen, diğerleri ise BHT ve BHA gibi sentetik antioksidanlardır. Doğal antioksidanlar, özellikle sıcak iklimlerde, sentetik antioksidanlar kadar etkili değildir. Yurt dışından ithal edilen mamalarda, en az 6-8 ay ve hatta bazen 1 yılı bulan taşıma ve depolama sürelerinde, oksitlenmeyi önlemek için yüksek miktarda antioksidana ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca bazı üreticiler, köpeklerde tümör oluşumuna neden olmasına rağmen, sırf oksitlenmeyi önlediği ve sıcak iklimlerde daha uzun raf ömrü sağladığı için daha güçlü antioksidanlar da kullanabilmektedir. Türkiye ye ithal edilen mamalarda, her türlü ve istenilen miktarda antioksidanın, mamalarda kullanılmasının serbest olduğunu da unutmamak gerekir.

Bu yazıya denk geldim ve sizlerle paylaşmak istedim.
(diğer sotum ink paylaşıldığı için silinmiş tekrar hazırlıyorum :))

20 CEVAP

kayrae

afedersiniz ama hariçten gazel okuyorsunuz. %1-2 tuzun ne kadar fazla olduğunun farkında değil misiniz?

kayrae

proplan da rc de berbat, bonacibo’daki tuz oranının daha az olması onu daha iyi mama yapmaz. hepsi aynı pislik afedersiniz. yeterli miktarda tuz gerekli tabii ki ama fazlası kesinlikle zararlı. bahsettiğiniz oran da zararlı bir oran.

kayrae

gerçekten iyi markalar web sitelerinde sayfalarca analiz raporu paylaşırlar. zaten bahsettiğim değerler en basit, her pakette yazması gereken bilgiler. ayrıca zamanında tüm dünyada milyonlarca hayvanın ölmesine neden olan mamaları da “beslenme uzmanları” hazırlıyordu. her mama markasının da bir “beslenme uzmanı” vardır ama bu uzman işini ne kadar etik yapıyordur, orası meçhul. FDA bile insan kandırırken nasıl ilk duyduğunuza bu kadar güvenebiliyorsunuz? gerçi siz bu mama kandırmacasına kendinizi bu kadar kaptırmışken ben ne söylesem boş.
size de kedinize de sağlık diliyorum.

sarmanbirkedi

sakatattan elde ediyor galiba yanlış yazmışsınız bana mailde direk öyle dediler

kayrae

ev yapımı mamaya bile tuz ekliyoruz zaten. ben başka bir şeyden bahsediyorum. aynı fiyata daha “iyi” mamalar var.

sarmanbirkedi

kayrae
Birincisi insanların kedisine ne verdiğini bu kadar kafanıza takmayin . Ikincisi bu fiyata daha iyi var demissiniz ama örnek vermicem demissiniz çünkü olmadığı için veremezsiniz. Reflex bonacibonun getir goturunu yapar anca

muffincookie

Yabancı bi sitede (yurt dışı satışlarda) BonaCibo Chicken 5 kg 41 $ buda 250 TL eder.Yani BonaCibo Adult Chicken yurt dışında kg'si 50 TL'ye satılıyor.Türkşyede 15 TL falan.İthal mama alırken bayağı kazıklanıyor insanlar.(her yönden).Ben hem bu açıdan hem de yukarıda yazdıklarımdan yola çıkarak yerli mama (vağatay,lider) taagtarıyım.Konu tartışmaya açık :)

Suraemir

Bonaciboda et yok ama ya sürekli bence değişik mamalar verilmeli tek mamayla beslememeli aynı mamada sorun yaratabiliyor evde yaş mama yapıyorum kendim onunla dengeleniyordur mama tuzlu falansa diye et suyuyla mamalar yapıyorum

muffincookie

Birde bonacibo ve michodaki tuz orani %1-2 arası.Ayrıca yeteri ve fazla olmayan tuz kediler için sağlıklıdır.Birde ********* hayvansal proteinini sakatattan elde etmemekte :)

muffincookie

Ben sorduğumda bilmemneunu ve sakatat yok demişlerdi.Ya da her 2side vardı.Her2sinin olması daha iyi gerçi.Doğal avlarında daha yakın

muffincookie

Bazen az bir miktarda tuz yeterli sodyum ve klorid sağlamak için formül içerisinde gereklidir. Özellikle sıcak iklimlerde yaşayan ve ter ile bir çok elektrolit kaybeden kediler için önemlidir. Mamada yetersiz oranda tuz kullanılması, kas krampları ve idrar sorunlarına sebep olabilir

Bunu hayvan beslenme uzmanı söylüyor ve bonacibo ve michoda fazla tuz olma ihtimali yok denetimler ve AAFCO nun sınırını geçmiyoelar

muffincookie

Peki size soruyorum;
O fiyata daha iyisi hangisi?
Siz hangi mamayı kullanıyorsunuz?
Mamada yüzde kaç tuz olmalı?

kayrae

  1. kuru mamaların hepsinin uzun vadede zehir olduğunu düşünüyorum bu yüzden marka vererek vebal altına girmek istemiyorum. ama eminim ki bu sitede açılan yaklaşık 62728 başlıktan yakın fiyata alınabilecek daha düzgün markaları siz de okumuşsunuzdur.

  2. ben yıllardır kuru mama kullanmıyorum. kendi çocuklarımın mamasını kendim hazırlıyorum.

  3. tuz mama etiketinde yüzdeyle verilmez. kedinin günlük ihtiyacı sabittir ve mama paketi üzerindeki sodyum vs. değerlerini hesaplayarak neyin fazla neyin az olduğunu görürsünüz (bonacibo’da bu değerlerin çoğu meçhul, bilgi verilmemiş). yüzdeye vurma konusunda da ben mamamı yaparken kedilerin sodyum iyot vs. ihtiyaçlarını hesaplayarak tuz eklemesi yaptığım için %1-2’nin benim eklediğimden yani eklenmesi gerekenden fazla olduğunu görebiliyorum.

Ben mystic'in bonacibo'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum içerikleri "tarafsız" inceleyince gerek et kaynağı gerek mısır içermemesi,pirinç türü yönünden daha iyi olduğunu görüyoruz. Ki kuru mamaların hepsi çöp ucuz mamalar daha çöp ama sokak kedileri için başka seçeneğimiz yok.

kayrae

birincisi: burada toplanma amacımız birbirimize bir şekilde yardımcı olmak ve yönlendirmek, hatta bazı şeyleri “öğretmek”. bu başlık altına yazılanlar insanları yanlış yönlendirebilir, düşünceli olmak lazım.
ikincisi: bu bir şaka değil mi? kamera nerede? el sallayalım.