Kedinize Hangi Aşıları Yaptırıyorsunuz?

Gokberk39

Hangi aşılar sizce tam olarak gerekli, ben ilk aşısı olduğu için tüm aşıları yaptırma taraftarıyım. Ne düşünüyorsunuz?

10 CEVAP

pinarcaya

Ic dis parazit ve karma yapilmali bence. Evde yasayan bir kedi yolculuga cikmayacaksa kuduz asisi ve digerlerini olmasi gereksiz. Bebekken ilk asilarinin tamamini yaptirmistim sadece.

Minimesi

Benim veterinerim düzenli olarak yapıyor haber veriyor hepsini başka zaman yapıyor ama bide bazen karma yapıyor

Natkarat

*Parazit tam olmalı. Özellikle iç parazit hem kendimiz hem kedimiz için önemli. Dış parazit daha uzun aralıklarla yapılabilir hatta yapmayabilirsiniz de. Lakin bir kere sorunla karşılaşınca o süreç sizi fazlasıyla yoracağı için yaptırmakta fayda var. :)
*Karma aşı yaptırılmalı. Özellikle küçük kedilerde istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor.
*Kuduz bence şart değil ama bulunduğunuz konumda bu tür durumlarla karşılaştıysanız yaptırabilirsiniz. Uçak ve otobüs yolculukları yapacaksa yaptırmanız gerekiyor. Aynı şekilde Tarım müdürlüğünde 5 lira karşılığında yapılıyor.
*Lösemi evde bulunan kediler için bence gerekli değil. Hem tam koruyucu değil ki koruyuculuğu %70-80 bandında diye hatırlıyorum. Lakin düzenli gezdiriyorsanız ya da kedinizin evden kaçıp çiftleşme gibi bir durumu söz konusuysa yaptırabilirsiniz. Yaptırsanız bile kesin korumayacağının da farkında olun.
*Fiv aşısı da tam koruyucu değil. Hatta etkinliği o kadar düşük bir seviyede ki kullanımı gereksiz denilebilir. Veteriner ısrarla bu aşıyı yapmak isterse koşarak uzaklaşın mesela. :)

lwb

Kuduz,lösemi yaptırmıyorum, iç yılda iki kez, dış parazit de görmedikçe yaptırmıyorum.
Karma da,kedime yapılan aşı markasına göre diyorum, 2 yılda bir yaptırmayı düşünüyorum.
İlk aşılarında hepsini eksiksiz yaptırdım ama

lwb

Ancak seyahat gibi bir durumda zorunlu olduğu için hepsini tamamlarım. Fazla aşı ömür kısaltır.

LadyAndCat

Gokberk39;
“ben ilk aşısı olduğu için tüm aşıları yaptırma taraftarıyım.”
Siz zaten cevabı biliyorsunuz:))
Aşılar boşa değildir hepimiz bebekken aşı olup bağışıklık kazandık ölümcül hastalıklara.
Şimdi de sıra onlarda ilk 6 ayda yapılan aşılar zaten kedi bebeklik aşılarıdır. Yetişkin kedide yılda 1 karma, zorunlu olan kuduz yeterlidir.
Evden hiç çıkmasada da korunma amaçlı çok soğuk havalar hariç iç parazit hapı ve dış parazit damlası yeterli olacaktır.

Mimmo

İlk aşılarını bende tam yaptırdım. İç-dış parazit bence en önemlileri. Ve karma. Çünkü karma bildiğim kadarıyla tedavi şansı az olan hastalıklar için tavsiye ediliyor. Kuduz içinse evde ise gerek duymayan vet. Var.
Lösemi için ise bende hala araştırmalar içindeyim. Net birşey söyleyemem. Vet. Arkadaşım var o ne olur ne olmaz göz bebeğimiz bunlar istersen yaptır dedi. Ama vaktimiz var daha o yüzden bende kararsızım.

Lösemi dışında hepsini düzenli olarak yaptırıyorum hepside gerekli aşılar lösemi evden çıkmayan kedi için gerekli deil

Cansumuezza

parazitler, karma ve kuduz. Sık tekrarlanan ic parazit aşıları zehirden başka bişey değildir buda aklinizda bulunsun

BalliBadem

Kedim 14 aylık 2 kez iç dış parazit oldu karma 1 ve 2 yi oldu bide kuduz