Evde Yaş Mama

Kubyusbaskent

Merhabalar... Kızıma bugün iki kusbasi parça dana eti haşlayıp rondadan geçirip yaş mama yapmak istiyorum şuan hazır durumda sadece su ile haşladım içine bişey ilave etmem gerekir mi? Bunu ilk defa yapicam ara sıra yapilmasini onerirmisiniz ?

17 CEVAP

kayrae

kesinlikle karbonhidrat eklemeyin. karbonhidrat bir kedinin diyetinde en olmaması gereken şeydir, metabolize edildiğinde şekere dönüşür, kedi ve köpeklerde kanseri en çok tetikleyen şeylerden birisidir. kuru mamalarda zaten yeterince var, bir de yaş mamayla sokmaya çalışmayın vücutlarına. kedi beslenmesinde “karbonhidrat ve protein dengesi” diye bir şey yoktur. en ideal karbonhidrat oranı %0’dır. ama “yağ ve protein dengesi” üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

kayrae

patates ve bezelyenin kedi ve köpeklerde kalp hastalıklarına neden olduğu konusunda şüpheler var şu anda. ki olmasa bile kedilerin vücudu bu glisemik indeksi yüksek nişastalı gıdaları tüketebilmek için uygun değil kesinlikle.

kayrae

destekleyici gıda olarak düşünüyorsunuz yani. o zaman dengeli bir mama hazırlamanıza gerek yok ama dediğim gibi kuru mamadan bolca aldığı gereksiz şeyleri bir de siz yaş mamasına eklemeyin.

bu da dr. karen becker’ın bir yazısı. kendisi dünyaca ünlü bir hekimdir.

https://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2014/06/23/dog-cat-dietary-needs.aspx

kayrae

https://www.victoriangardenscattery.com/feline-cardiomyopathy-in-cats-by-dr-karen-becker.html

internette bu konulardan bahsettiği ve farklı hekimlerden de görüş aldığı çok video var, göz atabilirsiniz.

https://catinfo.org/
bu da genel bilgi açısından muhteşem bir kaynak.

aynı şekilde https://truthaboutpetfood.com/
her kedi ebeveyninin takip etmesi gereken bir oluşum

Alaracatlover

Ladyandcat çok haklı ama benim vaktim olmadığı için basitini yapıyorum ve kesinlikle zerdeçal ekleyin. Sakatat eklerseniz evet fakat unutmayınki bunlarda ek takviye yok yani kuru mama ile karıştırıp verirseniz iyi olur.

LadyAndCat

Öneririz hatta sakatat da alabilirsin.
İçine Sebze olarak:
Patates, Kabak, Havuç , Bezelye koyabilirsin.
Karbonhidrat olarak:
Pirinç, makarna, bulgur koyabilirsiniz.
Haşlıyorsunuz her şeyi yağ ve tuz eklemiyorsunuz. Çiğ ne et ne de başka bir şey vermeyin binbir türlü hastalığa yakalanabilir...
Yumurta sever kediler onu da pişirin (haşlayın)

Kubyusbaskent

Ladyandcad peki bunları turetmek istersem içine herşeyi koyabilirmiyim? Birde yaş mama yerine geçer mi? Kemik gelişimi ve sindirimine yardımcı olmasını isterim asıl amacım bu... Örneğin ciğer biraz pirinç bezelye gibi karbonhidrat ve protein dengesini sağlamak istiyorum. Bu cins pisilerde biliyorsunuz ki böbrek hastaları vb gibi şeyler oluyor. Hazır yaş mamayi verdiğim oranda yapmış olduğum yaş mamayı vericem. Ayrıca Bilgiler için coook teşekkür ediyorum... :)

LadyAndCat

Kubyusbaskent;
“peki bunları turetmek istersem içine herşeyi koyabilirmiyim?”
Burda saydığım sebze ve karbonhidratlarla birlikte her türlü et-sakatat yiyebilirler.
Örneğin dediğiniz gibi :
Bir paket Ciğer , bir kaşık pirinç , ve bir kaşık bezelye gayet uygun olur.
Ciğerin içindeki kalpleri de vermeyi unutmayın taurin deposu.
Ürünlerin pişme sırasına dikkat edin meselâ pirinç 20 dakikada haşlanır ciğerse 10 dakikada. Aynı anda pişirirseniz ya pirinç çiğ kalır ya da ciğer fazla pişmekten erir.
Başka bir gün de seçtiğiniz et veya organ içine patates ve havuç koyarsınız.
Böyle böyle yaratıcı olabilirsiniz :)
Kolay gelsin.

LadyAndCat

Kubyusbaskent;
“Birde yaş mama yerine geçer mi? Kemik gelişimi ve sindirimine yardımcı olmasını isterim asıl amacım bu...“ demişsiniz.
Bu konuda farklı fikirler var.
Burdaki hayvan dostları arasında da fikir ayrılıkları olabilir ama kısaca EVET yaş mama yerine geçer.
Ev yapımı mamanın amacı hayvanın vitaminleri, mineralleri doğal olarak yediğinden almasıdır.
Paketli yaş mamalar arada alınabilir ama içinde katkı maddeleri var. Bazı yaş mamalarda et oranları çok düşük %8 gibi ! Et görüyorsunuz ama onun çoğu et değil tahıl, bitki proteini filan.Zaten kuru mamada yeterince katkı varken ev yapımı maması da temiz olsun :)
Ben evdeki yaş mamaya dışarıdan hiçbir katkı maddesi eklenmemesi gerektiğini savunuyorum.
Aldığınız ve pişirdiğiniz et ve organlardaki besinler onlar için yeterli.

kayrae

tek başına o evde yapılan mamayla beslemeyecekseniz yeterli. ama tek başına, yalnızca o mamayla beslemeniz yeterli değil kesinlikle.

srplzngl

@kayrae’ye kelimesi kelimesine katılıyorum.

Kubyusbaskent

Ladyandcad bilgiler için teşekkür ediyorum. Bugün ikinci haftamiz yaş mamayı haftada bı kez veriyordum evde yapmadan önce yine aynı şekilde devam ediyorum. Dediğiniz gibi yaptım kızımız sildi süpürdü. Yaş mama programı bile yaptık.
Dediğiniz gibi hazır yaş mamalarda hangi marka olursa olsun et oranı inanılmaz az neyazikki... Bu hafta ciğer deneyeceğim maltini ciğerli almıştık çok sevmisti umuyorum bunu da çok sever. Önemli olan sağlığı yanlış birşey yapmak asla istemem.

Kubyusbaskent

Kayrae bilgiler için teşekkür ederim kızımız 8 aylık olucak buna uygun kuru mama kullanıyor sadece yaş mama vermeyeceğim sadece kullandığımız markaların yaş mamalarinda veyahut diğer markalar daki içerikler düşündürücü olduğundan kendim kızımın sağlığını bozmayacak şekilde evde denemek istedim. Şimdilik haşlanmış saf et verdik suyu ile biraz karıştırıp listemizi yaptık. Yukarıda bahsetmiş olduğunuz karbonhidrat ve havuç bezelye ile ilgili olan kısmı araştıracağım hatta sizde ulasabilecegim bir linki varsa bırakırsanız sevinirim

Kubyusbaskent

Kayrae çok teşekkür ediyorum :) patili günler

Alaracatlover

Haşlanmış kabak havuç, Çiğ yumurta, azıcıkta zerdeçal afiyet olsun miniğe ????