Takviyeler

PandAiluroSena

Merhaba arkadaşlar, ben kedimi sadece pişmiş gıdayla beslediğim için yarın gidip birkaç tane besin takviyesi alıcam ama almadan önce markaları buraya yazıp fikir almak istedim. Aşağıda almayı düşündüğüm markaları kullanan ya da onun yerine bu markanınkini al dediğiniz seçenekler varsa yazar mısınız? Gereksiz bir şey almak istemiyorum çünkü

Lizin solgar 500 mg
Balık yağı efa s 1200
B kompleks 50 solgar

25 CEVAP

PandAiluroSena

Yok olur mu öyle şey aksine bildiğiniz herşeyi bana anlatırsanız ben çok mutlu olurum çünkü ev yapımı mamada çok yeniyim ve bilmediğim çok şey var, özellikle yeni alacağım bu takviyelerde miktar konusunda bazen kafam karışıyor çünkü mamayı 1 haftalık olarak yapıyorum ve buzlukta muhafaza etmem gerekiyor, dondurma çözdürme sırasında (örnek olarak) taurin besleyiciliğini tekrar kaybediyormuş, dolayısıyla karışımın hepsine değilde günlük olarak mamayı servis ederken ekliyorum (çay kaşığının ucuyla çok az, toksik olmadığı için fazla tedirgin olmuyorum fazla koyuyorsam eger diye ama diğer toksik olabilen takviyelerde durum değişiyor maalesef) o yüzden bu kadar erteledim takviyeleri almayı çünkü bi çözüm bulamadım bu kafa karışıklığına

PandAiluroSena

o yüzden feronia diye bir arkadaş varmış tarifler veriyormuş her kediye özel ona da mesaj attım ama sanırım artık giriş yapmıyor, yabancı makalelerde de tam olarak begendiğim pişmiş mama tarifi bulamadım o yüzden eti haşlayıp birazda taurin ekleyip koyuyorum önüne çocuğun, aslında bende sizin gibi çiğ beslenmeye gecmek istiyorum ama derin dondurucum olmadıgından su an bu mümkün değil,ilk fırsatını buldugum zaman geçicem

PandAiluroSena

Ve pişirme yöntemimden bende pek hoşnut olmadığım için daha bugun buharda pişirme tenceresi baktım internetten, eğer buharda pişirmenin iyi oldugunu düşünüyorsanız buharda pişirmeyi tercih edebilirim, yine suziblogta öyle okumuştum

PandAiluroSena

Ben de catinfo sitesine göz atmıştım, ordaki tarif 3 pound kemikli etten bahsediyor yani 1 kilodan fazla ete denk geliyor çevirince, bu miktardaki bir ete 400 ıu e vitamini eklemiş, benim kedim de haftada 1 kilo et yiyor bu tarifteki takviye miktarlarını aynen eklemeyi düşünüyorum, pişmiş mama işi,takviyesi çok emek isteyen bi iş ama zamanla araştırarak,attığınız linkleri de okuyup tarifleri daha sağlıklı hale getireceğimi düşünüyorum, fosfor kalsiyum arasındaki ilişki hakkında bi bilgim yoktu bunu da sayenizde araştırıcam çok teşekkürler. Son olarak ben çok fazla iç parazit sorunu yaşadım o yüzden fobi haline geldi bende, bu yüzden eti en az 25 dakika haşlıyorum. Siz fırında kaç dk pişirilmesini önerirsiniz ve az pişirmek içeriğindeki bütün zararlı bakterileri ortadan kaldırır mı?

PandAiluroSena

Ayrıca şu attığınız ilk link çok iyiymiş herşey ayrıntılı olarak verilmiş baya işime arayacak, iki gün önce kafayı yiyordum ne kadar b vitamini ekliycem diye arayıp düşünürken :))

srplzngl

şöyle ki asıl zararlı bakteriler etin içinde değil yüzeyinde. o yüzden et az bile pişse bakteri riski kalmıyor. catinfo’daki tarifi okumuşsunuz zaten. orada da bahsediyor aynı şeyden. siz bu tariftekinin aksine tamamen pişmiş mama yaptığınız için parazit için de endişe etmenize gerek yok. sonuçta eti hem pişirip hem donduruyorsunuz. ikisi bir arada olunca bu durumu %100 önlemeli. bir de zaten rutin olarak kefir ve keçi sütü takviyesi yapıyorsanız kedinizin gastrointestinal sistemi zararlı bakteri ve parazitleri kaldırabilecek durumdadır. mesela amerika’da bir çiğ mama markası (answers) çiğ fermente keçi sütü ve kefir üretiyor. çiğ diyetteki hayvanların bağırsak mikrobiyotasını fermentasyon ile destekleyip zararlı bakterilerden etkilenme ihtimallerini ortadan kaldırıyorlar. demek istediğim fermente yiyecekler de kediler için çok güzel probiyotik kaynağı. eğer endişeniz varsa alternatif olarak aklınızda bulunsun.

pişirirken de etleri yarım parmaktan biraz daha büyük boyutta olacak şekilde kısmen küp küp doğrarsanız (tavuk yürek kullanıyorsanız onu doğramayın bile) dışı renk değiştirip içi hafif çiğ kalıp tamamen kurumayacak kadar pişirirseniz en ideali olur. aşırı pişirmek kül miktarını yükseltir. et fırın tepsisine su ve yağ bırakırsa onu da ekleyin ama mamaya.

bu arada parazitten endişe ediyor oluşunuz mamaya çiğ yumurta (özellikle sarısı) eklemediğinizi düşündürdü bana. eklemiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. o da bir çok besin maddesini telafi ediyor.

srplzngl

kemik yerine yumurta kabuğu tozu ekleyince hesap karışıyor biraz. o tariften her şeyiyle beraber, fazla kemik çıkartılıp organ vs ekleyince) yaklaşık 3 pound yani 15 günlük mama çıkıyor. bu şekilde düşününce takviyeleri sizin tarife uyarlamak daha kolay oluyor.

srplzngl

insan en başta cidden kafayı yiyecek gibi oluyor. alıştıkça kolaylaşıyor ama merak etmeyin :)

PandAiluroSena

Yumurta ekliyorum ama onu da pişmiş olarak ekliyorum yine aynı sebepten :) pişmiş mama süreci biraz başımı ağrıtacak ama 2 -3 sene içerisinde çiğ beslenmeye geçmiş olurum diye tahmin ediyorum,o zamana kadar bu şekilde idare edip ve sürekli araştırıp üstüne katıcam . Kefiri de ilk defa iki hafta önce satın aldım ve mamalarına ekleyerek içirdim, her hafta veririm artık. Bütün önerileriniz ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, çok sağolun,yordum sizi bu saatte.İyi geceler :)

srplzngl

pişmiş yumurta çiğ yumurtanın yerini tutmaz. yumurta çatlak değilse ve buz dolabı dışında uzun süre kalmazsa risk de teşkil etmez ama siz bilirsiniz tabii bazı şeyler yavaş yavaş oturuyor :)

ve estağfurullah ne uğraştırması, ben teşekkür ederim. sizde de iyi geceler :)