Balık Yağı Takviyesi

Natkarat

Bazı cevaplarda denk geldiğim için merak ettim.

Balık yağı takviyesini nasıl ve ne dozda veriyorsunuz? Daha önce kendim için aldığım ama iştah açtığı için bıraktığım yağı vereyim dedim. Direkt ağzına sıktım o da mecbur içmiş oldu. :D Sonrasında acaba bir kapsülün yarısını mı vermek lazım ya da her gün değilde günaşırı mı vermek lazım bilemedim. Verdiğim balık yağı NaturalNest'in ve bir kapsülü Omega 3:780 mg, EPA:380 mg, DHA:260 mg şeklinde.

10 CEVAP

LadyAndCat

Natkarat;
Henüz ben hiç balık yağı takviyesi kullanmadım ama deneyeceğim.
Balık yağı cildine, tüylerine iyi geliyor. Balıklı mamalar da tüy sağlığına iyi gelir aynı şekilde.
Bağışıklık sistemini de güçlendirici etkisi var mı henüz araştırmadım.
Her gün bir kapsül bana fazla gibi geldi. Haftada 2 kez filan olabilir.

@natkarat merhaba ben kedime bu yaz amway in balık hapını kullandım insanlar için ama kedilerede kullanılıyor günde 1 tablet verdim tableti iğne ile delip çay tabağına koydum güzelce yiyiyordu bizimki instagrama @2kedi2aslan1ev yazıp ondan da bakabilirsin ben ondan görmüştüm amway balık hapını

srplzngl

Kedinin mamasındaki değerlere de bakarak omega 6:omega 3 dengesi kurmanız lazım optimum fayda için. Şu an mamadan aldığı omega 3’ü ve 6’yı hesaplayıp oranı sağlamak için gerekli omega 3’ü doze edebilirsiniz. Omega 6 to 3 oranının 8:1 ve 5:1 arasında olması lazım.

srplzngl

Günaşırı bile çok fazla. Normalde aylık totalde 10,000-20,000 mg arası balık yağı gerekiyor. Mamadan alınanı da hesap etmeniz gerekli tabii.

TATA4242

Oran olarak en güvenilir olan Mutamin Organics markası,sonra sırasıyla hayvanlardada kullanılabilen İfos güvencesi olan bazı ürünler
Ocean,Krilom,Carlson,New Life.Bu ürünler epa ve dha oranı açısından çok iyiler ama uğraşmak gerektiğinden,Mutamin Organics daha hesaplı ve oranı belli,ve İfors güvencesi olduğundan en çok hoşuma giden balık yağı.

TATA4242

İfos güvencesi olması iyi olduğunu gösterir ve tüy sağlığı için kediler için üretilen biotin içeren ürünleri kullanabilirsiniz.İnsan için üretilen biotinlerden kaçının,çünkü fazla gelmiş olucak ve zararı olmayacak ama çok fazla idrar yapacağından ve idrar yollarına zarar verebileceğinden önermiyorum.Biotin içeren ürünleri kullanın ve sadece biotin içeren kullanmayın.Fazlası idrar ile atılacağından,yüksek oranda kullanmak ekstra fayda sağlamaz(mg) yazan ürün kullanmayın,fazla gelicektir bunun yerine mcg yazan ürünleri tercih edin.Bu ürünlerde mcg yazmayanları içerik kısmında anlayabilmek adına (solgar biotin 1000 mcg)yazıp resimde belirtilen işaret ile kolayca anlayabilirsiniz.Bunları söylememin sebebi bazı firmaların yüksek oranda mg ölçüsüyle biotin kullanmasıdır.İnsanda bile genel olarak 1 mg yani 1000 mcg kullanılması bile fazla gelebilir iken hayvanlarda yüksek oranda kullanılması saçma olur.

Natkarat

@srplzngl sizin hesapla mama yeterli sanırım ya da ben yanlış hesap yaptım. Mama içeriği de bu şekilde.

Omega-6 fatty acids (min.) 2.9 %
Omega-3 fatty acids (min.) 0.9 %
DHA (min.) 0.2 %
EPA (min.) 0.2 %

Dün nasıl bir yalandıysa her yeri balık kokuyor zaten. Hiç hoşuma giden bir takviye olmadı. :D

Natkarat

Benim ürünün menşeisi Almanya ne kadar güvenilir bilmiyorum ama ifos güvencesi var. Oranı da araştırdığım kadarıyla kötü değildi insanlar için ama kediler için nasıldır bilmiyorum. Siz hangi sıklıkla veriyorsunuz? Mamasında da var ek takviyeye gerek var mı emin olamadım.

TATA4242

Mamasında omega 3 oranı çok az,bu tüm mamalar için geçerli ve ben her gün Mutamin Organics veriyorum.

TATA4242

Tabiiki bu yazdıklarım insan ve kedi ayrımı için geçerli,yani kilo farkı.Bir köpekden bahsetmiyorum,çünkü büyük bir ırk köpek 60 kilo veya daha fazlasıda olabilir.