Kedi Kumu Hakkında?

Kedi kumu için bentonit mi önerirsiniz yoksa kristal mi? Bi yerde kristal kumun zararlı olduğunu okudum doğru mu

11 CEVAP

ardazeybel16

kristal kum hem hijyenik değil hem de kanselojen madde içeriyor yani zararlı o yüzden bentonit

Aynen katılıyorum çok tozutan bir kum alırsanız nefes yollarını kötü etkiler gözlerine kaçabilir.

Kristal kumu önermem kedimi kısırlaştırdığım zaman kullandım 1 hafta hiç güzel değildi

BalliBadem

Bentonit ama az tozutanlardan çok tozutanlardan kaçının hem sizi hem kedinizi kötü etkiler

Kristal kum sakın almayın kediniz(hatta belki siz de) akciğer hastası olur bir süre sonra. Aslında en iyisi çam peleti, en doğalı.

Bellasmom

Kristal kesinlikle almayın hem sağlığa zararlı hem de hiç hijyenik değil. Çişi kristaller emiyor, topaklanmıyor yani kediniz sürekli çişine basıp evde geziyor.

Kediperi

Kristal dediginiz silika mi? Cok guzel tavsiyeler almistim hatta siparis verdim iptal etsemmi

Fel__2

Alacağınız kumu araştırıp alın derim. Ben geçenlerde sırf iri taneli kum merak ettiğim için denemek amaçlı migros indiriminden Goody Çarli kum aldım. Her kumu temizlediğimde inanılmaz tozutuyordu. İnşaat kumu dan farkı yok sözde üzerinde doğal yazıyor. Böyle kumlar hem kedilerimiz için hem de bizim için zararlı.

TATA4242

Evet slica ve kristal aynı kum,
https://www.google.com/amp/s/www.ajanimo.com/hala-kristal-kum-kullanmak-istediginize-emin-misiniz/amp/
Özet olarak bu link size yeterli olacaktır ve bir çok kaynakdada zararlı olduğunu okudum ve kullanan kedilerde akciğer ile alakalı sıkıntı yaşayabiliyor,böyle bir risk olmadığından bentonit daha iyi,diatom topraklarda gayet iyi ginede fazla tozlu olduğundan önermiyorum,bana kalırsa sadece biraz daha uğraştıran (vakit anlamında)pelet kum olarak orga kitty veya uğraştırmayan,pelet kum gibi doğal olan ama topaklaşan Change maya tercih edebilirsiniz.Fiyat açısından ise orga kitty daha hesaplıdır.

TATA4242

Ve Chance maya olucak,yanlış yazdım.

LadyAndCat

3 çeşit kum vardır:

  1. Diatomit : en ucuz kum çeşidi.
    Jingle ve Goody Çarli gibi ne kakayı emer ne de çişi. Kocaman taşlı bir kumdur. Sanki süs parklarındaki dekor için konulan küçük taşlar gibi.
    Verdiğiniz paraya değmez.
    2)Bentonit: piyasadaki birçok kaliteli kum çeşidi bu kumdandır.
    Kalın ve ince taneli çeşitleri vardır.
    Emiciliği yüksek ve tozsuz olanları candır. Kediniz ve sizin için sağlıklıdır.
    3)Kristal veya Silica:
    Bağzı kedi sahipleri vazgeçemese de tavsiye etmiyorum çünkü uzun sürede içindeki kimyasallar hem kedinize hem de size zararlı. Hem de fiyat bakımından daha pahalı. Parayla kedişkonuzu ve kendinizi zehirlemeye değmez.
    Toz yapan kumlar yüzünden sizin de kedişinizin de bronşit veya astım olma tehlikeniz var.
    İYİ KALİTEDE TOZSUZ BİR BENTONİT KUM ALIN VE YILLAR BOYU KULLANIN.