Kedim İçin Mama Tarifi Arıyorum?

Ilker94

Merhaba arkadaşlar kedimin maması bitti. 2 gün sonra gelecek . Mama gelene kadar yapabileceğim bir tarif önerir misiniz . Evde kıyma var. Tavuk var ama tavuktan yapmak istemiyorum.

8 CEVAP

lwb

Kaliteli yaş mama da verebilirsiniz, schesir, gimcat, nd gibi

sarmanbirkedi

Soru filtresine ev yapımı mama yazarsanız çıkar

mavitilki

Tavuğu kullanmak istemiyorsanız şöyle basit bir tarif vericem:
MALZEMELER
300gr kıyma
1 orta boy patates
1 kabak
1 havuç
1 çay bardağı pirinç
1 çorba kaşığı zeytin yağı
YAPILIŞI
Tüm malzemeleri yıkadıktan sonra soymuş olduğunuz patates, kabak ve havucu küp küp doğrayarak tencereye alın. Üzerine kıymanızı ve yıkamış olduğunuz pirincinizi ekleyin. Yarım litre kadar bir suyla kısık ateşte patates ve havuçlar iyice haşlanana kadar kapağı hafif açık şekilde pişirin. Kapağın kenarına alıp kaşıkla ezmeye çalışın kolayca eziyorsanız haşlanmışlardır. Yemek haşlandıktan sonra üzerine 1 çorba kaşığı kadar zeytin yağınızı ekleyin ve rondodan geçirerek püre haline getirin. Çatalla ezerek ya da mikser ile de karıştırabilirsiniz. Kapağı kapalı soğumaya bırakın yoksa üzeri kuruyabilir. Ilık servis edin. Buzdolabında 3-4 gün bekler. Her beslediğinizde üzerine ılık su dökerek ısıtıp verebilirsiniz :)

mavitilki

Bu bahsettiğim tarifi ciğerle ya da tavukla da yapabilirsiniz dilerseniz :) Zeytinyağı yerine ayçiçek yağı da kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı maydonoz ve yumurta dahi ekleyebilirsiniz :)

LadyAndCat

Tavuktan da yapabilirsiniz kıymadan da. Buz dolabında tuttuğunuz sürece 2-3 gün dayanır.

LadyAndCat

İlker94
Mama Tarifi:
Tavuk ciğeri al 700-800 gram kadar.
1 havuç ve 2 patates.
Yapılışı:
Önce minik minik doğradığın havucu ve orta büyüklükte doğradığın patatesleri 2 bardak suda haşla.
20 dakika kadar.
Yumuşayıp iyicene haşlanınca içine çok küçük parçalara bölmediğin ciğeri at. Paketten çıkan yürekleri de minicik doğrayıp ekle.
5-10 dakika pişsinler.
Soğuyunca elinde yoğurarak mama kıvamına getir. Lapa gibi oluyor.
Bir öğünde 4-5 kaşık kadar yeter.
Geri kalanını pişirdiğin kapla birlikte dolapta 3-4 gün saklayabilirsin.

LadyAndCat

Kedi için mamalar ve ev yemekleri neler olabilir?

Kediler köpeklere oranla %20 daha fazla protein almalıdır.Kedilere aşırı miktarda ciğer verilmemesi gereklidir aşırı ciğer verilmesi durumunda A vitamini fazlalığı oluşur.Yağlı balıkların sık verilmesi e vitamin eksikliğine neden olur bu durum kemik hastalıklarına neden olabilir.gebeliğin son dönemlerinde kedinizi normalin 3 katı beslemeniz gereklidir.kediler yaşlandıkça daha az besin tüketirler bu sindirim sisteminin yavaşlaması ile ilişkilidir.Omlet, pişmiş balık, sebzeli et, makarnalı et,pişmiş yemekler, ev yemekleri, pişmiş tavuk, sardalya ve ton balığı konservesi, tahıl gevreği, kıyma, pişmiş havuç ve sebzeler verilebilir. kesinlikle akciğer (manco) ve kemik vermeyiniz. Kediler genelde beklemiş yumuşamış, aroması kaçmış mamaları red ederler. Bu nedenle kedinize verdiğiniz mama ve su daima taze olmalıdır.

LadyAndCat

MAMA TARİFİ 2
•Dana doğranmış işkembe
400-500 gram.
•1 et bulyon
•1 yumurta
•1 çay bardağı pirinç
•2 bardak su.

YAPILIŞI
İŞKEMBE VE PİRİNCİ SUYA KOYUP HAŞLAYIN.BULYONU DA İÇİNE ATIN. PİŞTİKTEN SONRA OCAKTAN ALINCA SICAKKEN ÜZERİNE
1 YUMURTA KIRIN VE KARIŞTIRIN.
YEMEĞİN SICAKLIĞIYLA YUMURTA PİŞECEKTİR.