Bir Konuda Fikir İstiyorum

ILoveF

Kedimde akciğer enfeksiyonu diye teşhis koyuldu. Maalesef yeterli ekipmana sahip değil burada veterinerler. O yüzden anlattıklarım ve gördüklerime göre yorum yaptı bu teşhisi koydu. Kedim kuru kuru öksürüp yutkunma zorluğu çekiyordu ilk gün. Bundan ötürü sanırım iştahı kapalıydı. Ağzına aldığı tavuk parçası boğazına takılıyor gibiydi defalarca yutkunuyordu. Halide hiç yoktu. Antibiyotik filan yaptı veteriner iki gün şimdide antibiyotik hap içiriyorum. Enerjisi ve iştahı düzeldi öksürmesi çok azaldı. Yutkunma problemide gözlemlemedim. Evde bir kedim daha var. Bulaşıcı olmadığını söylemişti. Fakat o da 2 gündür öksürüyor ama böyle sanki gıcık olmışta onu düzeltiyormuş gibi biri iki kere öhü diyor bırakıyor uzun uzun öksürmüyor diğeri gibi. Enerjisinde iştahında da bir sıkıntı yok şuan. Dediğim gibi tahlil işi yok burda veterinere götürsemde bu anlattıklarımdan yola çıkacak. Sizce bulaşmış olabilir mi. Gidip antibiyotik yaptırayım mı önlem amaçlı. Yoksa gözlemleyerek ilerleyip kesinleştikten sonra mı tedavi yaptırayım

9 CEVAP

suleren

Ben kullanmadım ancak Vetmate diye bir uygulama vardı, oradaki veterinerlere soru sorabiliyorsunuz diye biliyorum. İsterseniz oraya da bir bakın.
Lady and cat yanlış anlamayın ama sürekli görüyorum yorumlarınızı genellikle üslubunuz yargılayıcı ve kırıcı olabiliyor. Daha yumuşak olmaya çalışın:)

ILoveF

Teşekkür ederim suleren uygulamayı indirip kullanmayı deneyeceğim belki faydası olur. Dediklerim biraz yanlış anlaşılmış gibi yani insan kuşkulanıyor kesin net teşhisler olmayınca. İçimde hep bir acaba var. Onlar için olabilen en iyi şeyi yapmaya hastalanmaları durumunda kısa sürede geri toparlanmalarını sağlamayı amaçlıyorum. Yanlış birşey yapılmasından korkuyorum hepsi bu.

ILoveF

Evet başka sıkıntı olursa veterinere gideriz yine. Bu küçük öksürükler çeşitli basit sebeplerden de olabiliyormuş. Umarım ilerlemez başka sorunlar çıkmaz. Vakit ayırıp okuyup tavsiyede bulunan herkese teşekkür ederim

ILoveF

Çünkü herhangi bir tahlile göre teşhis koyulmadı. Belki yanılıyordur akciğer enfeksiyonu değildir başka bulaşıcı birşeyi vardır diye içim rahat değil. Ona istinaden sordum

ILoveF

Evet evimiz bahçeli kedilerim dolaşıyorlar bahçemizde başka arkadaşlarıda var sokakta beslediğim. Evimdeki kedileriminin zamanında aşılamalarını yaptırdım tabikide. Sokaktakilerinde iç parazitlerini düzenli uyguluyorum. Güvensizlik gibi algılanmış sorduğum soru ama yanlış anlamayın. Güvenmesem verdiği tedavileri uygulamam. Sadece görünce içime bir kuşku düştü belki olabilir mi diye. Doktor tabiki ama sonuçta kesin sonuca varırken bir bilimsel veriye dayanarak değil yani labaratuvar ortamında incelemesi olmadı. Doktor ama insan yani yanılmış olabilme payı olabilir belki diye.

PandAiluroSena

Siz tek bir veterinerin dediğine asla bağlı kalmayın her olasılığı düşünmekte haklısınız, bir kaç gün daha gözlemleyip eğer iştahsızlık vb. sorun gelişirse başka bir veterinere gösterirsiniz yada fikir alırsınız.

LadyAndCat

Bulaşıcı değil dediyse veterineriniz neden inanmıyorsunuz??
Diğeri hafif üşütmüş olabilir.
Tüy yumağından dolayı öksürüyor olabilir.
Kedili evde ağır parfüm sıkmayın, sigara içmeyin, tozsuz kedi kumu kullanın.
Hasta kedinizin tedavisini ihmâl etmeyin ki tam iyileşebilsin.

ILoveF

Çünkü herhangi bir tahlile göre teşhis koyulmadı. Belki yanılıyordur akciğer enfeksiyonu değildir başka bulaşıcı birşeyi vardır diye içim rahat değil. Ona istinaden sordum

LadyAndCat

Tahlil isteyebilirsiniz ama karşınızdaki kişi sonuçta
“hayvan doktoru” yani ?!?
Bilmesi , anlaması lâzım değil mi??
Zaten hasta olan kediniz tedavisine yanıt vermiş kendine gelip yiyip içmeye başlamış...
Demek ki tedavisi DOĞRU.
Bence veterinerinize güvenin.
Başka bir veterinere daha götürme imkânınız varsa götürebilirsiniz...
Neden bulaşıcı bir hastalıktan şüpheleniyorsunuz???
Kediniz dışarda başıboş gezip gelen bir hayvan mı ki?!?
Kedilerinize zamanında kuduz ve karma aşılarını yaptırdınız mı???