Özür Dileyerek Paylaşıyorum

mira88

İyi akşamlar herkese tekrardan özür diliyorum resim için ben anlayamadım size sormak istedim . Yavru kedime dün ilk kez iç parazit hapı verildi. Veterinerimiz dışkıda susam tanesine benzer yada ince uzun bişey görürsem ki parazit ten bahsettiğini biliyorum 15 gün sonra tedavinin tekrarlanması gerektiğini söyledi. Dışkısında susam tanesi gibi bişeyler var sanki yoksa bana mı öyle geldi daha önce yaşamadım böyle bişey duruma göre tekrar götürecem de

12 CEVAP

lwb

Asıl parazit hapları kediyi yıpratır, dışkı testinde dışkısını kontrol ediyorlar hayvan kakasını yaptığı zaman, vet nasıl böyle bir şey demiş anlamadım
Özellikle geçmeyen ishalde ve böyle durumlarda yapılması gereklidir, yoksa parazitin türü belli olmadan vetler sürekli parazit tedavisi isterler ve her hap her parazit türüne etkili değil.

Sselin1

Kulak temizleme cubugu ile biraz incelemeniz lazim :)

Bence yok ama fotoğraftan tam görünmüyor da olabilir. Kedinizi sokaktan sahiplenmediyseniz büyük ihtimalle paraziti yoktur. Ama siz yine de poposunu ve yattığı yerleri kontrol edin sürekli, zaten paraziti varsa illaki oralarda da olur.

TATA4242

Parazitler farklı şekilde bazı büyük parazitler dışkı ile görülebilir ama bazıları görülemez,dışkı tahlili gerektirir.Gözle görülen parazitler dışkı yoluyla atılırken bazıları dışkı yoluyla tüylerine yapışabiliyor,bunlar pirinç gibi veya daha küçük boyutta yumurtalar ve yerde dahi görebilirsiniz.Evdeki hijyen açısındanda hoş bir görüntü değil.Bizzat yaşadığım için söylüyorum.

mira88

Teşekkür ediyorum damlanın ismini not edecem evime çok yakın veterinerimiz parazit problemimiz varsa ki henüz anlayamadım götürüp yaptırırım büyük ihtimalle. Selin hanımında dediği gibi biraz daha detaylı incelemem gerekiyor sanırım. Annemiz ve 4 aylık iki yavrumuz var evde sürekli birbirlerini yaladıkları için dış parazitlerini yaptıramadım ayrı tutamam ve çalışıyor olduğum için kontrol edemem diye. Kedilerim hiç dışarı çıkmıyorlar dış parazit kapabilirler mi. Dediğiniz gibi dış parazit iç parazite sebeb oluyorsa onunda önlemini almam gerekiyor sanırım.

mira88

Ben ishalinden dolayı dışkı ve kan tahlili istemiştim ciddi bir ishal problemi vardı ve uzun sürmüştü. Veterinerimiz bu testlerin yavrumu yıpratacağını parazit tedavisinden sonra ishal devam ederse testleri yapacağını söyledi bende tamam dedim. Annemizin düzenli aşıları var ne iç ne dış parazit problemi yaşamadık kesinlikle. Veterinere gitmeleri dışında dışarıya çıkamıyorlar (çanta ile) ama dediğiniz gibi bu bizim de çıkmıyor yada onlara taşımıyor olduğumuz anlamına gelmiyor. Ben dışkısını gözlemleyim bir süre daha resimde gördüğünüz gibi dışkısı kıvam aldı parazit şüphemizde ishalinden kaynaklıydı

mira88

Çok anlamıyorum ben dediğim gibi daha önce yaşamadım parazit problemi ama kısaca anlatacak olursam genel muayenesini yaptı zaten herhangi bir ateş halsizlik iştahsızlık sürekli uyku hali gibi belirtiler yoktu yavrularımızın aşılarına öyle yada böyle başlanacaktı zaten o yüzde testlerden önce aşısını yapalım geçmemesi durumunda tedaviye başlarız dedi ki ciddi bişey görmediğini varsayıyorum yani vardır heralde bir bildiği. Sizin demek istediğinizi de anladım ama yaptığı açıklamalar ve annemizin de veterineri olduğu için yani tanıdığım için böyle uygun gördüyse bu şekilde ilerleyelim dedik. Teşekkür ediyorum ayrıca verdiğiniz bilgiler için

LadyAndCat

Dışkıda kurt yoksa muhtemelen zaten yoktur. Kakasında hareket eden bir şey yoksa yoktur.
Kakasındaki bu küçük şeyler öğüttüğü besinler.
Bizimkinde de var.
Biraz fazla açık oldu ama :D

TATA4242

Eğer beyaz kımıl kımıl solucan gibi şeyler var ise,mutlaka broadline damla öneririm.İç parazit dış parazitten kaynaklanabilir,bu sebeple iç-dış parazit için broadline en iyi seçenek ve 1 gün içinde şahsen benim gözlemlediğim tüm parazitleri yok ediyor,kum kabında fosilleşmiş parazit görünce çok etkili olduğunu anlamıştım.Ondan önce bir çok markanın parazit için ilacını bu dönemde kullanmıştım ama çok etkili olmamışlardı,şuan için parazir türünü bilmediğim için bu damlayı öneriyorum 110-120 tl civarı fiyatı iç-dış parazit d.olduğu için bu şekilde ve tüm parazitlere karşı etkili,bunlar arasında kalp kurdu vs.dahildir.Yani komple parazit dedektörü gibi,bulduğunu tespit edip yok ediyor.Ben kendim vet.hekimden almıştım 120 tl idi,onlara yaptırırsanız,büyük ihtimalle para almaz ama benim kediyi vet.hekime götürmek işkence olduğu için kendim uyguladım,eğer sizdede aynı durum var ise bu konuda hakim iseniz sizde kendiniz uygulayabilirsiniz.

mira88

Kedim evimde doğdu dışarı çıkmazlar ve çiğ et vermiyorum kesinlikle. İshal problemimiz vardı veterinerimiz iç parazit ten şüphelendi aşılarına başladık takviye vitamin veriyorum günlük. Dışkısı gözle görülür biçimde kıvam almaya başladı su gibiydi dışkısı düne kadar. Parazit sadece dışkısında görülür diye biliyordum yani yattığı yerde görme ihtimalim var mı dışkılamadan atabilir mi

TATA4242

Evet dış parazit kedinizin yalanması sonucu,iç tarafa geçmiş oluyor ve bunlardan kaynaklı iç parazit oluşuyor.Örnek vermek için,pire ve bit olan bir kedi kendini temizlerken,yumurtalar ağız yoluyla içe aktarılıyor.Bu şekilde başka parazitlere sebep oluyor.Kedileriniz dışarı çıkmasa bile dış parazit kapabilir.İnsanların farkında olmadan bahçe vb.benzer yerlerde gezerken üzerlerine sızan pire ve bitler,ev ortamında bu şekilde konak görünce ona sızma işlemini gerçekleştiriyorlar.Tavsiyem bu damlaları yaptırmadan önce tam bir tahlil ve kontrol edilmesi gerektiği,çünkü annede parazit var ise zaten yavrulara geçmiştir.Anneye parazit damlası yaptırmak tek başına yeterli olmayacaktır.Yavrularında aynı şekilde kontrol edilmesi gerekir.Ama ilk başda kontrol için anneden başlamak en mantıklı seçim onda yok ise diğerlerinde olacağını sanmıyorum.Eğer doğru anlamış isem yavrular,anladığım gibi evde doğduysa durum bu şekilde.

lwb

Kesin sonuç dışkı testiyle çıkar