Kısırlaştırılan Köpek Sakinleşir Mi? Lütfen Bakın.

bienien

1 yaşına yeni girmiş doberman cinsi erkek bir köpeğim var ve hiperaktif bir köpek oldukça. Elimde bileklerimde ısırılmadık yer kalmadı, agresif değil oyun olarak ısırıyor fakat büyük bir köpek olduğu için epey acıtıyor. oyuncak,kemik vs sürekli dikkatini dağıtmaya çalışsam da pek işe yaramıyor, sürekli olarak üzerime zıplama ısırma huyundan vazgeçemedi laf dinlemiyor bu konuda hiç bir şekilde. Aynı sorunu yaşamış olan var mı acaba aramızda? Bu sorunu nasıl çözdünüz? bu arada sürekli olarak yürüyüşlerle,oyunlarla enerjisini attırmaya çalışıyorum fakat nafile. Kısırlaştırmadım köpeğimi, kısırlaştırırsam sakinleşir mi acaba diye düşünüyorum? yardımcı olacaklara teşekkürler şimdiden.

9 CEVAP

lwb

Üstünüze atlaması vb aranızdaki liderlik ve baskınlıkla alakalı durumlar.
Kısırlaştırınca testesteron kaynaklı agresiflik biter ama bu durumlar tamamem oyunla alakalı.

lwb

Benim çok bi tecrübem olmadı ama aranızdaki baskın tarafın sizin olmadığını anlaması lazım
Kapıdan önce sizin çıkmanız, eve ilk geldiğinizde o üstünüze atlamak isterken buna hayır diyerek müsaade etmemeniz ya da direkt ona yönelmemeniz onu daha çok heyecanlandırmamanız, yemeğin sizden geldiğini bilmesi sizin izniniz dışında yemek yememesi gibi

lwb

Baskın tarafın sizin olduğunu anlaması lazım*

lwb

Ayrıca yürüyüşe çıktığınızda sizi çekmemesi gerekiyor, bu köpeğinizin gerçekten sizi o an umursamadığı anlamına gelir.
Köpeğinizi siz gezdirmelisiniz o sizi değil

lwb

Özellikle 3. Sayfadan sonra okumanız lazım

https://www.foreverhusky.org/images/guides/9AphaDogSecretsSiberian.pdf

bienien

çok teşekkür ederim yanıtlarınız için, linkteki makaleyi de okuyacağım hemen.
umarım en kısa sürede çözmeyi başarabilirim bu sorunumuzu :(

lwb

Linkte nasıl baskın olucağınızın tüm yanıtları var, uygularsanız aranızda bir sorun kalmaz diye düşünüyorum.
Baskın bir ırk, köpek psikolojisi olarak da aranızda bir alfa olması lazım, yani siz

bienien

bu arada ne kadar hiperaktif olsa da otur-bekle-git-gel gibi basit komutları öğrettim ve tuvalet eğitimi de var. fakat zıplamamayı ve ısırmamayı öğretemiyorum maalesef :) Tek sorunumuz bu...

bienien

yani kısırlaştırırsam dahi bu tavırları devam edebilir diyorsunuz anladım..
Peki bu liderlik taslamasının önüne nasıl geçebilirim? deneyiminiz var mı bu sorunla ilgili? Yavruluğundan beri bir türlü laf geçiremiyorum üzerime atlamasına ve ısırmasına maalesef. Büyüdükçe artık daha zor bir hal almaya başladı yavruyken dişleri kaşınıyordur falan diyordum, şuanda 45 küsür kilo oldu köpeğim ve ister istemez can yakıyor :) Yabancılara karşı tam tersi bir tutumu var, başta havlasa da sonrasında kendisini sevdiriyor. Bu huyu bir tek bana maalesef.

Köpek eğitimine götürmeyi istemiştim fakat yaşadığım yerde böyle bir yer yok. İnternetteki bilgilerin de çoğu yavru köpekler için. Nasıl düzelir bu sorun bilemiyorum.