Nd Tüy Sorunu.

bihtercik

Kızım kısır ve uzun süredir nd mama yiyor.
Son zamanlarda tüyleri baya sertleşti ve sürekli olarak dökülüyor.
Tavukludan balıklı yetişkin nd ye geçtik yine bu sorunu önleyemedim.
(Malt ve vitamin kullandık)
Tavuksuz ve tüy sağlığı için Pro Plan Derma Plus Somonlu Tüy Yumağı Önleyici mamayı gördüm.
Mama kısır değil acaba bu bir sorun yaratır mı?
Aranızda kullanan var mı?

44 CEVAP

onurtemiz

Bütçenizi bilmiyorum ama verebiliyorsanız Acana Grasslands alın derim. 5.4 paketi en az 4 ayda yiyecektir hatta içerik baya dolu olduğundan 4,5-5 ay da yiyebilir. Her 4 ay da bir 350 civarı verebilirsiniz en iyi mamayla beslemiş olacaksınız.Buradan, Facebook'tan, Net forumları ve yorumlarından ve bazı petshop ile veterinerler ile konuştuğumda Acana'nın genel olarak tüylere deriye iyi gelmesinden bahsettiler. Acana'nın tüy döktüğünü duymadım. İlla ki vardır döken.
Sürecimiz bitse de biz de temelli geçsek bu mamaya.

Orta bütçe daha iyi olur derseniz de henüz kullanmadım ama Proplan Kitten ı epey övüyorlar
Hills Kitten da ondan sonra

içerik olarak iyi olan orta kaliteli mamalar ise: Brit Care, Profine (tüy hakkında bilmiyorum) Sanabelle
( belki Advance markası da iyi gelir tüylere onu hiç bilmiyorum)

Matisse en iyi orta kalite ama tüy sorununa o da yol açabilir.

bihtercik

bütçe sıkıntı değil ama tahılsız mama vermek istemiyorum.
britin neredeyse tüm mamalarında tavuk eti var.
farminadan nefret ettim.

Catloveerr

Aloe vera dediğiniz ne tam olarak? Aloe vera bitkisi kediler için zehirli olarak geçiyor

onurtemiz

Belki de belli bir miktar üzerinde olursa tehlikeli oluyordur ? ya da pişirilince ve ya o mineral vitaminlerle zararlı etkisi ortadan kalkıyordur Schesir da ? hiç bilmiyorum ama Schesir gibi kaliteli bir marka içinde uzun yıllardır öyle zehirli bir madde bulundurmayacaktır..

Sselin1

Tata aynen oyle ben de zaten schesir örnek olarak vermistim bir cok pet ürününden bulunuyor. Bihtercik mamanin icerigini okuyunca detay olarak gecmiyor tam tersi ürünün özelligi aloe vera li olmasi Yani mamayi alma sebebin aloe vera icermesi :) ne iceridigini bilerek aliyorsun oyuzden zehirli olmasi sacma geliyor. Onurtemiz dedigin gibi fazla miktarsa tüketilmesi belki de zararlidir

TATA4242

@Natkarat lütfen banada yardımcı olur musun?

TATA4242

Mutlaka biliyorsundur,Nd prime fiyatları uçtu gitti.Acanayı biliyorum ama Wild prairie ile aynı model olan,Orijen Cat kitten bilmiyorum,bu mama zamları yüzünden almayı düşündüğüm bir ürün.Yada bilen biriside yardımcı olursa sevinirim nasıldır,tüy dökülme sevme vs.durumu,çünkü elimedeki bitsin 17 kg olandan alıcam.

Natkarat

@tata4242 bu tür mamalarla besleyen bir ben birde arkadaşım var. Ben bu klasmanda Acana Wild Prairie tercih etmemin sebebi daha ekonomik olmasıydı. İndirimle yaklaşık 1.8kg'ı 125-130 liraya alıyor olmam. Uzun skt cabası. Hatta 5.4kg ben alırken 260 küsürdü diye hatırlıyorum. Benim küçük olanını tercih etme sebebim tazeliğinden dolayı. Çünkü bu mama 3. ay kadar gideceği için yemesinden şüphelenip vazgeçmiştim. Arkadaşım ise Orijen'in bizon etli bir maması var onu kullanıyor. Onun kedisi siyam olduğu için ucuz mamaları hiç denemedi bile. O oldukça memnun. Özellikle tüy dökülme sorunu neredeyse hiç yaşamadı. Küçükken kitten versiyonunu 5 ay kadar kullanmıştı. Yine aynı şekilde sorun yaşamamıştı. Siyam olduğu için kilo almaya pek müsait değildi zaten. Her zaman kilosunu koruyan bir kedi oldu.

Ben sizin yerinizde olsam 17kg'lık almazdım. Çünkü sanıyorum tek kediniz var ve 17kg ciddi manada yüksek bir rakam. 1 yıl aynı mamayla beslemeyi geçtim tazeliğini korumanız mümkün değil. Daha geçen hafta aldığım mama bile 2021 ocak ayı sktli. Küçük paketler halinde ayrı ayrı bölseniz bile havayla temas edeceği için tazeliğini korumanız mümkün değil. Acana ve Orijen gözlemlediğim kadarıyla diğer mamaların aksine paketlere daha etkili bir vakumlama yapıyor. Çünkü her yeni pakette dipte mama üstü neredeyse hiç hava içermeyecek biçimde oluyor. Bu denli dikkat etmelerinin bir sebebi vardır diye düşünüyorum. Eğer tanıdığınız bir kişiyle ortak alacaksanız kullanabilirsiniz. İçerik olarak daha iyi olduğu için tüy dökme vb. sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

PandAiluroSena

fitmin purity markasına baktınız mı? içinde sadece tavuk yagı var tavuk içeriği olarak,gerisi balık.

Fitmin Purity Indoor Somonlu Tahılsız Yetişkin Kedi Maması

Balık (% 45 taze ringa balığı,% 19 kurutulmuş balık - morina, conger ve sardalya,% 5 taze somon balığı), patates, yeşil bezelye, tavuk yağı, pancar küspesi, bira mayası, tavuk yumurtası, soğuk preslenmiş Norveç somon yağı, keten tohumu, % 1.5 yonca, Saccharomyces cerevisiae inaktif maya, siyah frenk üzümü% 1, bitkisel kompleks (ısırgan otu yaprakları, karahindiba yaprakları, papatya çiçeği, melisa yaprağı% 0,17, ıhlamur çiçeği), mineraller, hindiba kökü, goji meyvesi% 0.2, tatlı su yosunu %, yucca shidigera% 0.05.

PandAiluroSena

Ama pardon tahılsız istemişsiniz şimdi gördüm.

TATA4242

@Natkarat detaylı bilgi için teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgileri anladım ve gerçekten çok mantıklı şimdi 17 kg alsam mamadan soğuma gibi bir durumda,sorun yaşayacağım ve dediğiniz gibi bir dahaki mama seçimim Acana Wild Prairie olucak,eğer ortak alıcak birisi olsa,onuda çok düşündüm ama herkes Royal Canin vb.mamalarla besledikleri için,aradığım kişiyi yakınlarımdan bulamadım :)Acana Wild Prairie bekle bizi,çok yakında... Çünkü daha elimde bir sürü mama var,bir yandan keşke almasaydım diyorum ama bir yandan iyiki bu kadar mama almışım diyorum,bu nasıl bir zamdır arkadaş,hayır 1_2 sene fark olsa ne ise 3 ay sonra bir ürüne neredeyse 100 lira fark etik gelmedi.Sırf bu sebep için bile Ndden vazgeçerim.

Zeynucka

@bihtercik benim kızımda nd yiyordu çok tüy dökmeye başladı.fitmin purity aldım ancak veterinerim kanlı dışkı yapabiliyor proplan alın dedi ama açıkçası şuan bende sizin gibi tüy dökümünü azaltacak orta segment bir mama arıyorum.proplan,hills,royal canin iyi değil diyorlar.ne yapacağız?

atlaspet ile iletişime geçerseniz brit care mamadan numune gönderirler çok kaliteli bir mamadır hem sindirim sistemi hem de tüyler için gayet iyi gelicektir bir deneyin derim bize çok iyi geldi, iyi günler :)

pyesil

normalde baya ilgililer ben de numune ile başlamıştım belki gözden kaçırmış olabilirler açıklama yapmayı ama stok girince kesinlikle dönüş yaparlar siz bi takip edin derim çünkü mamalarından çok memnun kaldık biz senelerdir kullanıyorum

Alaracatlover

Ben N&D kullanıyorum ve kedimde tüy dökmesi pek yapmadı ams yinede olursa diye zurich kedi tüy dökme engelleyici tablet kullanıyorum. Belki ikisini bir arada kullandığum için olmadı :))