Mama Seçimi

Ozlemsenak

İki yavru kedim var bir yetişkin mama alırken yavru kedilerime göre alıyorum yetişkin kedimin yemesinde sorun olur mu

1 CEVAP

onurtemiz

Yetişkin kediler yavru maması yiyemez diye bir kaide yok ama farklı yan etkiler oluşlabiliyor. Örneğin içindeki vitamin protein ağır gelip tüyünü dökebilir. Ama yetişkin zayıf kedilere doktorlar kitten öneriyor kilo alsın diye. Ve ya hasta olan kedilere. Gebelik ve emzirme dönemindeki kediler de yavru kedi maması yerler. Kısır kediler için yavru mamaları ağır gelebilir daha doğrusu aşırı kilo alımına yol açıp idrar yolunda kristalleşme yapabilir. İçeriğindeki kalsiyum miktarları yüksek oluyor kedi mamalarının. İnsanlar da dahil aşırı kalsiyumun böbreklere ufak ufak zarar verdiği bilinmekte (Bknz: Böbrek taşı neden oluşur?) Tabi yine de çokça kalsiyuma ihtiyacı oluyor her canlının.

Siz kedilerinize onlara uygun mama veriniz lütfen