Köpek Maliyeyi Nedir?

onurtemiz

Soruyu kısa tuttum bilerek.
Evet boyutuna göre giderleri de değişiyor ama her zaman orta-büyük-dev köpekler daha çok dikkatimi çekmiştir. Eğer bir gün köpek sahiplenirsem ona göre sahiplenmeyi seçecektim
Ama köpek bakımını kedi bakımı kadar bilmiyorum. Gün de ne kadar zaman ayırabilirim tahminimce akşamları daha çok zamanım olur gündüzleri kısa kısa dışarıda dolaştırabilirim. Ve köpek sahiplendiğim gün tatile gidemeyeceğimi de biliyorum

Ama maliyet konusunu tam bilmiyorum. Küçük köpekler kediler kadar yiyor belki daha bile az. Bizim buralarda dışarıdaki köpeklere bakıyorum kimisi panter gibi kimisi de şişman kediden biraz daha kalıplı. Orta boydaki köpekler ne kadar mama yer? ya da ne kadar vermeliyim ? Büyük köpekler ne kadar mama yerler ?

10 CEVAP

Sudeckmkc

Büyük köpeğin de boyutları farklı yani bir golden ve kangalı düşündüğümüzde mesela ????
15kg ve üstü yerler diye düşünüyorum büyük ve dev ırk köpekler için. Aşı masrafları kedilere kıyasla çok daha fazla çünkü çok sayıda aşıları var. Ekstra bir sürü masraf da çıkıyor tarak tasma uzatma tasması oyuncaklar clicker yatak eğitim kafesi çiş pedleri yaş maması kısa tüylüyse montu kazağı yağmurda yağmurluğu falan daha bi ton sayabilirim çok masraflı gerçekten

lwb

Bence köpek maliyeti kediden daha fazla oluyor ve daha fazla zaman geçiriyorsunuz. Ben köpek beslediğim zamanlarda sabah 6da, öğlen 1-2de akşam8de tuvalet eğitimi için dışarı çıkartırdım, daha sonra bunları düşürüyorsunuz, genelde yine sabahın körü ve akşam yatmadan oluyor.
Mama konusu kedi besler gibi, yavruyken sıklıkla büyüdüğü zaman paketin arkasında yazılan kadar günde 2-3 kere
Ayrıca aşıları hatırladığım kadarıyla kedi aşısından daha pahalı

lwb

Şişmanlıkları her iki türde de aynı bence, cinsi, beslenme vb faktör etkiliyor

Sudeckmkc

Kendi başınıza çözemeyeceğiniz ev içi yaşamı sıkıntıya sokacak davranış bozuklukları yaşama ihtimali de var. Böyle bir durumda bir eğitmenle çalışmak ya da eğitim merkezine göndermek euro bazında binlerle masraf demek evlat sonuçta havlama kemirme için barınağa sokağa atılmaz

Sudeckmkc

Yavruyken tuvalet için günde 8-10 defa dışarı çıkarmanız gerekiyor yine de evde çiş tutamama gibi kazalar yaşanıyor. Eğitimi tamamlanınca yetişkin bir köpeği sabah öğlen akşam ve gece yatmadan tuvalete çıkarmanız gerekiyor. Büyük boy bir cinsi bahçesiz evde hele de apartmanda besleyecekseniz enerjisiyle komşuları ve ailenizi rahstsız etmemesi için en az iki saat yürüyüşe egzersize çıkarmanız gerekecek günlük ki buna yağmurlu havalar,hasta olduğunuz , mesaiye kaldığınız günler de dahil

TATA4242

Onur yazacaktım ama daha tecrübeli insanlara bu işi haval ettim.Tek diyeceğim masraf vs.değil onlar halledilir.En önemlisi bahçen yoksa, yani süs bahçesi değil,tam anlamıyla bahçe,gerçekden köpek beslemek hem senin hemde onun için eziyet olur.Çünkü bu işe,şu açıdan bakmak lazım evde sürekli duramazlar,dışarı çıkmak isteyecek ve kedi gibi köpeği ikna edemessin,tuvaleti var,gezdirmesi var,iş hayatı günlük 8 saat ve işe gidiş ve dönüş hariç.Kendi işini yapıyorsan orası ayrı ama gerçekden kolay iş değil.

benissexo

köpeğim 35-36kg, 12kg mama maksimum 1 ay gidiyor.
Yavru alırsanız 2 5 aylık istediğiniz kadar wc eğitimi vermeye çalışın heryere işeyecektir :) Çalışıyorsanız evinize geldiğinizde enerjisini atamamış veya yetersiz eğitimsiz köpek koltuk yastık kıyafetinizi parçalamış olacaktır,
dışarıda köpek saldırılarının (Allah korusun) içinde bulabilirsiniz kendinizi evladı korumak için.. Ve başakşehir gibi yerde binadaysanız bol bol kavga edeceksiniz insan müsveddileriyle. Gerçekten o cana hakkıyla bakmak istiyorsanız 10 15 yıllık ömründe bütün sosyal aktivitelerinizi kısıtlayacak hatta yok edeceksiniz.
Yaz, kış, hastalık, sabah, gece, sıkıldım demeden onu yürüteceksiniz hergün 2 3 kere.
Ve köpekler sürü hayvanıdır tek kalan köpekler mutsuz olabiliyor, bence yanına dost şart psikolojisi adına bu da double sorumluluk.
Bence iş aramayın kendinize 10 15 yıl bir canın sorumluluğu alacaksınız üstünüze bunun hastalığı var bağlanması var dert bunlar, onun yerine sokaktaki sahipsiz canlara yardım edin hepsi kuru bir ekmeğe muhtaç...

onurtemiz

Ne kadar mama yiyorlar peki? Büyük köpekler besin içeriğine göre tok tutma durumuna göre sanırım 12-15 kilo yerler 1 ayda dimi?

TATA4242

Ve köpeği bir yere bağlı yaşatmak,yani sadece evde yaşatmak ve tuvalete ve günde belki bir kez gezmeye çıkarmak yetersiz.Dışarı hayvanı demelerinin ve köpeğe bekçi vasfını yüklemelerinin bir sebebi var.Eğer müstakil yerde değilsen,böyle bir imkanın yok ise gerçekden alma.Müstakik yerlerde bile çevredeki insanlar sıkıntı çıkarıyor,köpeğin sesinden rahatsız oluyoruz vs.gibi.Ülkemizde sırf havlıyor diye ve bu adam kendi bahçeli müstakil evinde beslemesine rağmen,köpepi silahla vurarak öldürmüşlerdi.Yani insanları mı,eğiteceksin köpeği mi,zor iş.Vaktin varsa kendini işini yapıyorsan,alabilirsin ona birşey demem.Yani avukatsındır vaktin olur,yada kendi özel işletmen vardır,bunları ayrı tutuyorum.

TATA4242

@Sudeckmkc sağolsun zaten çoğu şeyden bahsetmiş.Küçük ırkda tehlikeli,bulunduğun yerin güvenli olması lazım.Dışarı çıkarttığında sabah,öğle,akşam fark etmez.Sokak köpeği olmuyacak.Bizim komşunun çivavasını sokak köpekleri parçalamıştı,hem köpeğe hemde sahibine çok üzülmüştüm,bize kafa tutardu,mükemmel bir köpekdi.Bu küçük ırk köpeklerin birde şu özelliği var,boyuna posuna bakmadan herkese kafa tutabiliyorlar,sokak köpeklerininde bu sebeple parçaladığını sanıyorum.Sahibinin yarısını deşmemek için sormamıştım.