Kedim Yetişkin Mamasına Geçemiyor

Ozgekurt

Merhaba arkadaşlar, bu sorunu yaşayan var mı? Kedim şuan 1 buçuk yaşında. 12 aydan sonra yetişkin mamasına geçmeye çalıştım. Ne alırsam alıyım yemiyor. Tüm içeriği güzel, kaliteli mamaları denedim. Yavru maması olduğunda ne versem yiyor, yetişkin mamasını ne kadar kaliteli olursa olsun aç kalsada yemiyor. Böyle devam etmesi zararlı mıdır sizce? Ne yapmalıyım?

7 CEVAP

Benim kedimde aynı kısır mamaya geçemiyoruz bizde ama geçirmesi kolay aslında 7 gün boyunca yeni mamayla eski mamayı karıştırarak verin eğer hala yemiyorsa mama kabını alın acıktığı zaman önüne koyun mecbur yiyicek

ZehraBulutt

Komşumun kedisi de böyleydi, 3 yaşına kadar yavru maması yedi. Kısırlaştırdıktan sonra kısır mamaya geçtiler, onu yiyor şu an. Sağlık açısından bir sıkıntı yaşamamışlardı o epey zayıf bir kediydi zaten. Sizinki iştahlıysa kilo alabilir. Yemese de başka mama vermezseniz mecbur alışacak, yani siz de inatçı olmalısınız.

Sselin1

N&d dusuk tahilli kullandiniz mi ? Bu arada mama gecisinde iki mamayi karistirin yavas yavas kitten mamanin miktarini azaltin alisacaktir. Ve yag orani az olmayan mamalari tercih edin. Kedinizin kilosu yüksek degilse tabi.

Ozgekurt

İnanın karıştırarakta verdim, önünden mama kabınıda aldım. Karıştırdığımda resmen seçiyor yavru olanları yiyip yetişkin olanları bırakıyor. Mama kabını önünden alıyorum acıkıyor mama yediği yere geçip miyavlıyor. Gözümün içine bakıyor acıktım mama ver diye. Veriyorum, o kadar aç olmasına rağmen yine yemiyor yetişkin mamasını. Nasıl bir inatsa artık :) n&d düşük tahıllıyıda denedim, paket dolu bir şekilde duruyor vallahi. Nasıl bir yol izlesem bilemedim. Kilosu fazla değil ama son zamanlarda biraz kilo aldı. Yavru mamaya devam etmesiyle ilgili midir acaba onuda bilemiyorum

Natkarat

Dişlerini ve diş etlerini kontrol eder misiniz? Eğer ağrı oluşturacak bir şey yoksa tadını sevmiyor olabilir. Çünkü mamalar parçalandıktan sonra asıl aromasını çıkartır ortaya. Balıklıysa tavukluya geçin ya da tavukluysa kuzuluya geçin. Tanesi ne kadar değişiyor emin değilim ama marka değiştirmekte de fayda var. Bunları yaptıktan sonra ısrar etse bile vermeyin 1 gün mamayı. Diğer gün mecburen yer merak etmeyin. :)

Sselin1

Hangi mamayi kullaniyorsunuz ?

poughkeepsie

Ben yavru mamada marka değiştirirken sorun yaşadım. Karıştırınca sizin de dediğiniz gibi seçerek yiyordu resmen. Ben de bi seferde yeni mamayı koydum önüne sabahtan, gitti geldi kokladı ama yemedi. En son gece bi baktım ufak ufak yemeye başlamış. Ertesi gün mama kabının yarısı boşalmıştı bile. Bazı kedilerde ani geçişler malesef bağırsak problemi ile sonuçlanabiliyor ama yavru mamaları daha besleyici olduğu için yetişkinlerde bazı sorunlara yol açabiliyor, kilo artışı en basiti