Kedimizin Evde Sağlıkla Beslenebilmesi İçin Gerekli İşlemler?

Gkocg

İlk defa kedi aldık evimize, o yüzden cahilliğimi maruz görün lütfen. Yaklaşık 1 ay önce sokaktan 6-7 aylık bir kedi kurtardık, baya ishaldi. Veteriner ishal için antibiyotik ve bir de galiba ağızdan iç parazit hapı vermişti o zaman, bir de ense damlası damlatıldı. Ondan başka işlem yapılmadı. 10 gün ayrı bir odada baktık, sadece poposunu ılık suyla yıkayabildik onun dışında yıkayamadık. Eve salmadan önce de ıslak bezle sildik bolca sonra da kendi yalandı görünürde tertemiz. Sokaktan geldiği için parazit konusunda biraz aklıma takıldı, yapılan işlemler yeterli mi yoksa bize bir şey bulaşma durumu olur mu? Ne önerirsiniz başka?

22 CEVAP

Gkocg

Tedaviden sonra sürekli gözlemledim kakasını kedinin, hiç kurt dökme sorunu olmadı bir tane bile yoktu. İç parazit varsa kakada görünüyor mu yani? Ben gözle görünmüyor diye düşünmüştüm

PandAiluroSena

"1 çay kaşığı çiğ kabak çekirdeği
1 çay kaşığı işlenmemiş hindistan cevizi yağı
Yarım çay kaşığı kekik
3-4 yaprak taze maydanoz
2 damla sarımsak yağı

Hepsini karıştırıp iki ayda bir kedinize verebilirsiniz.

HER SEFERİNDE TAZE HAZIRLANACAK

++++++

Hindistan cevizi yağı + çiğ kabak çekirdeği + havuç yağı + maydanoz

Ayda 1 defa bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı, bir çay kaşığı havuç yağı,
bir çay kaşığı öğütülmüş çiğ kabak çekirdeğini karıştırıp mamasına ekleyin.
Haftada bir defa bir parça taze maydanoz verin."

iki farklı soruya iki farklı tarifi önermiş, ve ben normalde sürekli kurt döken kedimin 3 aydır kurt dökmemesini sürekli verdiğim hindistan cevizine bağlıyordum ki bu her iki tarifte de olması işe yaradığının göstergesi

PandAiluroSena

Bunlar dışında dış parazit içinde tarif buldum aynı kişinin, belki yardımı dokunur diye buraya bırakıyorum.

"Hepsi eşit miktarda olmak üzere bir spreyli şişeye:
Lavanta yağı
Limon yağı
Karanfil yağı
koyun.
Ve içine çok az miktarda tarçın ilave edip iyice çalkalayın.
Bunu 2 haftada bir tüylere sıkabilirsiniz. Gözlerden uzak tutmanızı öneririm çünkü gelirse göz yakıyor (limon yağı sebebiyle).

Bunlar haricinde iç parazit için haftada bir küçük bir parça taze dal maydanoz vermenizi ve suyuna doğal elma sirkesi eklemenizi,
dış parazit için de yıkıyorsanız banyodan önce tüylerine bir miktar hindistan cevizi yağı uygulamanızı tavsiye ederim.
Bunlar aynı zamanda hayvanınızın tüy, ağız ve genel sağlığına oldukça faydalı uygulamalardır. Tabii yapmak zorunda değilsiniz."

Gkocg

İshalken pirinç lapası/haşlanmış patates üstüne haşlanmış tavuk göğsü veriyorduk. Şimdi iyileşti, proplan yavru kedi mamasına geçiş yaptık

LadyAndCat

Gkocg
Sağlık karnesi edinirseniz ve yapılan işlemleri not ettirirseniz kedinize hangi işlemin ne zaman yapıldığını bilmeniz ve takip etmeniz kolaylaşacaktır.
Veterinerden teyit alın hangi işlem yapıldığına dair artı iç parazit hapı verildiyse muhtemelen dış parazit de yapılmıştır. Veterinerler ikisini bir arada yaparlar. Belki de o hap başka şeydi?!
Aşılara da başlanır.
Zorunlu aşı Kuduzdur.
Karma aşı da 3 çeşit hastalığa karşı koruma oluşturur , ölümlü bulaşıcı hastalıkları önler. Bebeklik, çocukluk aşıları gibi düşünün.
Lösemi ve mantar aşısını yaptırmak size kalmış.
3 aşı toplamda 250 civarı tutacaktır.
Bir kez vereceksiniz sonra yılda bir olacak kuduz ve karma.
Ayrıca kuru mama yanında arada haşlanmış yumurta bütünüyle verebilirsiniz. Haftada 1-2 en azından da yaş mama öneririz.
Evde de yapabilirsiniz, hazır da alabilirsiniz.
Kuru mama yanında mutlaka temiz içme suyu bulundurun. Yetişkin kedi günde iki öğün yemek yer. Mama verirken yanında suyunu da temiz doldurun. İçme suyu olsun.

Evet iç paraziti dışkıda görebilirsiniz.

Gkocg

Anladım. Yazan herkese sonsuz teşekkürler, gerçekten çok yardımcı oldunuz