Kedimizin Evde Sağlıkla Beslenebilmesi İçin Gerekli İşlemler?

Gkocg

İlk defa kedi aldık evimize, o yüzden cahilliğimi maruz görün lütfen. Yaklaşık 1 ay önce sokaktan 6-7 aylık bir kedi kurtardık, baya ishaldi. Veteriner ishal için antibiyotik ve bir de galiba ağızdan iç parazit hapı vermişti o zaman, bir de ense damlası damlatıldı. Ondan başka işlem yapılmadı. 10 gün ayrı bir odada baktık, sadece poposunu ılık suyla yıkayabildik onun dışında yıkayamadık. Eve salmadan önce de ıslak bezle sildik bolca sonra da kendi yalandı görünürde tertemiz. Sokaktan geldiği için parazit konusunda biraz aklıma takıldı, yapılan işlemler yeterli mi yoksa bize bir şey bulaşma durumu olur mu? Ne önerirsiniz başka?

22 CEVAP

LadyAndCat

Gkocg
Kedinize iç ve dış parazit ilaçları yapılalı ne kadar oldu?
3 ayda 1 kez:
iç parazit hapı,
dış parazit için ense damlası yeterli olacaktır. Hap ve damla birlikte
60-70 lira tutacaktır.
Kedinize 2 karma aşı ve bir kuduz aşısı yapılması gerekiyor en azından. Aşılar 80-90 lira kadar. Mantar ve lösemi aşını saymıyorum...
Yetişkin kedide karma aşı ve kuduz yılda bir kez yapılıyor sonrasında:)

Evet iç dış parazit yapılmış size birşey geçmez ama ishali geçince yıllık aşılarını yaptırmayada gidin

LadyAndCat

Gkocg
Bu arada unutmadan en önemli ve üstünde durduğumuz şey:
Lütfen kedinizi kısırlaştırın.
LÜTFEN.
Kedinizin sağlığı ve huzuru için...

Gkocg

Bu haftaiçi kısırlaştırılacak, aşılar sonrasında. Hatta geçen hafta yaptıracaktık yetişemeden kızgınlığa girdi :( bu hafta içi salı/ çarşambaya planlandı

PandAiluroSena

Eger kediniz dışardan geldiğinde parazit döküyorduysa ki illaki döküyordur, ardarda 3 gün hap yutturulması gerekiyor. ben bu iç parazit sorunundan cok cektim, enjeksiyon yaptırdım olmadı, 15 gün arayla iki defa hap yutturduk olmadı, her seferinde daha 1 ay dolmadan etrafta ve kedimin poposunda tenyalar ve yumurtalar gördüm. ama şimdi şükürler olsun kasımdan beri bir sıkıntı yaşamadım, kasımda kurt döküyordu gene, 3 gün ardarda caniverm hap yutturduk. (ve her hafta düzenli olarak hindistan cevizi yagı yedirdim) Şubatın başında 3 ay doldu ama ben hap yutturmadım bilerek geciktirdim gözlemlemek için, doğal tarifler deniycem bir süre iç parazit sorunu için. Dilerseniz siz de önlem olarak kedinize hindistan cevizi yağı içirebilirsiz az miktarda. Ve burada baya bilgili olan ama şu an aktif olmayan Feronia adlı bir kullanıcının forumda kendisininde kullandığını söylediği iç parazit için verdiği doğal tarifi buldum, malzemeleri tedarik edip bunu kullanmaya başlıycam, dilerseniz paylaşabilirim tarifi

Gkocg

Bazı sitelerde iç parazitin 15 gün sonra tekrarlanması gerektiği yazıyor ama kafam karıştır biraz bilginiz var mı?

Teşekkür ederim cevabınız için

Yok 2 ayda veya 3 ayda bir yapılır ben 2 ayda bir yaptırıyorum ikisinide

Gkocg

Tamamdır çok teşekkürler

Eger kediniz bundan sonra disari hic cikmayacaksa 6 ayda bir dis parazit 3 ayda bir ic parazit oneririm kimyasal gibi seyler bunlar sonucta. Mama ne kullaniyorsunuz?

Gkocg

İç dış parazit uygulaması 1 ay önce yapıldı, hastayken veterinere götürdüğümüzde. Yani ishaldi zaten, veteriner ağızdan hap verdim damar yolundan da antibiyotik demişti. Hap dediği iç parazit diye hatırlıyorum. Diğer aşıları için de görüştük yaklaşık 1 ay sonra onları yapacak galiba.

BalliBadem

Benim önerim 2 ay sonra bidaha iç dış parazit yaptırtın sonra 6 ayda bir yaptırtın karma 1 ve 2 yi yaptırttırdıktan sonra kuduz yaptırtın (kuduzu belediye ücretsiz yapıyor) sonrada senede 1 karma 2 senede 1 kuduz tabiki bu benim önerim ben bu şekilde tercih ediyorum size kalmış bişey veterinerler ne diyor derseniz genelde şu şekilde önerirler
2-3 ayda bir iç dış parazit
Karma 1 ve 2 kuduz lösemi
Senede 1 karma kuduz lösemi
Fakat sık aşılatma bana zrhir gibi geliyor kuduz 3 sene atkili mesela neden her sene olsun ve piresiz hayvan neden 2 aya bir parazit tedavisi görsün?

BalliBadem

Ve ben yetkin bi kişi değilim sorumluluk kabul etmiyorum

Gkocg

Yok tüm aşılarını tamamlıycaz. Sadece evde bize herhangi bir hastalık geçer mi diye endişelendim. Ben tekrar veterineri arayıp sorayım bir. Ense damlası vardı, eve geldiğinde görmüştüm.
Haftada birkaç kere yine haşlanmış tavuk-ciğer-yumurta vermeye devam ediyoruz. Suyu her daim var.

PandAiluroSena

ayrıca bahçe katında oldugumdan yazın çok pire sorunu yaşayan bir insanım ama yaklasık 3-4 aydır damla yaptırmıyorum kedilerime çünkü pirelenmediler hiç. siz de çok gerek duymadıkça bu kimyasalları yaptırmayın kedinize

Tarifi buraya yazabilir misiniz rica etsem? @PandAiluroSena