Uzun Süreli Malt Kullanımı

Merhaba arkadaşlar instagramda kedilerde uzun süreli malt kullanımında vitamin eksikliği olduğunu gördüm acaba doğrumudur ki? Ben hergün veriyorum beapharın maltını + gimcat multivitamin

11 CEVAP

PandAiluroSena

arada sırada malt kullanımına ara verip (1 hafta kadar) bu süreçte malt yerine geçen doğal yağlardan(h. cevizi yağı) ve tereyağından (yabancı bir sayfada okumuştum) faydalansanız işe yarayabilir, hem süreklilik olmamış olur

ZehraBulutt

Neden vitamin eksikliğine sebep oluyormuş yazıyor mu, ben de nerdeyse her gün veriyorum, biraz vermesem öğürmeye başlıyorlar.

Bence sorun olmaz ama ben haftada bir 6 cm falan veriyorum. Yine de en iyisi iki güne bir 2 cm (1 gr) vermek bence.

Catloveerr

Nedenini bilmiyorum ama paketlerin arkasında da yazıyor. Ben pet active malt kullanıyorum ve yazan cümle şu: uzun süre ve tekrarlayan dozlarda kullanımı vitamin ve mineral noksanlıklarına sebep olabilir.

kayrae

bana sormamışsınız ama ben iki günde bir çay kaşığı ucu kadar öneririm. hindistan cevizi yağının antibiyotik özelliği kuvvetlidir, fazlası faydalı bakterileri de öldürür. optimum fayda için kefir ya da başka bir probiyotikle kullanabilirsiniz. hatta sadece düzenli kefir kullanımı bile yardımcı olabilir. sağlıklı bir boşaltım sistemi tüylerin atımını mümkün kılar.

@kayrae teşekkür ederim cevabınız için normalde 3 günde bir çorba kaşığı kefir veriyordum bu aralar kestim ama msrketlerde satılanlardan alıyorum onlar ne kadar etkilidir bilmiyorum ama hindistan c. Yağını deniycem

PandAiluroSena

ben h. cevizini haftada bir 1-2 çay kaşığı kadar yediriyorum ama kedilerim çok tüylü değil,malt falan da kullanmıyorum hiç. Feronia kullanıcısının burada verdiği yemek tariflerini ararken malt tarifi verdiğini gördüm ve not almıştım, buraya da bırakıyorum belki yapmak istersiniz.

"CHİA
H.C YAĞI
MUZ
KEFİR
KURUTULMUŞ KARAHİNDİBA
YULAF KEPEGİ
BUGDAY ÇİMİ KURUSU

Bunlarla malt yapamazsınız :D Ama malt yerine kullanılabilecek bir macun yapabilirsiniz.
Öncelikle blendera tepeleme 3 kaşık chia ve 1 kaşık yulaf atın. Bu ikisini una yakın kıvama gelene kadar blenderda çekin.
Daha sonra içine 2 kaşık kadar karahindiba ve 3 kaşık da buğday çimi ekleyin. Homojen hale gelene kadar blenderda hepsini çekin.
Bir kaşık hindistan cevizi yağını mikrodalgada (yoksa benmari usulü) eritip ekleyin. Bir muzun 1/3'ünü birkaç parça halinde doğrayıp blendera atın. Ve iyice karışana kadar blenderı çalıştırın.
Son olarak akışkan ama aşırı sıvı olmayan bir kıvama gelene kadar azar azar kefir ekleyerek karıştırın.
En son cam bir kavanoza doldurup buzdolabında saklayabilirsiniz. Kedinize günde bir tatlı kaşığı kadar verin."

demiş.

Teşekkürler iyi geceler

Ben en azından her gün 6cm veriyorum yoksa hemen @zehrabukutt un dediği gibi öğürmeye başlıyor tüylerini çok yalıyor

kayrae

bağırsaklardaki emilimi azaltarak tüylerin atılmasını sağlıyor çünkü. yani mümkün.

Hepinize teşekkür ederim
@pandailurosena sizede teşekkür ederim ama 1 hafta boyunca hergün mü vericem ve ne kadar