Aşılar

poughkeepsie

Hangi aşıları yaptırdınız?
Kaç ayda bir tekrarlıyorsunuz?
İç dış parazit te aşı ve damlanın farkı ne? (çok kafam karışık bu konuda)
Hiç sokağa hatta balkona bile çıkmamış bir kediye parazit aşısı gerekir mi?
Gereksiz gördüğünüz aşılar var mı?

4 CEVAP

lwb

Gereksiz değil, yerli yersiz kullanımını gereksiz buluyorum.
İlk aşılarında bütün hepsini yaptırdım, dış parazit görmedikçe yaptırmıyorum, iç parazit senede iki kez yaptırıyorum.
Dışarı çıkan bir kedi değil, şuan kedimle beraber seyahat etme gibi bir şey yok, dışarıdan eve kedi alma gibi bir durumda yok, kuduz ve lösemiyi de yaptırmıyorum bu yüzden.
Karma aşının markasına göre, yaptırdığım karmanın 3 yıl koruyuculuğu var, titre baktırmak bütçemi aşıcağı için 2 yılda bir de aynı marka karma aşıyı tekrarlatıcam.
Bu kadar, gereksiz ve çok aşılatmak ömür kısaltır.

LadyAndCat

Bebek kedilerde önce iç ve dış parazit ilaçları uygulanır. Daha sonra 2 karma aşı belirli aralarla yapılır. 3 aydan sonra da kuduz yapılır.
Daha sonra yılda bir kez karma ve kuduz yapılır...
İç parazit için hap ve aşı seçenekleri var. Aşı daha etkili. Kedinizde parazit varsa aşı öneririm yoksa önlem amaçlı olarak hap verilir.
Dış parazit içinse ense damlası yapılır. Pire ve keneye karşı.
Fiyatlarına göre kaliteleri değişir.
Önerilen iç parazit hap uygulaması ve dış parazit için ense damlasını 3 ayda 1 veterinere uygulatmaktır.
“Ama benim kedim evde filan” derseniz size kalmış ne sıklıkta parazit uygulamalarını yaptıracağınız...

lwb

Hatta iç parazit bile yaptırmayıp senede 1-2 kez dışkı muayenesine göre karar vermek istiyorum. O kadar kimyasaldan ve zehirden uzak tutmak istiyorum.

lwb

İç parazitin hapı olur ve unutmamak gerekir her hap da her parazite etkili değil. Parazitin türüne göre hap uygulanmalı.
Dış parazit de enseye damlatılan damla şeklinde, bazı dış parazit damlalarında iç parazit için de geçerli oluyor, ikisi bir arada düşünün.