Yeni Kısırlaştırılmış Kedıme Ne Yapabilirim?

Senasmia

11 aylık kızım bugün 11.30 gibi karın altından kısırlaştırma ameliyatına girdi 5 saat sonra kızımı aldım veterinerin söylediği sekilde saati geldiğinde suyunu ve mamasını koydum ama şimdiye kadar su bile içmedi. 24 saate yakın aç ve susuz. Bu normal midir? Normalde hep sırnaşan özellikle bana kendini sevdiren bi kediydi ama kutusundan çıktığından beri bana dahi tıslıyo ısırıyo hırçın davranıyo yarasını yalamasın diye boyunluk taktım zar zor ama kafasını duvara vurma, patisiyle çıkarmaya çalışma,kafasını sallama gibi hareketler yapınca çıkarmak zorunda kaldım. Yarasını yalaması ne gibi sorunlara yol açabilir? Ve boyunluk yerine başka ne gibi bi önlem alabilirim? Şimdi biraz sakinledi ve uyuyo ama bi yere yatarken veya yatağa çıkarken hep bağırıyor açıkçası geldiğimizden beri o bağırıyor ben ağlıyorum. Carsamba antibiyotik iğnesi olacak tekrar 10 gün sonra da dikişleri alınacakmış ama ne zaman geçer neler yapabilirim bu süreçte bu konularda yardımcı olur musunuz?

12 CEVAP

lwb

Ben 2 günde bir batikon sürmüştüm, yakalığı da dikişler alınana kadar çıkarmamamıştım.
A/d yaş mama tavsiye ederim bu süreçte

Kubyusbaskent

Geçmiş olsun...Elastik bandanalar var eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Pisicigi rahatsız etmez. sevdiği Yaş mama vermeniz hatta içine biraz su karıştırmaniz çözüm olabilir. Dişi kediler biraz dhaa farkli atlatıyor bu durumu. Olabildiğince yalnız birakmayin desdek olun derim . Birlikte aynı odada uyumak gibi...

Senasmia

Tessekkür ederim yarın alacağım hemen aç susuz durup yatması korkutuyor beni biraz. Yarası için ne yapabilirim?

pinarcaya

Benim kedim de disi. Kisirlastirildigi gun durup durup ciglik atarak kendi ordan oraya atiyordu. Normal yani yasadiklariniz. Yakalik takmadan kontrol edebiliyorsaniz kedinizi bence de takmayin.

Dişi kedilerde erkek kedilere göre ameliyatı daha zorlu bu yüzden 1 haftaya kadar iştahı tam anlamıyla açılmaz ama bu dönemde ona konserve alın hergün konserve verin hem susuz kalmaz hemde aç

TATA4242

Dikişi eriyen özellikde ise 3 gün sonra kendi bile alabilir.Sadece ayılana ve elinizden mama yiyene kadar dokunturtmayın,yakalık takmayın daha fazla strese girer.Mama yemez ise dediğim gibi elinizden yesin.Bu sayede yemesi sağlanabilir.1 gün kadar su içmemesi normal,2-3 kez kusabilir anestezi yüzünden buda normal.Yükseğe çıkmamasına ve tek odada 3-4 gün kadar kalmasını sağlayın.Bütün eşyaları tek bir odada bulunsun.Yatağa kaçırabilir buda normal.2-3 kez kontrole gelmeniz söylenecek ve sprey yada baticon uygulanacak.Bunun haricinde enfeksiyon,komplikasyonların gelişmemesi için önlem olarak,antibiyotik yapılacak.Dikiş bulunduğu yerlerde şişkinlik olabilir yağ bezesine benzer ve fıtık değildir.Zaman ile iner.Bu şişlik dikişin içe doğru atılması sebebiyle olur,korkulacak birşey yok.

TATA4242

Yükseğe çıkmamasını sağlayın ve güvende hissettiği yerde bırakın o yatıp dinlenmek isteyecek,hatta sizle uyuması bile daha iyi olur,rahatlama sağlar.Bu rahatlık yatağa işemesine sebep olabilir,gine korkmayın,buda normal :)Anestezi sebebiyle kuru mama yemekde zorlanabilir elinizle yedirin ve kendine geldiği diğer günlerde yaş mama verin,su eksiğini gidersin.

TATA4242

Kolay bir durum değil evet,ama birkaç güne toplar.10 gün alıncak kelimesi geneldir.Eriyen dikiş ise 4.gün bile alabilir ve hatta hoplayıp zıplayabilir.Siz vet.hekime götürdüğünüzde evet olağan durum diyebilir.Ben kontrol ederken artık çok sıkışmıştım,gittim geldim bir baktım dikiş yok,haa dedim eriyen dikiş,baktım kanama vs.yoktu,yara kapanmıştı.Zaten kontrolü vardı,oda aynısını dedi.

@lwb nin dediği gibi hills in a/d restorative care yaş mamasını tavsiye ederim sadece veteriner kliniklerinde satılıyor iştahı açılasıya kadar onla devam edin

LadyAndCat

Senasmia
Dişi kedinin kısırlaştırılması ve sonrası zorlu geçiyor ama bu sizi korkutmasın. Hepimiz aynısını yaşadık:)
Öncelikle sevmeyin dokunmayın kucağınıza almayın çünkü canı acıyor gerçekten ÇOK ACIYOR.
Koltukaltlarından tutup kaldırmayın napacağı belli olmaz ben bilmeden ilk akşam yapmıştım ki ÇIĞLIK ATTI
Yatakta birlikte uyuyoruz ama canı çok yandığı için yatağa zıplaması hayaldi. Ben yer yatağı yaptım yumuşak bir battaniyeden öneririm.
Sıcak tutun onu gerçekten önemli.
Sizi etrafında görsün yakınında durun. Ben başından hiç ayrılmamıştım o dönem.
Yaş mama verin hem gücünü toparlasın hem de yemesi daha kolay. İlk 24 saat pek yemek yemiyorlar narkoz sersemliği ve acıdan dolayı.
İkinci gün tuvalete çıkıyorsa yiyip içiyorsa her şey yoluna girmeye başlamıştır. Biz hiç çıkarmadık yakalığını. O istemese de biz çıkarmadık. Yakalık yarayı yalamasını, dikişlerini açmasını önler. İlk üç gün zorlandı sonra alıştı bile. İlk 4 gün sadece yatıyordu yemek yiyip tuvalete gidip yatıyordu. Oyun moyun hiçbir şey yok. Sadece yatıyordu...
5. Gün kendine gelmeye başladı.
Yanıma çıkabildi ve yine birlikte uyumaya başladık.
1 hafta olunca normal davranmaya başladı. Dikişleri ve yakalığı çıkardık.
2 hafta sonundaysa normal gibiydi. Biz yine de 1 ay kadar dikkat ettik. Şükür atlattık.
Size de geçmiş olsun:)

Anonymus552223

Yakalik takin diye veteriner mi dedi? Bazilari gerek gormuyor, attigi dikişe gore

Hzlcelebi

Çok normal benim kızım 2 gün yememiş içmemişti zaten iyice kendine gelene kadar vermeseniz daha iyi olur. Dikişleri için boyunluk takmanızı pek önermem psikolojileri bozuluyor acoya bir de o ekleniyor eğer kontrol etme şansınız varsa gözetim altında tutmalısınız sıcak sessiz bir ortamda bir kaç gün dinlenmeli 4.gün zaten dikişleri kendileri çıkartıyor veterinere gerek bile kalmıyor yüksek yerlere çıkıp dikişleri zorlamamasına dikkat edin özellikle