Kedilerim İllaki Kuru Mama Yemek İstiyor

PandAiluroSena

Evde kedilerime kendim mama yapıyorum birkaç aydır, ama son bir haftadır içine b vitamini balık yağı vesaire de ekliyorum (kokusundan dolayı reddetme ihtimallerini göz önünde bulundurarak çok az miktarda ekledim). O zamandan beri kedilerim mamayı iştahla yemeyi kestiler, mamayı iki koklayıp gidiyorlar,gidip bahcedeki kediler için alınmış olan micho mamayı yemeye calısıyorlar. 4 gündür direttim ama artık dayanamadım az önce döktüm önlerine bayıla bayıla yediler kuru mamayı. Yaş mamalarının aromasını arttırmak için içine ekleyebileceğim bir tavsiyeniz veya alışmaları için bir yöntem öneriniz var mı alışsınlar,mamanın aroması kokusu kedilerimi cezbetsin diye, kuru mama yemelerini istemiyorum çünkü. Mamayı ısıtarak önlerine koyuyorum gene inat gene inat,yalvarırım yardım edin :D

12 CEVAP

PandAiluroSena

Bu arada mamalarını sevdikleri bir konserve yaş mamayla karıştırdım, kandıramadım. Zaten hal hareketimden ilaç içireceğimi veya krem süreceğimi anlayıp kaçan bi kedim var :D Kedilerimin zeka seviyesi beni yoruyo :D

lwb

takviye ekledikten sonra mı reddetmeye başladılar?

lwb

Kuru mamayı yavaş yavaş kesebilirsiniz, hazırladığınız mamadaki oranını azaltarak yani.
Ona rağmen yemiyorsa kuru mamayı ulaşamıcakları bir yere saklayabilirsiniz, onlar illa ki acıkınca hazırladığınız mamayı yerler sanırım.
Ben kedimi et oranı yüksek yaş mamalara ve evden etlere öyle alıştırmıştım, zorla:D

lwb

Bence hiç olmadı dediğinizi yapabilirsiniz şırıngayla, hiç almamalarından daha iyi

Benim kedim balık yağı, zeytinyağı kısaca yağ olan her şeyi sever ilginç bir kedi :). B vitaminin ağır bir tadı varmış ondan yemiyor olabilirler. B vitaminini ne kadar ekliyorsunuz?

Sselin1

Bence de mamadan sogutmak yerine ayri vermeniz daha mantikli. Ilk basta sonradan koydugunuz bu takviyeleri mamadan cikarip mamayi verin. Sonra tek tek ekleyerek deneyin. Bekli hepsine karsi degil sadece balik yagina veya b vitaminden rahatsiz olmuslardir. Sevmedikleri takviyeyi buldugunuzda ayri yediriken de zorluk cikarsa kusma ögurme vs gbi. Ozaman bu takvilerden bazisini kediler icin özel tablet, macun vs seklinde de verebilirsiniz onlarda aroma da oldugu icin severek yiyeceklerdir. Tabi miktar ayarlamakta sorun olabilir.

PandAiluroSena

@Sselin1 2-3 ay civari bu sekilde devam edip (mama icine katmadan siringayla vererek) sonrasinda veterinerde kan degerlerine falan baktirmayi dusunuyorum ise yariyor mu yaramiyor mu diye umarim eksikligini yasamazlar vitaminlerin. Cevaplar icin tesekkurler herkese.

PandAiluroSena

Takviye eklemeden öncesinde kuru mama da yediriyordum ama koydugum mamanın hepsini yiyorlardı, şimdi kuru mamayı tamamen kestim,takviye ekliyorum ama hiç yemiyorlar adam akıllı, tabagın ceyregini bile yemiyorlar. Takviyeden olabilir ama onun dışında da kuru mama yemek istiyor sürekli bunu çözemedim bir türlü

lwb

Eklediğiniz takviyeleri besinlerden sağlamayı denediniz mi? Hangileri tam olarak bilmiyorum ama

PandAiluroSena

@lwb B vitamini, e vitamini, balık yağı ve taurin ekliyorum. Taurini hep ekliyordum bi sorun yoktu, diğerlerini henüz bu hafta eklemeye başladım. Aslında ilk yaptığım gün tabağındakinin hepsini bitirdi takviyeler olmasına rağmen, ama ikinci gün ve diğer günler reddetti. acaba diyorum haftalık eklediğim vitamin ve balık yağı takviyelerinin hepsini karıştırıp kapalı bir kapta buzdolabında saklasam, 1 haftalık miktarı 7 güne bölerek her gün azar azar şırıngayla zorla ağızlarına sıksam. Mamalarına taurinden başka birşey eklemesem nasıl olur? yine o besin değerlerini almış olurlar diye düşünüyorum illaki mamayı yerken almak zorundalar mı sizce ne düşünüyorsunuz? Böylece mamalarını da her gün taze pişirme imkanım olur. Bilenler fikir yazarsa memnun olurum çıkmazdayım biraz

PandAiluroSena

çok teşekkürler :)

PandAiluroSena

Normalde 50 mglik bir kapsul eklemem gerekiyo ama ben yarim kapsul ekledim yeni basladigim icin, balik yagini zeytinyagini benimkilerde seviyor elime falan bulasinca yaliyorlar. Ben de b vitaminin kokusundan oldugunu dusunuyorum cunku gercekten berbat kokuyor :) ama onu koymazsam da olmaz pismis besleme yaptigim icin, mecbur siringayla zorla icircem