Kedim Doymuyor Ne Yapıcam Bilmiyorum

SilasinemD

5 aylık kısırlaştırılmış kedim var. Günde 50 gram mama veriyordum paket üzerinde yazana göre ama doymuyor bir türlü ekstra yiye yiye 1 kilo mamayı iki haftada falan bitirdi. Hayır kedi yavru diyorum acaba kısırlaştırılmış mamanın içeriği yetmiyor mu o yüzden mi daha çok yeme ihtiyacı duyuyor. Bugün sabah 60 gram kadar mama yedi akşam için yaş mama verdim. Saatlerdir evin içinde atlayıp zıplıyor aç mı acaba diye düşündüm neredeyse 3-4 avuç mama yedi. Veterinere sordum şimdilik verin ileride dikkat ederiz dedi. Ne yapayım aynı şeyi yaşayan var mı?

6 CEVAP

LadyAndCat

50 gram aslında uygun bir miktar ama sorun şu...Gelişme çağında öyle olunca yemek için bazen çok ağlayıcı ve ısrarcı olabiliyorlar. Ben de çok vermemeye çalışıyorum.
Bazen ağlıyorlar ama ben de bu konuda katı bir Anneyim genelde:)
Çok kilo almalarını istemiyorum çünkü bu seferde başka sorunlar başlıyor kilo kaynaklı...

Natkarat

Bizde de aynı durum geçerli. Ben 2 öğün olarak veriyorum ama yine de normal alması gerekenden fazla yemiş oluyor. Yarısını sabah yarısını akşam gibi. Israr etse bile vermemeye gayret ediyorum. Çok ısrarcı hissedersem gimcatin üriner ya da anti stress birisiyle kandırıyorum. :D O bir iki saat idare ediyor zaten yemek vakti de gelmiş oluyor. Yalnız benimki yaklaşık 1 yaşında. Sizinki henüz 5 aylık. Çok kısıtlamadan kilo takibi yapmak daha iyi olur. Erkeklere nazaran sizin kediniz dişi olduğu için üriner sistemle ilgili çok endişelenmeniz gerekmiyor. Sizin dikkat etmeniz temel husus kilosu olacaktır. Baktınız yediğini yakamıyor ve çok hareketli değil o zaman kısıtlama yoluna gidin.

Mamanın kalitesi, içerik değerleri düşük ise doymuyor olabilir. 1 yaşını doldurana kadar gelişimini doğru tamamlaması için yavru kedi maması ile beslemenizi tavsiye ederim. Eğer hareketli ve fazla kilosu olmayan bir kediyse sorun çıkmaz. Hangi marka ile besliyorsunuz?

SilasinemD

Advance Junior sterilized almıştım veteriner kısırlaştırılmış kedi maması yemesi gerekiyor diyince. Buradaki çoğu insan da yavru mama yesin dediği için elimdeki bitince N&D markasına geçmeyi düşünüyorum numune istedim onlardan da. Yaş mama olarak da schesir kullanıyorum

Affaccann

Can boğazdan gelir suyunu eksik etmeyin veya yaş mamayla destekleyin su tüketimi az ise gerisi sizin ne kadar iyi bir sahip olduğunuza bağlı kediniz ne kadar yerse yesin oyun oynayın enerjisini stresini atsın yer yer yatarsa sorun olur ben günde yaklaşık 5 saate yakın ilgilenip vaktimi ayırıyorum hatta daha fazla

İstediği kadar yesin 1 yaşına kadar benim kedim günlük 85gr + 15 gr daha yiyiyor günlük şuanda 14 aylık olcak hala düzenli vermeye başlamadım