Kısır Mama

fffhhhh

kedim cumartesi akşamı kısırlaştı ve daha 7 aylık. kısır mamaya mı geçiş yapmam gerekir yoksa elimde olan yavru kedi mamasına devam mı etmeliyim?

ben elimdeki mamaya 1 ay daha devam edip öyle kısır mama almayı düşünmüştüm ikisini birbirine karıştırarak alıştırıp daha sonra kısırdan devam ederim dedim mantıklı mı? eğer böyle yaparsam mamasını sürekli kabında dolu tutmalı mıyım?

ve yaş mama, yaş mamayı ne sıklıkla vermeliyim onu da kısırlaştırılmış mı almalıyım?

13 CEVAP

LadyAndCat

Ne mutlu o zaman:)
Dişi kediniz en az 3,5 kilo olacaktır çok kilolu olması da başka sağlık sorunları oluşturur. İnternetten de dişi kedi ağırlığına bakabilirsiniz...

LadyAndCat

Kediniz daha 7 aylık bu yüzden elinizdeki yavru mamasına devam edebilirsiniz. Günde iki öğüne geçerseniz iyi olur. Dişi olduğu için kısırlaştırılmış mama çok şart değil çünkü idrar yolu sorunu olmayacaktır bu erkeklerde oluyor.
Yaş mamanın kısırlaştırılmışı yok.
Haftada 2 gün yeterli olur.
Geçmiş olsun

fffhhhh

kaç gram vermeliyim peki? kendisi 3 kilo birazcık zayıfız sanırım

LadyAndCat

DEĞİL. Zayıf DEĞİL.
Kilosu gayet yerinde daha 7 aylık.
Daha kilo alacak büyümesi şu anda durmuyor ki.Mamaların arkasında yazar ne kadar vermeniz gerektiği.
Günlük 1 çay bardağı kadar mama uygundur. Yarısını sabah yarısını akşam verin.

fffhhhh

çok teşekkür ederim ilginiz için çok yardımcı oldunuz gerçekten :))

@ladyandcat benim ki sevdiği mama olursa günlük bir su bardağı yiyiyor ya 85gr yani şuan 14 aylık olmasına az kaldı biraz bendemi kısmaya başlasam? 5 martta aşısı var bakalım kaç kilo olmuş 2 ay önce 5250 idi

LadyAndCat

Dişiyse kediniz ve 5 kiloyu geçiyorsa bence kilosu çok demektir.
Erkekse 4,5 - 5 kg normal.
Kızsa 3,5 - 4 kg tamam ama 5 kilo fazla. Hele 5’i de geçiyorsa...
Bence biraz mamasını kısın.
Veterinerinize de danışmanızı öneririm.

Bizim ki erkek ama ben biraz daha iri olmasını istiyorum sizle bi afa konuşmuştuk normal demiştiniz 4 ayak yandan fotoğrafına ama hayırlısı yeter ki sağlıklı olsun

LadyAndCat

Nasıl iri olacak ki çocuk?!
Yapı meselesi :))
Kilolu olmak başka bir şey, iri olmak başka bir şey.
Erkekse o zaman gayet iyi işte.
Eğer erkek ve 4 kilo olsaydı o zaman iri olmamış derdim.
Kilosu gayet iyi boş yere dert etmeyin...

@ladyandcat tekrar teşekkür ederim ;)

LadyAndCat

Bir şey değil :))
Veterinere de gittiğinde sor bakalım ne diyecek kilosu için.
10 kiloluk obez bir kedi sahibi olmak özenilecek bir şey değil gerçekten.

sarmanbirkedi

Benim kedi tekir erkek 3 yaşında kısır değil 5 buçuk kilo normal mı? Sonuçta erkek tekirler iri olur

pinarcaya

Kilosunun cok olup olmadigi kedinize bagli. Benim kedim de 5 kg ama boyu uzun oldugu icin sisko degil. Daha kisa boylu bir kedi olsa 5 kg onu sisko yapar. Kediniz ayaktayken tepeden bakin. Bel oyugu varsa normal demektir.