9 Aylık Dişi Kedimiz İçin Beslenme Önerileri

filmdefilm

İyi günler. 9 aylık, 2 hafta önce kısırlaştırdığımız dişi tekir kedimizin gelişimine katkıda bulunacak ek birtakım mama ya da farklı takviyeler ile ilgili öneri almak isterim. 4 aylıkken sokaktan evimize aldık. Veteriner tavsiyesiyle hills kitten tavuklu kuru mama veriyoruz. Şu aralar günlük ortalama tüketimi 40 gram civarında. 2 aydır, haftada bir defa 100 gram kadar pişmiş balık veriyoruz. 1 aydır da haftada 1 defa yaş mama vermeye başladık. Yaş mamada naturea kullanıyoruz. 2 aydır kilosu 2,9 kg da sabitlendi. Bahsettiğim beslenme metotlarının yanında ne gibi ek takviye önerileriniz olur? Dediğim gibi amacım gerekli vitaminleri alsın, büyüyebildiği kadar büyüsün.

12 CEVAP

lwb

Günlük ya da 2 günde bir yoğurt kefir verebilirsiniz, petshoplardaki macunlar vitamin için ya da tüy topları için oluyor, hills ben genelde birine önermem içeriğini ayrıntılı incelemedim ama vitamin değerleri iyiyse ekstra bir vitamine gerek yok

lwb

Ayrıca Türkiyedeki içerik bakımından zengin mamalar arasında
Acana, Orjien, n&d, naturea vb
Bunlar iyi mamalardır

Kedidelisi12

ND İle besleyin. Her hafta bir kere kendiniz lapa mama yapın. Hem lezzetini alsın hemde su ihtiyacını karşılaşın. Mesela haşlanmış tavuğu su ile blenderdan geçirin yesin :)

lwb

her gün yaş mama verirseniz daha sağlıklı olur, yaş mamanız da gayet iyi

lwb

Haftada bir defa az, diş bakımına da özen gösterin

filmdefilm

kuru mamayı tamamen bırakmak istemiyorum. zaten 1 yaşını doldurana kadar devam edin demişti veteriner. 3 kiloya yakın kuru mama var o yüzden 3 ay daha devam edicez. yaş mamayı 2 defaya çıkarmak uygulanabilir. balık da yiyor zaten. peki şu yoğurt ve macunlar var petshoplarda. önerir mısınız?

lwb

yok, kuru mamayı bırakın demedim, sadece bir öğünününde de yaş mama olmalı ya da gün içinde ufak bir öğün olara, sağlık açısından böyle olmalı, kuru mama ağırlıklı beslenmek tek tip zararlı ve hastalıklara davet çıkarır, bir kedi günlük en az 200ml su içmek zorunda, çok su içme alışkanlıkları olmadığı için günde bunu tamamlayamazlar besinlerinden sağlarlar normalde, kuru mamada da böyle bir imkan yok. o yüzden kuru mama yanında da yaş mama desteklenmeli mutlaka

Alaracatlover

Bol bol hareket ce hills dışında bir mama

filmdefilm

hills ve n&d genelde iyi kuru mamalar olarak geçiyor. neden değiştirmem gerektiğini anlamadım. n&d ile aralarında öyle kayda değer bir fark yok açıkçası. tavsiyeni verenler biraz daha detaylı açıklama yaparsa çok memnun olurum.

lwb

Kayda değer bir fark kesinlikle var

https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/hills-kitten-healty-develoment-ton-balikli-yavru-kedi-mamasi-2-kg.html

İçeriğinde ete dair hiçbirşey yok, resmen ıvırzıvır doldurup koymuşlar artı olarak mısır?

Burda da n&dnin bir maması yorumlanmış, bütün serisi böyle ben sadece daha iyi anlamanız adına kısa olarak bu linki bırakıyorum

https://www.suzionline.com/kedi-mamasi/nd-balkabakli-kedi-mamasi-yorum-inceleme/

N&Dnin istediğiniz mamasını kullanabilirsiniz yavru yetişkin arası bir fark yok, hepsi de hillsden oldukça kaliteli ve zengin

lwb

https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/hills-kuzu-etli-ve-pirincli-yetiskin-kedi-mamasi-5kg.html

Bu mamasına da baktım hepsinin içeriği aynı, yani boş malesef

lwb

Şöyle de bir link bırakayım, bir kedinin besinsel ihtiyaçları, referanslar da sayfa altında mevcut, buna bakarak da mama seçebilirsiniz,içerik okumak lazım

https://www.suzionline.com/kedi-mamasi/bir-kedinin-besinsel-ihtiyaclari-nelerdir/