Yavru Kedi Beslenmesi Ve Bakımı Nasıl Olmalı?

radagast

merhaba,

2 adet yavru kedi sahiplendim. muhtemelen 1,5 aylıklar henüz. kuru mama olarak elimde nd kitten var fakat,

  1. bu bebişlere kuru mama mı vermeliyim yoksa yaş mama mı?

  2. bebişlerin biri ishal, bunu nasıl geçirebilirim? yaş mama ishali nasıl etkiler?

  3. bebişlere almam gereken takviyeler (kedi sütü, aminosol almayı düşünüyorum) neler olabilir?

  4. evimde bir kedim daha var, yaklaşık 5 aylık, tuvaletlerini paylaşırlarsa bu olumsuz mu olur sağlıkları için yoksa ayrıca bir tuvalet daha almalı mıyım onlar için?

  5. eğer sizin verebileceğiniz tavsiyeler var ise, çok sevinirim.

okuduğunuz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

5 CEVAP

lwb

Beslenme konusunda genel düşüncenin dışında daha farklı düşüncelerim var tipik bir beslenme olarak size kuru mama ve her gün yaş mama vermenizi önericem, kuru maması da yaş maması da kaliteli olmalı (bütçenizi bilmemekle beraber söylüyorum).
Yavru kedilerin ishalleri ölümcül ve bir çok sebeplerden kaynaklanabilir, bunun için kesinlikle vakit kaybetmeden bir hekime göstermelisiniz (ayrıca yaş mama şu durumda tetikleyebilir, ishali geçince vermeniz daha sağlıklı olur doğru bir oranda)
Normalde kedi başına kum kabı hatta bir tane de fazladan önerilir, o kadarı bana fazla derseniz kedi başına olmalı.
Kedilerin gelişimindeki ana yol beslenme, iyi beslediğiniz sürece ekstra takviyelere gerek duymazsınız, kullanmakta ısrarcıysanız hekim yönlendirmesiyle kullansanız daha iyi olur.

lwb

n&d kitten iyi bir seçenek bu arada

lwb

kedi sütünü çok da sıvılaştırmadan mamasıyla karıştırabilirsiniz, çok küçükler çünkü, hem zenginleştirir hem de yemelerini kolaylaştırır, ama ishal olan kedinizde olumsuz bir reaksiyon yaratabilir, o yüzden ilk adımınız onun ishalini tedavi etmek olsun

radagast

yanıtlarınız için teşekkür ederim. ishal için nedense veterinerlere güvenemiyorum bir türlü. 5 aylık kedim de ishal olmuştu, viral diyip korkuttular fakat hatırladığım tek şey iğne yaptıkları idi (sanırım parazit içindi o da) ki ondan sonra bağışıklığı düştü vs vs.

fakat başka bir veteriner "gourmet gold kıyılmış sığır etli" yaş mama vermişti, ve daha sonra kuru mama vermemi tavsiye etmişti ve bu şekilde ishal olayını çözmüştük.

immuneks şurup da almayı düşünüyorum bu ishal için. araştırmalarım ve gözlemim devam ediyor ancak.

Catloveerr

Tecrübeli güvenilir bir veterinere götürün ishali çözecektir. Gerçekten ölümcül olabilir vakit kaybetmeyin