Kedimin Mama Sorunu, Göz Sulanması Ve Tüy

Kuzucansu44

2 aylık kedim kuru mama yemiyordu. 4 farklı marka aldım ve hiçbirini yemedi. Sonra farklı bir marka daha aldım ve bunu düzenli olarak yemeye başladı. Fakat acıktığı zaman kendisi gidip yemiyor. Bizim yanımıza gelip miyavlıyor, bizde acıktığını anlıyoruz. Mamasına götürüyoruz, yine yemiyo. Mamasının yanına yaklaştırıp yumuşak bir dille bak hadi ye bu senin maman gibi şeyler söyleyince kısacası biraz pışpışlayınca yiyiyor. Bu alışkanlığından nasıl vazgeçirebiliriz? Bide gözleri çok yaşlı. Sürekli sulanıyor, kimi zaman gözyaşı akıyor ve göz çevresi çok ıslak oluyor. Ciddi bir durum mu, damla falan gerekiyormu? Anlamadığımız bir şekilde artık nerden bulmuşsa kuyruğunun ve sırtının bir kısmına sakız yapışmış. Canını acıtmadan nasıl çıkarabilirim?

10 CEVAP

Kuzucansu44

Sahiplendiğimiz yerde kurı mamaya çoktan geçmişti. Zaten şuan mama. Yiyiyor fakat pışpışlamak lazım. Yaş mama verdiğimiz için kuru mama yemiyordu. Veteriner haftada 1 kere verin ve kuru mamaya karıştırmayın dedi.

ZehraBulutt

Kediniz basık yüzlüyse göz akması bu ırklarda oluyor. İran kedisiyse onlar genelde iştahsız ve seçici oluyorlar zaten. Sakızı da hiç temizlemeye uğraşmayın dikkatli bir şekilde kesin sakız yapışan tüyleri.

ZehraBulutt

Tekirmiş kediniz şimdi baktım. Veteriner muayenesinden geçti di mi, grip falandır belki, ateşi halsizliği de var mı, göz akması ve iştahsızlığın yanında?

Catloveerr

Belki henüz daha kuru mamayı yiyemiyordur yaş mamayla karıştırıp verin. Yaş mama olarak n&d, schesir, gimcat, naturea öneririm

Kuzucansu44

Sahiplendiğimiz yerde kurı mamaya çoktan geçmişti. Zaten şuan mama. Yiyiyor fakat pışpışlamak lazım. Yaş mama verdiğimiz için kuru mama yemiyordu. Veteriner haftada 1 kere verin ve kuru mamaya karıştırmayın dedi.

BalliBadem

Bence bi süre pışpışlamayın nasılsa yer
Gurme mamaları deneyebilirsiniz daha lezzetli oluyorlar
Cins kedilerde göz ajması olur ama bi veterinerinize sorun daha iyi bilgi verir
Yaş mamayı daha sık vermenizi öneririm

Kuzucansu44

Grip değil ama alerjisi var. Bu alerji yüzünden zaten 2 3 günde bir veterinere gidiyoruz. İştahsızlığı eve geldiğinden beri var ama şuan pışpışlayınca yiyiyor. Bir kaç gün önce hiç yemiyordu. Ateş, halsizlik hiçbiri yok ama gözü neden akıyor anlamadım hep sulu gözleri. Biri sakızı çıkarmaya uğraşmayın kesin demiş ama kesmek istemiyorum başka yolu yokmu

Kesmenizi öneririm zaten kedicik daha 2 aylık mış yıkasanız olmaz havalar soğuk zaten illaki çıkıcak

ZehraBulutt

Alerjidendir o zaman göz akması. Kumu parfümsüz ve tozmayan kum olmalı, pelet okursa daha iyi. Bentonit kullanılacaksa da tuvaleti açık olsun. Oda parfümü gibi şeyler kullanmayın, temizlikte de daha doğal maddelere yönelmeniz iyi olacaktır, ben yerleri arap sabunuyla siliyorum size de öneririm.

Tüyünü kesin nolacak ya kökü onda. Küçükken sakızla uyuyup saçımıza yapışınca keserdi annelerimiz hep. Halıdan falan buzla çıkarılıyor sakız ama kediye olmaz donar hayvan zaten buzu tutmanıza da izin vermez.

Göz yaşı kanalları tıkalı olabilir , ciddi bir sorundur bir göz tıkanıklığı için göz testi yaptırın derim. Benim kedimdede aynı sorun vardı sürekli gözyaşı damlası kullanıyoruz kanalları açması için.