Yavru Kediye Kaç Öğün Mama Vermemiz Gerekir?

Seyma6390

Kedim 7 aylık veteriner hekime sorduk, yavru olduğu için maması hep önünde olsun dedi ama bana mantıklı gelmedi önünde olunca bir anda çok yiyor. Şimdiden ölçülü yemezse kısırlaştırdıktan sonra çok kilo alabilir diye düşündüm. Ben günde dört öğün veriyorum iki öğün yaş mama, iki öğün kuru mama, ölçüyü de bir cay bardağının yarısından bir parmak az veriyorum. Nasıl sizce uygun mu?

15 CEVAP

Gamzessven

7 aylık bir kedi hala büyüme çağında. Çok yemesi problem değil beslenecek tabiiki. Sadece kısırlaştırıldığında kontrolsüz kilo alıyorsa öğün şeklinde verilebilir onun dışındaki durumlarda hep önünde olmalı bence de. Özellikle biz uyku aşamasındayken gece kalkıp yiyorlar doğası gereği ve bu onların önemli bi öğünü. Bu kadar kısıtlamaya gerek yok özellikle 7 aylık bir kediye.

Bellasmom

Kısırlaştırdıktan sonra erkekse sağlık açısından zaten ölçülü verecekseniz dişiyse ve hareketliyse o zaman bile ölçülü vermenize gerek yok. Şuan yavru, gelişme aşamasında olduğu için kabı hep dolu olmalı.

PandAiluroSena

Bebek oldugu için çok hareket ederler ve ne kadar yerse yesin yakarlar, o kadar bebek kedi besledim hiç çok kilolu yavru kedi görmedim pire gibiler çünkü, 1 yaşına kadar yiyebildikleri kadar yemeliler ama nasıl istiyorsanız öyle yapın

Catloveerr

Herkes hemfikirken ve olması gerekeni söylerken "hayır benim dediğim doğru" aşamasına getirecekseniz neden böyle bir başlık açtınız?

LadyAndCat

Şeyma bence doğru yapıyorsun.
Yaş mamayı biraz azaltabilirsin.
Günde 4 öğün uygundur ben de bu şekilde yaptım.Çay bardağının yarısını veriyorum tek öğünde...
Ben de dikkat ettim ölçülü verdim kilolu değiller.Sizinki de değil.
1 yaşından sonra günde 2 öğüne geçin.

LadyAndCat

Tek öğün kuru mama bir çay bardağının yarısı olarak uygundur.
1 küçük boy çay bardağı 42 gram kuru mama alıyor.
Yaş mama daha çok verin çünkü yaş mamada su ve jöle gibi şeyler var.Mamanın çoğu su.
Paketli yaş mama alıyorsanız.
Tek paket bir öğün için uygundur.
Paketi ikiye bölüp iki güne de yayıp verebilirsiniz.Haftada 3-4 gün yaş mama yeterlidir.Kuru mama da dişlerini temizler.

Seyma6390

Dişlerini haftada bir kere fırçalıyorum. Bunun dışında tırnak kesimi çok zor oluyor ya bir akıl verin bana. Sürekli veteriner'e de götürmek istemiyorum.

Catloveerr

Kabı hep dolu olmalı hareketli oldukları için çok enerji harcıyorlar bunu karşılaması gerekir. Yavruyken çok kilo alanını duymadım eğer kısırlaştırdıktan sonra kilo almaya başlarsa ölçülü verirsiniz ben şu an bile ölçülü vermiyorum

LadyAndCat

Tırnak kestirmeye izin verdim mi tek tek ödül maması veya kuru mamasından verin:) ben böyle yapıyorum. İşe yarıyor. Bunun dışında normal zamanda da ellerine dokunuyorum, ellerini tutuyorum:))

Seyma6390

@LadyAndCat Bunu deneyeceğim işe yararsa çok mutlu olurum valla tırnakları çok uzadı. :)

Seyma6390

Sağlık problemleri hep kilodan fazla kilodan çıkıyor bir sürü hayvan besledim sadece kedi değil. Bebekken nasıl alışırsa öyle gidiyor. Asıl diğer türlüsü eziyet. Ben kedime bir buçuk aydır ölçüyle veriyorum gayet iyi sağlığı, kilosu.

Gamzessven

Hayır zaten ergenlikle beraber iştahları azalıyor ki. Yavrular çok yemeli hücreleri bölünüyor hareketliler zaten. Ben de çok hayvan besledim ama küçükken nasıl alışırsa öyle gideri yeni duyuyorum. ‘Nasıl isterseniz öyle yapın’a katılıyorum.

BalliBadem

Benimki 15 aylık galiba 7-8 aylıkken kısırlaştırıldı hiç ölçülü yemedi halada yetişkin mama yiyor ve kabı hep dolu haftanın 6 günü tahmini 1 öğünlük ek besin veriyorum farklı farklı
Dişi ve 3.5-4 kg şu an
Bence ölçülü beslemeyin kilosu olması gerekeni az geçerse ölçülü yer

Seyma6390

Sağlık problemleri hep kilodan fazla kilodan çıkıyor bir sürü hayvan besledim sadece kedi değil. Bebekken nasıl alışırsa öyle gidiyor. Asıl diğer türlüsü eziyet. Ben kedime bir buçuk aydır ölçüyle veriyorum gayet iyi sağlığı, kilosu.

Seyma6390

Cevapların hepsini okursanız herkesin hemfikir olmadığını görürsünüz. Benim öyle bir derdim yok. Hangisi uygunsa onu yapıyorum zaten. Belki bilmediğim şeyler vardır diye sordum. Cevabı da aldım.