Nd İlerleyen Zamanlarda Deri Sorunu Yaratıyor Mu?

Kyliesmom

Bugün veteriner ilerde deri sorunu yaratabilir diyor. Nd kitten kullanıyorum 6 7 aydır kedim de 9 aylık. Fakat veteriner ülkemizdeki kedilere uygun olmadığını, iklim enerji harcama vb şeyler söyledi. Yani şu güne kadar bir sıkıntı yaşamadık ama bilemiyorum ilerde deri sıkıntısı yaşamasını istemem. Kafam karıştı diğer mamaların da oranları vb şeyleri sıkıntı... Ayrıca biraz sindirim sıkıntımız başladı gibi o yüzden tahıllı mama buna iyi gelir mi vb şeyleri düşünmeye başladım. Uzun süredir nd kullananlar düşüncelerinizi yazabilirseniz çok sevinirim

9 CEVAP

Miyavmia

Nd kullanıcı yorumlarına baktığımda hemen hemen sorun yaşamış kimseyi görmüyorum lâkin bu mamadan kaynaklı mide duvarımızda kalınlaşma meydana geldi ve gastiriti tetikledi bence yüksek proteinli mamalar sürekli kullanımlarda sorun çıkarabiliyor tabi her kedide farklılık gosterebiliyor dönüşümlü olarak vermek daha makûl diye düşünüyorum.

2 senedir düşük tahıllı çeşitlerini dönüşümlü kullanıyorum. Veterinerinizi dinlemeyin, eminim ki ND kullanmayın purina ürünleri, royal canin kullanın demiştir.

sekersoytolga

Veterineriniz nd mamaya bok attığına gore eminim ki ya bi petshop denetiminden ücretsiz olarak olarak yada disbritior ile anlaşmalı olarak farklı marka mama satıyordur. Kürü mamalar zaten ne kadar iyi olursa olsun doğal değil en nihayetinde. Yaklaşık 1 sene raf omru olması için işlem gören,katkı ve koruyucu maddeler eklenilen ürünler. Yan etki olarak belki uzun vadede etkileri olabilir. Ama en azından saçma sapan bi içeriğe sahip pro plan kullanmaktan,içinde ne olduğu belli olmayan royal canin kullanmaktantan;dahası bu içeriği belli olmayan saçma sapan mamalara dünyanın parasını vermektense ben kedim icin de köpegim için de nd mama kullanıyorum

pinarcaya

Boyle seyler kediden kediye degisir ayni insanlar da oldugu gibi. Deneyip gormeniz lazim.

Kyliesmom

Peki siz hangi mamayla dönüşümlü kullanıyorsunuz??

Miyavmia

Biz uzunca bir süre hills gastrointestinal veteriner mamasi kullanmak zorunda kaldık sonrasında nd nin düşük tahilli mamasini kullandık herhangi bir gastrit belirtisi olmadı düşük tahillida şuan şüşko bir kedi oldugumuz için ve tüy yumagi sıkıntımız oldugu icin hills hairball serisine gececegim :) kilo kontrolünü sagladiktan sonra ndnin az tahilli farkli serilerini deneyecegim sizde nd den devam ederek az tahillilarini dönüşümlü kullanabilirsiniz bildiğim kadarıyla nd kitten tahil icermiyor ve yuksek protein sagliyor. Benim dönüsümüm hills ve nd arasinda oldu. Diğer yorumlara istinaden dediğim gibi her mama her dostumuzda aynı etkiyi tepkiyi vermeyebilir.

sekersoytolga

Bu arada köpegim yaklaşık 3 yaş civarında. Uzun bi süre acana mama kullandım. Daha doğrusu kullanmaya çalıştım. Çünkü bi türlü acana mamayı sevmedi bizim hanimefendi. Illa içine ya kasar,ya ton balığı,ya da muhtelif şeyler karıştırmak zorunda kaldım. En son dönemde ölsem yine bunu yemem der gibi üç dört gün ağzına almadığı zamanlar olunca arayışa geçtim. Yabancı kaynaklar vs de araştırarak nd kullanmaya başladık. Şu an çok şükür rahat rahat yiyiyo mamayı. Kedi için bu kadar uzun süreli bi deneyimim yok açıkçası onu belirtmek istiyorum. Acana fiyat olarak cok cok cok yuksek geldi. Ne içerik olarak fazlasıyla tatmin ettiği için kullanmaya başladık. Kedim 5 aylık civarında,ilk kuru mamaya geçmesinden beri nd kullanıyoruz. Royal canin kullanan arkadasimla da bizzat kıyaslama şansımız oldugu için şu an o da nd kullanıyor

Miyavmia

Bu arada nd tavuklu ve narli tahilsiz olanı kullandıktan sonra mide duvarımızda sıkıntı olmuştu.

mervegck06

Nd çok iyi mama evet ama tüy dökümü E hiç mi hiç fayda etmiyor hatta daha da tetikliyor maalesef